Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyłowili 268 ton sieci z naszej strefy Bałtyku

Piotr Jasina
Do wyławiania sieci z Bałtyku, prowadzonej przez WWF Polska, należącej do jednej z największych na świecie organizacji działających na rzecz ochrony środowiska naturalnego, przyłączyli się nasi rybacy.
Do wyławiania sieci z Bałtyku, prowadzonej przez WWF Polska, należącej do jednej z największych na świecie organizacji działających na rzecz ochrony środowiska naturalnego, przyłączyli się nasi rybacy. WWF Polska
W tym roku na Bałtyku odbyła się największa na świecie akcja oczyszczania morza z zalegających w nim sieci widm.

Marta Kalinowska z WWF Polska informuje, że w tym przedsięwzięciu wzięło udział 100 kutrów rybackich, które spędziły łącznie 14 tys. godzin na morzu.

Oprócz wyławiania sieci przez kutry, nurkowie oczyścili trzy wraki statków. To właśnie na zaczepach, jakimi są wraki, wiele sieci jest gubionych.

Udało się wyłowić 268 ton sieci rybackich w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Bałtyku. Wyłowiony sprzęt został zutylizowany przez profesjonalną firmę. W sieciach mogą znajdować się związki parafinowe, więc są traktowane jako odpady niebezpieczne. Zagubione sieci stanowią też niebezpieczeństwo dla nurków, którzy mogą się w nie zaplątać jeśli zalegają na dnie morza i na wrakach.

- Poza działaniami na morzu przeprowadzono szereg działań edukacyjnych, m.in. otwarta została wystawa, w Akwarium Morskim w Gdyni, przedstawiająca wpływ sieci-widm na środowisko Bałtyku - dodaje Kalinowska - Można ją oglądać do wiosny 2016 roku. Projekt zakładał też przetestowanie nowego narzędzia znakowania sieci rybackich, w celu znalezienia systemowego rozwiązania dla problemu zagubionych narzędzi połowowych.

WWF Polska rozpoczął działania dotyczące usuwania zagubionych sieci rybackich jeszcze w 2011 roku, kiedy polscy rybacy zwrócili się z prośbą o wsparcie w akcjach wyławiania sieci-widm z dna Bałtyku. To właśnie wtedy rozpoczął się pilotażowy projekt, który pomógł w wypracowaniu metodologii i technik wyławiania sieci, we współpracy ze środowiskiem naukowym i rybakami. Rezultatem projektu było wyłowienie 6 ton sieci. W roku 2012, udało się rozszerzyć projekt WWF o Litwę. Do 2013 roku zostało wyłowionych ponad 27 ton sieci widm.

Działania WWF Polska w zakresie wyławiania sieci widm zostały już docenione przez polski rząd, Parlament Europejski i Komisję Europejską. WWF został też włączony w prace Komisji Helsińskiej (HELCOM), jako obserwator, w ramach opracowywania Morskiego Planu Działania w zakresie Odpadów Morskich.

- Postrzegamy nasze rozwiązania, jako modelowe dla innych krajów i regionów świata - podsumowuje Kalinowska. - Planujemy rozszerzyć działania na inne kraje nadbałtyckie, a w przyszłości może też i kraje pozaeuropejskie.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński