Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa Miasto Nauki w Szczecinie - pokazy w Muzeum Narodowym [zdjęcia]

red
Eksperymenty Szalonego Profesora to nazwa pokazów, które są wydarzeniem połączonym z wystawą Miasto Nauki Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Miasto Nauki to interaktywna wystawa, będąca przykładem nowoczesnej komunikacji naukowej. Jest wyjątkową formą zapoznania widza z podstawowymi prawami przyrody. Na ekspozycji liczącej ponad 40 obiektów edukacyjnych poprzez zabawę można m.in. poznać takie zagadnienia jak odbicie, załamanie i rozszczepienie światła, efekt stroboskopowy, miraż, prawdziwe lustro, dyfrakcja, polaryzacja.

Celem ekspozycji jest ożywienie zainteresowania nauką w społeczeństwie, wspomaganie samodzielnego uczenia się oraz uzupełnienie oferty systemu szkolnictwa. Ma ona inspirować do odkrywania i zrozumienia świata poprzez samodzielne doświadczenia.

W odróżnieniu od obiektów prezentowanych na tradycyjnych wystawach, eksponaty z Miasta Nauki zaprojektowane są w sposób interaktywny, aby zwiedzający mogli sami, w bezpiecznych warunkach przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska z zakresu różnych dziedzin wiedzy. Doświadczenia te dotyczą nie tylko nauk przyrodniczych, ale także społecznych. Na wystawie obecne są również obiekty z pogranicza nauki i sztuki.

Ekspozycja została stworzona przez szczecińskich naukowców z Fundacji Miasto Nauki, a autorem koncepcji jest Grzegorz Adamowicz. Zespół ten prezentował wystawy w Międzyzdrojach, Łodzi, Puławach, Włocławku, Białymstoku, Toruniu oraz w Moskwie. W Szczecinie po raz pierwszy pokazane będą nowe eksponaty: szalone zegary, wielki kran i ferrofluid.

Eksperymenty Szalonego Naukowca to wydarzenie, które powiązane jest z działaniem wystawy. W trakcie eksperymentów publiczność bierze w nich udział. Podczas wczorajszego wydarzenia można było z bliska zobaczyć eksplozje i wybuchy z bliska a także... posłuchać "śpiewu" piorunów.

Podczas pokazu, z wykorzystaniem najmocniejszych w Polsce urządzeń elektrycznych, można zobaczyć wyładowania rzędu kilku milionów volt, prąd poruszający się w drabinie Jakubowej, cewkę Tesli oraz generator Van de Graaffa.

Polecamy na gs24.pl:

Natalia Siwiec – modelka. Studiowała w Szczecinie. Jak sama mówi zakochała się w naszym mieście. Teraz wraca do Szczecina z ogromną sympatią, tym bardziej, że pochodzi stąd jej mąż.Natalia Siwiec o początkach swojej kariery. "Kompletnie nie wiedziałam, jak się zachować"Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Szczecinianie, których zna nawet cały świat [ZDJĘCIA]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński