MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wypadek podczas pracy zdalnej. Dla trzech osób skończył się śmiercią

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Państwowa Inspekcja Pracy podała dane na temat pierwszych śmiertelnych wypadków, jakie miały miejsce podczas pracy zdalnej w trakcie pandemii. - Potrzebujemy jako instytucja kontrolna precyzyjnych przepisów w zakresie pracy zdalnej – apeluje Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy.

Od 1 marca do 31 grudnia 2020 r. do Państwowej Inspekcji Pracy zgłoszono 6 wypadków przy pracy zdalnej – poinformowała PIP. Trzy osoby straciły życie, dwóch poszkodowanych odniosło ciężkie obrażenia, a u szóstej osoby stwierdzono lekkie obrażenia. Wszystkie zgłoszone do PIP incydenty zostały uznane przez inspekcję za wypadki przy pracy.

18 marca odbyło się posiedzenie plenarne Rady Ochrony Pracy. Tematem przewodnim spotkania były: organizacja, ergonomia oraz aspekty zdrowotne, związane z pracą zdalną. Jak podkreśla PIP, inspekcja nie może prowadzić kontroli w prywatnych mieszkaniach, a to stanowi poważną barierę przy badaniu przyczyny wypadku i kwestii związanych z przestrzeganiem zasad BHP.

- Potrzebujemy jako instytucja kontrolna precyzyjnych przepisów w zakresie pracy zdalnej. Nie mamy takich i tym samym nie mamy podstaw do tego, by prowadzić czynności kontrolne w prywatnych domach pracowników, co stanowi dużą przeszkodę przy badaniu wypadków związanych z pracą zdalną, jak również przy ocenie przestrzegania warunków BHP – tłumaczyła Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy.

GIS powołał zespół, który ma opracować rekomendacje dotyczące badania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy zdalnej. Szefowa GIS zapowiedziała także, że na stronie inspektoratu pojawią się nagrania z webinarów, podczas których specjaliści GIS przedstawią zagadnienia związane ze stresem i aspektami psychospołecznymi, związanymi z pracą zdalną.

Rada Ochrony Pracy zaleca, aby podczas home office przestrzegać przepisów o czasie pracy, wypłacie wynagrodzeń i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy. Podkreśla też, że Państwowa Inspekcja Pracy powinna sprawdzać, czy pracodawcy stosują się do przepisów tarcz antykryzysowych w zakresie ochrony pracy. Według członków rady skargi wnoszone przez pracowników do PIP w związku z nieprawidłowościami przy wypłacaniu świadczeń ze stosunku pracy, powinny być traktowane priorytetowo.

Kwestia zapewnienia oraz kontroli bezpieczeństwa i higieny pracy zdalnej jest jednym z aspektów dyskutowanych przez członków Rady Dialogu Społecznego. Od 2020 r. partnerzy społeczni usiłują wypracować wspólne stanowisko dotyczące uregulowania pracy zdalnej w Kodeksie pracy. Zmiany mogą także objąć zasady BHP na home office.

- Brakuje obecnie przepisów regulujących, z którego konkretnie miejsca pracownik powinien wykonywać pracę zdalną. Na pewno pracodawca powinien mieć panowanie nad tym, gdzie jest wykonywana praca, choćby z uwagi na kwestie bezpieczeństwa pracy czy ochrony informacji poufnych - mówi Joanna Torbé, adwokatka z Kancelarii Adwokackiej Joanna Torbé & Partnerzy, ekspertka BBC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Pracownicy, którzy ulegli wypadkowi podczas pracy, mogą uzyskać świadczenia z tytułu wypadku w miejscu pracy z ubezpieczenia społecznego. Dodatkowo istnieje możliwość ubiegania się o odszkodowanie z tego tytułu. Niestety kontrola warunków pracy na home office może być trudna do przeprowadzenia, a nawet niemożliwa. Pojawia się pytanie, jakie przepisy należy wprowadzić w kwestii BHP, aby pracownicy zdalni mogli efektywniej dochodzić swoich praw z tytułu wypadków podczas pracy zdalnej, a także jakie zmiany w przepisach ułatwiłyby PIP kontrolę pracodawców podczas pandemii, również w kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy na home office.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wypadek podczas pracy zdalnej. Dla trzech osób skończył się śmiercią - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński