Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wysokość Twojej emerytury zależy od wyboru Otwartego Funduszu Emerytalnego

Piotr Jasina
Do Otwartego Funduszu Emerytalnego możesz się zapisać wysyłając SMS, poprzez stronę internetową lub osobiście u przedstawiciela ubezpieczeniowo-finansowego.
Do Otwartego Funduszu Emerytalnego możesz się zapisać wysyłając SMS, poprzez stronę internetową lub osobiście u przedstawiciela ubezpieczeniowo-finansowego.
Zbliża się kolejne losowanie do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Wszyscy, którzy rozpoczęli pracę w ostatnich miesiącach, do 10 lipca 2009 r. powinni dokonać wyboru funduszu emerytalnego.

Na początku czerwca ZUS wysłał blisko 160 tys. zawiadomień do osób, które zwlekają z wyborem OFE.

Jeśli nie wybiorą funduszu do 10 lipca, ZUS sam przydzieli do któregoś poprzez losowanie. W styczniu 2009 ponad 62 tysiące osób nie podjęło na czas decyzji o wyborze funduszu.

Kto ma obowiązek przystąpienia do OFE?

- Taki obowiązek mają wszystkie osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r., które podjęły pierwszą pracę lub rozpoczęły działalność gospodarczą - mówi Ewa Radkowska, członek zarządu ING PTE. - Powinny to zrobić w ciągu 7 dni od rozpoczęcia pracy.

Ponieważ jednak losowanie odbywa się dwa razy do roku, formalnie mają obowiązek zrobić to pomiędzy 10 stycznia a 10 lipca.

- Do OFE zapisać się można wysyłając SMS, poprzez stronę internetową lub osobiście u przedstawiciela ubezpieczeniowo-finansowego - dodaje Radkowska. - Każdy z funduszy ma numer infolinii, pod którym można uzyskać dodatkowe informacje.

W ostatnich miesiącach coraz więcej osób przystępuje do funduszy emerytalnych za pośrednictwem internetu. Stoi za tym wygoda i oszczędność czasu - wystarczy kilka minut, by wypełnić formularz on-line. Po jego weryfikacji deklarację członkowską dostarcza kurier.

Obowiązek przystąpienia do OFE spoczywa na osobach, które odprowadzają składkę emerytalną do ZUS. Tym samym nie dotyczy studentów i uczniów do 26 roku życia, osób pracujących na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło.
Losowania wśród osób, które nie dopełniły obowiązku przystąpienia do OFE odbywają się dwa razy do roku - ostatniego dnia roboczego stycznia i lipca.

Co warte podkreślenia, w losowaniu biorą udział jedynie te OFE, które posiadają nie większy niż 10-procentowy udział w rynku OFE. Oznacza to, że z losowania są wykluczone największe fundusze, które często plasują się w czołówkach rankingów i zestawień.

- Pieniądze na przyszłą emeryturę odkładamy przez całe nasze zawodowe życie - podkreśla Ewa Radkowska. - Warto przekazywać je instytucji, która będzie odpowiednio tym kapitałem zarządzała. Losowanie pozbawia nas tego wyboru.
Samodzielne podjęcie decyzji nie musi być trudne - największe dzienniki publikują rzetelne rankingi OFE. Jeżeli dany fundusz regularnie zajmuje w nich czołowe miejsca, powinien okazać się dobrym wyborem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński