Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystartowała wyjątkowa wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie: Zabytki wydobyte z Odry i uratowane przed zniszczeniem [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Wystawa „Zabytki toru wodnego Świnoujście-Szczecin” oficjalnie otwarta.
Wystawa „Zabytki toru wodnego Świnoujście-Szczecin” oficjalnie otwarta. Andrzej Szkocki
Miecz, silnik gwiazdowy "latającej fortecy" to tylko niektóre zabytki, które można oglądać na wystawie obiektów wydobytych podczas modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 metra. Część z nich będzie można zobaczyć w Szczecinie po raz pierwszy!

– W ramach modernizacji toru wodnego Szczecin–Świnoujście wydobyliśmy z dna blisko 100 ton obiektów zabytkowych. Ilość ta przekroczyła nasze oczekiwania i jest ewenementem na skalę krajową - podkreśla wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Premierowy pokaz ekspozycji miał miejsce w Warszawie w siedzibie byłego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a obecnie części Ministerstwa Infrastruktury. Po zakończeniu ekspozycji w Szczecinie wystawę zobaczą jeszcze mieszkańcy Wrocławia, Kołobrzegu i Elbląga.

Wyjątkowa wystawa dla fanów historii i militariów

Oprócz 25 plansz dokumentujących najciekawsze znaleziska wydobyte z modernizowanego toru wodnego Świnoujście-Szczecin (np. średniowieczny miecz z pochwą), pokazane będą także cenne eksponaty. Wśród nich gwiazdowy silnik lotniczy samolotu bombowego Boeing B-17 Flying Fortress z czasów drugiej wojny światowej. Należał do maszyny prowadzącej wyprawę bombową nad fabryką benzyny syntetycznej w Policach. Załoga nigdy tam nie dotarła. Samolot został zestrzelony 7 października 1944 roku, a silnik po latach wydobyto z zalewu w rejonie Wolina.

- Wszystko wskazuje, że to silnik nr 3 samolotu B-17 - mówi o znalezisku Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. - Celem samolotu były Police. Bombowiec prowadził misję i skupił na sobie ogień artylerii, która była bardzo silna. Maszyna rozpadła się w powietrzu.

Zabytki wydobyte z Odry więc i Odra będzie miała swój motyw na wystawie

Do 21 listopada w godz. 17-18 wystawie towarzyszyć będzie specjalna prezentacja audiowizualna ukazująca piękno Odry. Przygotowało ją Biuro ds. Odrzańskiej Drogi Wodnej ZMPSiŚ SA. Odbiorcy wyruszą "Dźwiękowym szlakiem Odry".

„Dźwiękowy szlak Odry” to specjalna płyta. Jej autor, Michał Zygmunt przy pomocy profesjonalnych mikrofonów oraz hydrofonów stworzył dźwiękową mapę Odry. Na płycie słyszymy współbrzmienie człowieka i rzeki, odgłosy przyrody i dźwięki industrialne. Każdy odwiedzjący otrzyma płytę w prezencie.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński