Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyższa emerytura dla rocznika 1953. Do kiedy wnioski?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Zbliża się ważny termin dla osób z rocznika 1953, które pobierają emeryturę wcześniejszą i nie wystąpiły do tej pory o emeryturę powszechną. Mają niewiele dni na złożenie wniosku. Termin mija 11 stycznia.

Chodzi o osoby urodzone w 1953 r., które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 rokiem. Zmienił się dla nich sposób obliczania nowej emerytury po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego.

Dotychczas podstawa obliczenia była pomniejszana o już pobrane emerytury wcześniejsze. Dla tych, których dotyczy zmiana przepisów, takiego pomniejszania teraz nie ma. To daje możliwość wyższego świadczenia.

ZOBACZ TEŻ:

Podwyżki dla emerytów 2021. O tyle wzrosną emerytury i renty w tym roku. Rząd przyjął projekt ustawy ws. waloryzacji emerytur i rent w 2021 roku. Emerytury i renty mają wzrosnąć, ale współczynnik waloryzacji jest mniejszy, niż zapowiadano pod koniec 2020 roku.Jakie będą emerytury i renty w 2021 roku? Zobacz najnowsze informacje na kolejnych stronach ---->

Podwyżki dla emerytów 2021. O tyle wzrosną emerytury i renty...

Kto otrzyma wyższą emeryturę na wniosek?

Osoba, która nadal pobiera emeryturę wcześniejszą i nie ma jeszcze przyznanej emerytury powszechnej, może złożyć o nią wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (wystarczy standardowy formularz o symbolu EMP). Jeśli zrobi to najpóźniej do 11 stycznia 2021 r., to ZUS wyliczy świadczenie na korzystniejszych zasadach. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Kto nie musi składać wniosku?

Osoba, która już ma przyznaną emeryturę powszechną (w wysokości pomniejszonej o pobrane emerytury wcześniejsze) nic nie musi robić. ZUS przeliczy jej świadczenie z urzędu po 11 stycznia 2021 r. i poinformuje o nowej wysokości emerytury. Emerytura w nowej kwocie będzie przysługiwać od dnia, od którego była wypłacana emerytura powszechna. Jeśli wypłata tej emerytury była zawieszona, to nowe świadczenie będzie przysługiwać od dnia, od którego mogłaby być podjęta jego wypłata. Natomiast, gdy przeliczone świadczenie okaże się wyższe od dotychczasowego, to ZUS wypłaci też wyrównanie.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński