MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wypłata dodatku węglowego. Urzędnicy szykują kontrole. Kto powinien się obawiać? Co będą sprawdzać?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Na wypłatę dodatku węglowego rząd przeznaczy ok. 11,5 mld zł.
Na wypłatę dodatku węglowego rząd przeznaczy ok. 11,5 mld zł. Dariusz Bloch/ Polska Press
Dodatek węglowy w wysokości 3 tysięcy złotych ma zasilić budżety gospodarstw domowych, których źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne. Jak poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, środki na ten cel zostały już przekazane wojewodom. Jednak nie wszyscy, którzy starają się o pieniądze, je otrzymają. Ponadto już wkrótce rozpoczną się kontrole, podczas których urzędnicy sprawdzą, czym opalany jest dom.

Na początku września Sejm zajął się nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Oznacza to zmiany w prawie o dodatku węglowym.

Przypomnijmy, tzw. dodatek węglowy mogą otrzymać gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Po nowelizacji ustawy o dodatku węglowym z dnia 5 sierpnia 2022 roku dofinansowanie to otrzymają gospodarstwa domowe w myśl zasady „jeden dodatek węglowy na jeden adres”. Oznacza to, że według nowych kryteriów wszystkim gospodarstwom domowym zamieszkującym pod tym samym adresem przysługuje tylko jeden dodatek węglowy.

Kiedy wypłata dodatków?

Ta zmiana ma spowodować, że osoby zamieszkujące wspólnie w jednym domu nie będą dzieliły się na kilka gospodarstw domowych tylko po to, aby uzyskać jeszcze więcej pieniędzy. Gdyby urzędnicy mieli jednak wątpliwości, czy do takiego incydentu nie doszło, będą przeprowadzali kontrole. Będzie mógł ją przeprowadzić np. pracownik socjalny czy straż miejska.

Jak pisze muratorplus.pl, miałoby się to odbywać w oparciu o:

  • dotychczas złożone wnioski o dodatek osłonowy,
  • PIT,
  • przeprowadzenie wywiadu środowiskowego,
  • zasięgnięcie informacji o innych zasiłkach, które były dotychczas wypłacane,
  • deklaracje śmieciowe,
  • dane o dochodach.

Sprawdzą, czym opalasz dom. Będą kontrole

Ponadto jak donosi "Fakt", samorządy będą mogły weryfikować „czym faktycznie dane gospodarstwo ogrzewa swoje mieszkanie czy dom”. Kontrole będzie mógł przeprowadzić np. pracownik socjalny, ale także straż miejska. Jeśli nie zgodzimy się na taki wywiad, wniosek o dodatek zostanie automatycznie odrzucony.

11,5 mld zł na dodatek

Na wypłatę dodatku węglowego rząd przeznaczy ok. 11,5 mld zł. Wnioski można składać osobiście, przez internet (ePUAP), a także wysłać pocztą. Warunkiem otrzymania dodatku węglowego jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Ustawa o dodatku węglowym nie zakłada kryteriów dochodowych, a świadczenie przysługuje również gospodarstwom, które zakupiły już węgiel.

Wniosek o wypłatę należy złożyć do gminy do 30 listopada 2022 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wypłata dodatku węglowego. Urzędnicy szykują kontrole. Kto powinien się obawiać? Co będą sprawdzać? - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński