MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z autobusu na tramwaj nie zdążysz z przesiadką. Pasażerowie liczą na lepsze skomunikowanie

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Przyjeżdża autobus, a pasażerowie widzą jak tramwaj odjeżdża z pętli Krzekowo. Czy można lepiej zsynchronizować komunikację miejską?

Pętla Krzekowo. Tu przesiadają się mieszkańcy Bezrzecza w drodze do/z centrum Szczecina. Pytanie: czy można by lepiej zsynchronizować czas przyjazdu autobusów z Bezrzecza z czasem odjazdu tramwajów? Najbardziej kuriozalny przykład: między godziną 15 a 18 czas odjazdu tramwaju linii 7 dokładnie pokrywa się z czasem przyjazdu autobusów 105 i 74. (autobus przyjeżdża 15:03, tramwaj odjeżdża 15:03 itd.).

Jak mówi pani Ania, która codziennie korzysta z tych połączeń, motorniczy nie czeka na pasażerów autobusu.

- Pewnego razu biegłam z wnuczką do tramwaju i już przekroczyłyśmy torowisko, gdy tramwaj ruszył i omal nas nie potrącił. Pani motornicza musiała nas widzieć. Na przystanku jest niebezpiecznie mało miejsca dla pasażerów, wsiadających do tramwaju. Więc była to nie tylko bezczelność, brak kultury i życzliwości prowadzącej tramwaj, ale też stworzenie zagrożenia dla pasażerów - opowiada pani Ania.

Na dodatek - autobusy z Bezrzecza w godzinach szczytu nagminnie się spóźniają z uwagi na korki w tamtym rejonie.

Pani Ania próbowała interweniować w ZDiTM, ale nie udało się jej dodzwonić do kompetentnej osoby.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w korku? Poinformuj o tym innych! Prześlij nam zdjęcia i wideo na

- Zdarza się też, że tramwaj odjeżdża parę sekund przed czasem nie czekając na ludzi z autobusu, który akurat podjechał. Czy tych kilka sekund to naprawdę taki problem dla motorniczych? - pyta pani Ania. I dodaje: - Podchodzę z wyrozumiałością do tego, że są korki i autobusy notorycznie się spóźniają, co najmniej po kilkanaście minut. Ale czy nie powinno to działać w dwie strony? Czy pracownicy komunikacji miejskiej nie powinni z większą życzliwością podchodzić do pasażerów? A przynajmniej - z większym profesjonalizmem i rzetelnością? Apeluję do władz ZDiTM, żeby przyjrzeli się temu rozkładowi jazdy i przede wszystkim - aby wpłynęli na zmianę zachowań motorniczych.

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tej chwili nie ma planów konkretnych zmian na przytoczonych liniach.

- Ciężko jest dostosować czas przejazdu pod utrudnienia w ruchu, które każdego dnia w tych rejonach występują. Można oczywiście dokonywać korekt czasu przejazdu, ale do zakorkowanych ulic nikt nie da gwarancji, że będzie ten czas idealnie dopasowany - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik ZDiTM.

Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? QUIZ

Dodajmy, że jesienią ubiegłego roku pojawiła się informacja, że gmina Dobra wykonuje analizę komunikacji autobusowej.

"Konieczność przeprowadzenia przedmiotowej analizy wynika przede wszystkim z sygnałów mieszkańców jakie docierają do Urzędu oraz otrzymanych wniosków w sprawie wprowadzenia zmian w obecnych rozkładach jazdy" - czytamy na stronie gminy.

Zmiany miałyby być wprowadzone w tym roku.

Komunikacja miejska w Szczecinie. Zobacz, jak jest aktualna sytuacja na mapie:

Lokalizacja pojazdów jest przybliżona. Nie są widoczne pojazdy, które nie przekazują informacji o swoim położeniu. Dane o lokalizacji odświeżają się co około 30 sekund.
Źródło: ZDiTM w Szczecinie

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński