Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Głosu"

Andrzej Kraśnicki jr, 16 sierpnia 2004 r.
Państwowego w Szczecinie Widok na Stare Miasto od strony  Wałów Chrobrego. Najstarsza część Szczecina była po wojnie morzem ruin. Budynek po prawej stronie zdjęcia stoi do dziś. Przez wiele lat tu mieściła się siedziba PPDiUR "Gryf".
Państwowego w Szczecinie Widok na Stare Miasto od strony Wałów Chrobrego. Najstarsza część Szczecina była po wojnie morzem ruin. Budynek po prawej stronie zdjęcia stoi do dziś. Przez wiele lat tu mieściła się siedziba PPDiUR "Gryf". ze zbiorów Archiwum
Od dziś na ulicach Szczecina pokazujemy fotografie przypominające o 60 rocznicy zniszczenia miasta.

Wystawę 21 archiwalnych i 21 współczesnych zdjęć Szczecina będzie można od dziś, przez dwa tygodnie, oglądać kolejno w różnych miejscach Szczecina. Fotografie przedstawiają skutki bombardowań miasta w czasie drugiej wojny światowej i wygląd tych samych miejsc obecnie.

Pretekstem do zaprezentowania zdjęć jest 60 rocznica dwóch największych nalotów na Szczecin w czasie II wojny światowej. Pierwszy z tzw. nalotów dywanowych miał miejsce w nocy z 16 na 17 sierpnia. Brało w nim udział aż 461 bombowców, które zrzuciły ponad 3,2 tysiąca bomb. Nalot powtórzono w nocy z 29 na 30 sierpnia. Bombowce zrzuciły m.in. 100 tysięcy bomb zapalających. W gruzach legło 60 procent zabudowy.

I właśnie od 16 do 31 sierpnia będzie trwała nasza wystawa. Pokazujemy nie tylko tragiczne dla miasta skutki wojny. Prezentując, obok archiwalnych zdjęć, fotografie współczesne, chcemy pokazać, jak wiele wysiłku trzeba było włożyć, by z hektarów gruzów znów mogło powstać miasto.

Mało znane

Zdjęcia archiwalne, które można zobaczyć na naszej wystawie, są w większości mało znane. Prawdziwym rarytasem są te wykonane w 1941 roku przez fotoreporterów jednej z ówczesnych, szczecińskich gazet tuż po bombardowaniach. Hitlerowska cenzura nie dopuściła ich do druku. Dopiero niedawno album z tymi zdjęciami znalazł się w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie. Nie jest jednak na co dzień eksponowany.

Prezentujemy także liczne zdjęcia wykonane przez Krystynę Łyczywek, która przyjechała do Szczecina już w październiku 1945 roku.
Dzięki pomocy Macieja Słomińskiego, udało nam się także dotrzeć do zapomnianych już fotografii zrujnowanego Szczecina znajdujących się w zbiorach Archiwum Państwowego w Szczecinie.

W różnych miejscach

Wystawę można obejrzeć już dziś na deptaku na ulicy Bogusława. Otwarta będzie w godzinach 12 - 19 do środy. W czwartek i piątek zdjęcia będzie można zobaczyć przed wejściem do Stoczni Szczecińskiej. W następnych dniach zdjęcia wyeksponowane zostaną w innych miejscach Szczecina oraz w Policach (szczegółowy plan w ramce).

Za udostępnienie archiwalnych zdjęć dziękujemy pani Krystynie Łyczywek, Muzeum Narodowemu w Szczecinie, Archiwum Państwowemu w Szczecinie oraz panu Maciejowi Słomińskiemu, który pomógł nam dotrzeć do części archiwalnych zdjęć. Za pomoc w organizacji wystawy dziękujemy też Urzędowi Miejskiemu w Szczecinie.

Gdzie będzie wystawa

* 16-18 sierpnia, deptak na ulicy Bogusława, od godziny 12 do godz. 19.

* 19-20 sierpnia, plac przed bramą główną Stoczni Szczecińskiej, od godziny 5.30 do godz. 15.

* 21-22 sierpnia, Wały Chrobrego (przy gmachu Muzeum Narodowego), od godziny 12 do godz. 19.

* 23-25 sierpnia, plac Armii Krajowej (przed Urzędem Miejskim), od godziny 9 do godz. 16.

* 26-27 sierpnia, Police, przed wejściem do Zakładów Chemicznych "Police", od godziny 5.30 do godz. 15.

* 27-28 sierpnia, Jasne Błonia (przy Pomniku Czynu Polaków), od godziny 17 do godz. 19 (27 sierpnia) i od godziny 11 do 19 28 sierpnia.

* 29 sierpnia, osiedle Słoneczne (przy Sanktuarium Maryjnym), od godziny 9 do godz. 20.

* 30-31 sierpnia, przystanek autobusowy przy hotelu Radisson, od godziny 10 do godz. 18.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński