Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wysyp rond w Stargardzie. Było jedno, a jest dziewięć

Grzegorz Drążek
Ruch okrężny obowiązuje u zbiegu ul. Okrzei i Kochanowskiego. To jedyne malowane rondo w mieście
Ruch okrężny obowiązuje u zbiegu ul. Okrzei i Kochanowskiego. To jedyne malowane rondo w mieście Grzegorz Drążek
Budowa rond nabrała ekspresowego tempa. Najnowsze właśnie powstało w pobliżu cmentarza. Policja jest przekonana, że skrzyżowania, na których obowiązuje ruch okrężny, są bezpieczniejsze

Przez lata w Stargardzie było tylko jedno rondo, na placu Wolności. Wraz ze wzrostem liczby samochodów w mieście rosły problemy komunikacyjne. Przez niektóre skrzyżowania ciężko było przejechać. Rozwiązaniem problemu była budowa kolejnych rond. Aż wreszcie coś w tym temacie się ruszyło. Właśnie otwarte rondo u zbiegu ulic Kościuszki i Spokojnej jest już dziewiątym w Stargardzie.

Pomysł wprowadzania ruchu okrężnego na skrzyżowaniach podoba się policjantom. Jak mówią, ronda zwiększają bezpieczeństwo.

- I mają przewagę nad sygnalizacją świetlną, bo nie zatrzymują ruchu - mówi Jacek Staniszewski, naczelnik wydziału ruchu drogowego stargardzkiej komendy policji. - Ronda, które są w Stargardzie, dobrze spełniają swoje role.

W ostatnich jedenastu latach w Stargardzie wybudowano osiem rond. Pierwsze, po tym na placu Wolności, było rondo 15 Południk, oddane do użytku w sierpniu 2004 roku przy wjeździe do miasta od strony Szczecina. Rondo to powstało przy okazji budowy hipermarketu w tym rejonie Stargardu. Nazwę wybrali czytelnicy Głosu, a zatwierdziła ją rada miejska.

Na kolejne trzeba było czekać pięć lat. W 2009 roku zbudowano rondo na placu Słonecznym. Jest tam pięć wjazdów i tyle samo zjazdów. Kierowcom łatwiej teraz pokonać skrzyżowanie ulic Kościuszki, 11 Listopada, Słonecznej i alei Żołnierza. Trzy kolejne ronda, których budowę finansowało miasto, powstały w okolicy dzielnicy Kluczewo. Pomagają one dotrzeć do terenów przemysłowych i na obwodnicę Stargardu. Jedno jest przed cukrownią (patrząc od centrum), drugie na rozjeździe w kierunku ulicy Lotników i osiedla Lotnisko, a trzecie w Golczewie.

W roku 2013 Zarząd Dróg Powiatowych w Stargardzie chcąc usprawnić ruch na skrzyżowaniu ulic Okrzei i Kochanowskiego wymalował rondo. Jest to jedyne malowane rondo na terenie Stargardu. W 2014 roku otwarte zostało rondo u zbiegu ulic Broniewskiego, Niepodległości i Różanej, na trasie drogi wojewódzkiej 106.

Decyzją radnych miejskich zyskało nazwę Solidarności. Teraz łatwiej kierowcom przejechać przez to ruchliwe skrzyżowanie w kierunku osiedla Pyrzyckiego, centrum Stargardu i Witkowa. Najnowsze rondo, zbudowane w ostatnich miesiącach, powstało w okolicy cmentarza, gdzie także ruch samochodowy jest duży. Teraz można przejechać płynnie zarówno od strony ulicy Spokojnej, jak i Kościuszki, wcześniej trudności mieli głównie kierowcy jadący ulicą Spokojną.

Na tym nie skończy się budowanie rond w Stargardzie. Są już plany przebudowy dużego skrzyżowania ulic Szczecińskiej, 11 Listopada, Bema i Towarowej. O rondzie mówi się też w odniesieniu do skrzyżowania ulic Gdańskiej i Szosy Maszewskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński