Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyremontują fontannę

gap, 19 kwietnia 2005 r.
Barokowa fontanna przy pl. Orła Białego została uruchomiona 15 sierpnia 1732 r. Zaprojektował ją berliński architekt Johann Fredrick Grael, a wykonał Johann Conrad Koch. Pierwotnie stała przy kamieniczkach stojących w w miejscu obecnego salonu samochodowego. Stanowiła zakończenie wodociągu prowadzącego ze Wzgórz Warszewskich. W XIX w popadła w ruinę i cudem udało się ją uchronić przed rozbiórką. Wtedy także przeniesiono ją i odremontowano. Po drugiej wojnie światowej stała się źródłem polskiej nazwy placu.
Barokowa fontanna przy pl. Orła Białego została uruchomiona 15 sierpnia 1732 r. Zaprojektował ją berliński architekt Johann Fredrick Grael, a wykonał Johann Conrad Koch. Pierwotnie stała przy kamieniczkach stojących w w miejscu obecnego salonu samochodowego. Stanowiła zakończenie wodociągu prowadzącego ze Wzgórz Warszewskich. W XIX w popadła w ruinę i cudem udało się ją uchronić przed rozbiórką. Wtedy także przeniesiono ją i odremontowano. Po drugiej wojnie światowej stała się źródłem polskiej nazwy placu. Andrzej Szkocki
Tylko jedna firma - Consart ze Szczecina - złożyła ofertę na remont i konserwację barkowej fontanny na pl. Orła Białego.

Wczoraj odbyło się otwarcie ofert firm zainteresowanych renowacją zabytku. Firma Consart zaproponowała cenę ponad 481 tys. zł. W budżecie na ten cel zaplanowano 600 tys. zł.

- Mimo, że wpłynęła tylko jedna oferta, przetarg jest ważny - mówi Szymon Świtała z biura prasowego UM. - Teraz zostanie sprawdzona dokumentacja złożona prze oferenta, jeżeli nie będzie zastrzeżeń, umowa z firmą Consart zostanie podpisana w ciągu siedmiu miesięcy.

Wykonawca będzie miał 120 dni od dnia przekazania placu budowy na zakończenie prac. Miejski Konserwator Zabytków planuje uruchomienie fontanny 15 sierpnia w 273. rocznicę oddania jej do użytku.

Zgodnie w warunkami przetargu fontanna zrobiona z piaskowca zostanie wyczyszczona z glonów i mchów oraz zaimpregnowana. Żeby to zrobić, konieczne będzie zdemontowanie wszystkich jej części.

Podczas konserwacji fontanny uda się odtworzyć zabytkowe ogrodzenie, które istniało tutaj w latach 30. Sfinansuje je i zamontuje konsorcjum Pfeiffer Hoch und Tefbau, wykonawca renowacji kanalizacji przy ul. Boh. Warszawy oraz Ku Słońcu.

Żeby fontanna w przyszłości nie była znów niszczona, konieczne będzie wycięcie dwóch wierzb rosnących obok zabytku. Korzenie drzew rozsadzają fontannę. Zgodnie z projektem od strony sklepu motoryzacyjnego pojawi się kilka nowych ławek. Teren wokół zabytku zostanie wyłożony kostkami granitowymi. W planach jest także odsłonięcie fragmentu zabytkowego drewnianego wodociągu, który odnaleziono w pobliżu fontanny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński