Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XVII Mistrzostwa Warmii i Mazur w Ratownictwie Medycznym Bartoszyce 2019. Ratownicy medyczni ze Szczecina wygrali zawody!

Anna Folkman
Anna Folkman
Ratownicy medyczni WSPR w Szczecinie zwyciężyli w tegorocznych XVII Mistrzostwach Warmii i Mazur w Ratownictwie Medycznym Bartoszyce 2019. W zawodach udział brały dwa zespoły ratowników medycznych WSPR z filii w Szczecinie. Zespół w składzie Bartłomiej Zimoch, Maciej Denisiuk i Patryk Fortuniak zajął pierwsze miejsce! Zespół w składzie Roman Mantaj, Piotr Tatol i Łukasz Kondrusik uplasował się tuż za nimi i zajął drugie miejsce!

Do Szczecina przywiozą oprócz dwóch zwycięskich pucharów także trzy dodatkowe za najlepiej wykonane zadania w trzech konkurencjach:

  • „Co to za lek?” – w tej konkurencji pacjentka zatruła się alkoholem i lekami
  • „Staszek z Alcatraz” – w tym zadaniu pacjentem był więzień, który podjął próbę samobójczą
  • „Czy można intubować?” – w tym zadaniu pacjent był ofiarą wypadku, został przygnieciony przez auto

- Każde z tych trzech zadań wykonaliśmy poprawnie i zdobyliśmy najwyższą liczbę punktów – mówi Roman Mantaj. – Były to bardzo wymagające konkurencje, zmuszały nas do podejmowania szybkich i stanowczych decyzji.

ZOBACZ TEŻ:

Nasze zespoły musiały zmierzyć się z najlepszymi 19 grupami ratowników medycznych z Polski i Ukrainy. Na miejscu mieli do wykonania w sumie 10 zadań w tym trzy nocne.

Na czym polegały zadania?

Trzeba było wykonać poprawnie medyczne czynności ratunkowe, szybko i skutecznie udzielić pomocy pacjentom w różnym wieku, z różnymi urazami i w różnych okolicznościach. Scenariusze zdarzeń ratownicy poznali dopiero na miejscu.

Sędziowie oceniali ich umiejętności, wiedzę, sposób komunikowania się, zdolność podejmowania decyzji, czas wykonania zadania, sprawność fizyczną, ale przede wszystkim poprawność wykonywania medycznych czynności ratunkowych.

ZOBACZ TEŻ:

- Zajęcie dwóch pierwszych miejsc podium daje nam ogromną satysfakcję i chęć do dalszego działania – mówi Piotr Tatol. – W trakcie każdych zawodów zawsze bardzo dużo się uczymy, co pozwala nam być lepszymi ratownikami również na co dzień.

Ratownicy medyczni, aby jak najlepiej wypaść podczas zawodów, przed wyjazdem przez kilkanaście dni ćwiczyli różne scenariusze stanów nagłych pod okiem Krzysztofa Radka z działu szkoleń WSPR w Szczecinie.

ZOBACZ TEŻ:

Ugryzienie przez domowego żółwia, połknięta zawleczka od puszki z piwem, drapiące palce, egzorcyzmy... - oto najdziwniejsza zgłoszenia, które w Szczecinie odebrali pracownicy pogotowia. A kiedy należy wzywać pogotowie? Zobacz szczegóły!Pogotowie powinniśmy wzywać wyłącznie w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia i życia. - Niestety wielu mieszkańców naszego regionu wciąż dzwoni pod numery alarmowe prosząc o interwencje w sprawach błahych lub takich, w których pomoc powinni uzyskać np. u lekarza rodzinnego lub stomatologa – informuje Paulina Targaszewska, rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie.Pacjenci notorycznie błędnie dzwonią do dyspozytorni i proszą o przewiezienie do przychodni lub transport do szpitala, bo mają skierowanie na badania. Nierzadko powody wezwania karetki przez pacjentów są kuriozalne, zabawne lub zaskakujące. Zobacz przykłady niektórych takich niezasadnych wezwań na kolejnych podstronach! >>>WIDEO: Wypadki drogowe - pierwsza pomoc

Najdziwniejsze zgłoszenia na pogotowie w Szczecinie. Zobacz,...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński