Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyłączenie sieci 3G już wkrótce. Co to oznacza dla użytkowników? Trzeba będzie kupić nowy telefon? Czy wystarczy wymienić kartę SIM?

Justyna Madan
Justyna Madan
Wyłączanie sieci 3G to skomplikowany proces i trochę potrwa, ale ma to nastąpić w ciągu kilku następnych lat
Wyłączanie sieci 3G to skomplikowany proces i trochę potrwa, ale ma to nastąpić w ciągu kilku następnych lat 123rf
Wraz z rozwojem technologicznym sieć 3G przestaje być użyteczna dla większości klientów operatorów komórkowych. O wyłączeniu tej sieci mówi się nie tylko w Polsce, ale w wielu innych krajach. W USA, Europie i Polsce niektórzy operatorzy ogłosili już swoje plany wyłączenia starszych technologii. Czy to oznacza, że nasze telefony przestaną działać? A może trzeba będzie wymienić kartę SIM? Sprawdzamy, kiedy przestarzała technologicznie sieć zostanie odłączona i co to oznacza dla użytkowników.

- Starsze technologie radiowe 2G i 3G są coraz mniej wykorzystywane. Rekordy bije zapotrzebowanie na transmisję danych. Taka jest natura rozwoju. Przychodzi nowe, a znika starsze. Czas na zmiany – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange.

Aby uzmysłowić użytkownikom różnice w poszczególnych sieciach, Orange porównuje je do…drogi. A konkretnie:

  • 2G to droga polna,
  • 3G to droga krajowa,
  • 4G to droga szybkiego ruchu,
  • 5G to autostrada.

Dlaczego sieć 3G ma zostać wyłączona?

3G, czyli sieć 3 generacji została uruchomiona na początku XXI wieku. To dzięki temu, po raz pierwszy powszechnie można było transmitować video i mieć w telefonie dostęp do internetu, co okazało się rewolucją po sieci 2G, która umożliwia jedynie na realizowanie połączeń telefonicznych i wysyłanie SMS-ów.

Technologia stale się rozwija, operatorzy telefoniczni muszą więc również iść z duchem czasu. Wyłączenie sieci 3G służy zwalnianiu zajmowanych przez nią częstotliwości na potrzeby 4G. Jak podaje Orange, z sieci 4G korzysta aż 96 proc. użytkowników. Z sieci 3G – zaledwie 3 proc. Zmiany mają poprawić nie tylko jakość rozmów telefonicznych, ale polepszyć również przepustowość internetu.

Kiedy nastąpi wyłączenie sieci 3G

O wyłączeniu sieci 3G mówią zdecydowanie T-Mobile, Orange oraz Play. Jeśli chodzi o Orange, to firma zamierza wyłączać stare sieci dwuetapowo – do 2025 roku i do 2030 roku – w zależności od kraju. W Polsce, dla poszczególnych regionów mają to być lata 2024-2025.

Play rozpoczął proces wyłączania już wraz z początkiem 2021 roku, a T-Mobile jest w trakcie, ostateczne wyłączenie 3G u tego operatora ma nastąpić prawdopodobnie już w 2023 roku.

„Od 1 stycznia 2021 roku urządzenia, które obsługują 3G wyłącznie w paśmie 2100 MHz, mogą gorzej współpracować z naszą siecią i działać wyłącznie w technologii 2G. Oznacza to, że internet w takich urządzeniach będzie działał bardzo wolno lub przestanie działać. Zmiana nie ma wpływu na inne usługi (rozmowy, SMS-y, MMS-y)” – czytamy na stronie Play.

Czy wraz z odłączeniem sieci 3G pojawią się problemy?

Problem może pojawić się w przypadku użytkowników, którzy posiadają starsze modele telefonów komórkowych, wyprodukowane przed 2016 r. - Chodzi nam o to, aby wyłączenie starej technologii dla nikogo nie oznaczało kłopotów, dlatego zachęcamy do wymiany starych urządzeń i kart SIM – tłumaczy Jabczyński.

Warto podkreślić, że jeśli mamy stary model telefonu, po odłączeniu 3G nadal będziemy mogli z nich korzystać. Bez problemu zadzwonimy i wyślemy wiadomość SMS, skorzystamy też z internetu, trzeba się jednak liczyć z tym, że połączenie będzie gorszej jakości albo nawet nie będzie go w ogóle.

- Zdajemy sobie sprawę, że część użytkowników dalej posiada urządzenia i korzysta z usług 3G. Dlatego będziemy zachęcać do przejścia na nowocześniejsze technologie. Przypomnę, żeby skorzystać z połączeń głosowych w sieci 4G/LTE konieczne jest: posiadanie telefonu lub smartfona umożliwiającego połączenia w technologii VoLTE. Posiadanie karty SIM 4G/LTE. Kartę 2G/3G można za darmo wymienić w salonie – wyjaśnia rzecznik prasowy Orange.

Jabczyński dodaje, że wyłączenie sieci 2G jest bardziej skomplikowane. „Ta technologia wspiera rozwiązania Machine-to-Machine. Dlatego w pierwszej kolejności zajmiemy się 3G. Na 2G przyjdzie jeszcze czas” – dodaje Jabczyński.

Jak podaje T-Mobile technologia 4G/LTE dostępna jest dla wszystkich. Do korzystania z 4G/LTE niezbędne są:

  • telefon lub modem wspierający 4G/LTE,
  • karta SIM nie starsza niż 6 lat,
  • odpowiednie ustawienia w telefonie.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyłączenie sieci 3G już wkrótce. Co to oznacza dla użytkowników? Trzeba będzie kupić nowy telefon? Czy wystarczy wymienić kartę SIM? - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński