MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wysypka w jamie ustnej jako nowy objaw COVID-19 – odkrycie hiszpańskich badaczy u pacjentów zakażonych koronawirusem

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wysypka w gardle to jeden z nowo zaobserwowanych objawów infekcji COVID-19
Wysypka w gardle to jeden z nowo zaobserwowanych objawów infekcji COVID-19 Lisa Young/123RF
Do coraz dłuższej listy objawów zakażenia koronawirusem dołączyć może wysypka na błonie śluzowej jamy ustnej. Takie zmiany wykrywa się u pacjentów w Hiszpanii, a lekarze są przekonani o konieczności wprowadzenia badań gardła do zestawu rutynowych działań u potencjalnie zakażonych SARS-CoV-2 i chorych na COVID-19.

Początkowo jako symptomy infekcji koronawirusem wymieniano głównie kaszel, gorączkę i problemy z oddychaniem. Wraz ze wzrostem przypadków COVID-19 lekarze dodali do tej listy również katar, ból gardła, utratę węchu i smaku, bóle głowy, biegunki, nudności, zmiany skórne na nogach i inne, choć rzadziej występujące objawy towarzyszące infekcji.

Nowo odkrytym sygnałem o zakażeniu koronawirusem może być wysypka na błonie śluzowej jamy ustnej, zlokalizowana w tylnej części górnej, przez niektórych określanej też jako gardło.

Obserwacji dokonali lekarze hiszpańscy, a sprawą zajęli się badacze ze Szpitala Uniwersyteckiego Ramon y Cajal w Madrycie, opisując szczegóły na łamach „JAMA Dermatology”.

Sprawdź też:

Patologiczne zmiany w postaci pęcherzykowatej wysypki wystąpiły u 6 osób (w tym 4 kobiet) z 21 kolejno przyjętych chorych w wieku 40-69 lat. Choć jest to bardzo niewielka grupa, dalsze badania najprawdopodobniej potwierdzą, że jest to bezpośredni symptom infekcji wirusowej, tak jak było to w przypadku innych podobnych spostrzeżeń.

Specjaliści zajmujący się nowym objawem są zaniepokojeni brakiem rutynowej obserwacji i rejestracji stanu jamy ustnej u pacjentów z podejrzeniem COVID-19 i tych zainfekowanych. Można więc spodziewać się, że tak jak w przypadku odkrytej przez Hiszpanów koronawirusowej wysypce na stopach i nogach powstanie specjalny rejestr takich przypadków, który jako inicjatywa lekarzy dermatologów ułatwi na tym polu walkę z wciąż rozwijającą się pandemią.

Przeczytaj także:

Źródło:
A new sign of COVID-19: a rash in the mouth, News Medical

ZOBACZ: Nowe dolegliwości, które dodano do oficjalnej listy objawów infekcji koronawirusowej

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wysypka w jamie ustnej jako nowy objaw COVID-19 – odkrycie hiszpańskich badaczy u pacjentów zakażonych koronawirusem - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński