Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyłączą oświetlenie uliczne w gminie Kołbaskowo w ramach oszczędności. Mieszkańcy będą zadowoleni?

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Gmina Kołbaskowo testowo wyłączy oświetlenie w godzinach 23-4
Gmina Kołbaskowo testowo wyłączy oświetlenie w godzinach 23-4 MP
Mieszkańcy gminy Kołbaskowo będą musieli przyzwyczaić się do egipskich ciemności, bo władze gminy zdecydowały się o wyłączeniu lamp przez kilka nocnych godzin.

Na razie to tylko próbne wyłączenie, ale kto wie, czy nie będzie na stałe?

Urząd Gminy Kołbaskowo od 15 września 2022 roku wprowadzi pilotażowy program wyłączania oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych 23 do 4.

Jaki jest powód?

- Program podyktowany jest zwiększeniem o 300 procent ceny energii elektrycznej - czytamy na stronie urzędu gminy.

Urzędnicy czekają na odzew mieszkańców (na adres: [email protected]). Można spodziewać się, że będą jednoznaczne. Kto byłby zadowolony z egipskich ciemności...

Mieszkańcy będą zadowoleni? Jak na razie trudno o okrzyki radości i poparcia dla działań. Do redakcji dotarł list mieszkanki jednego z osiedli. Poniżej zamieszczamy jego treść. Zgadzacie się?

W gminie Kołbaskowo już od czwartku zostaniemy bez światła ulicznego między godziną 23 a 4 w nocy. Program pilotażowy (i tu mam nadzieję, że na pilotażu się skończy) według komunikatu „podyktowany jest” zwiększeniem stawek za prąd o 300%. Ma na celu oszczędność podczas tej 5-godzinnej codziennej ciemności na osiedlach. Ciekawi mnie, ile to konkretnie pieniędzy. Wystarczająco na naprawy elewacji budynków, muru, pokrycie kosztów skradzionego sprzętu budowlanego i masy innych aktów? Nie ma miejsc bez wandali, może i nie zauważamy ich na co dzień na naszych osiedlach, ale to nie znaczy, że ich tam nie ma. Nawet w środku nocy zdarzy się jakiś przechodzień, który może spłoszyć graficiarza czy podpalacza samochodu. Przecież nie jest to u nas nic nowego, prawda? Teraz dostaną oni zielone światło (proszę, jaki słowny przypadek). „Dawajcie na garaże, przecież o 23 zrobi się ciemno”. Może będzie więcej ochroniarzy na osiedlach? Bo teraz mało kiedy można ich dostrzec.

Do tego dochodzą nieoświetlone przejścia dla pieszych, a w późnych godzinach często słychać szybciej jadące samochody w strefie zamieszkania. Skończy się „bezwzględne pierwszeństwo pieszego” w obawie o bezpieczeństwo.

Jeszcze ciekawi mnie, czy do ograniczeń wlicza się Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Może warto zmniejszyć tam natężenie światła, co w mniejszym stopniu wpłynie na bezpieczeństwo w gminie. No cóż, zobaczymy w czwartek.

Nie wyobrażam sobie też strachu kobiet (i mężczyzn oczywiście) wracających z popołudniowych zmian w pracy autobusem. Mieszkamy za miastem, chodzi tu zdecydowanie mniej osób, często wychodzimy z autobusów tylko w 2-3 osoby. Sama nie raz wracając przed północą z miasta, czułam na sobie nieprzyjemny wzrok w autobusie przez całą drogę ze Szczecina. Potem bałam się wychodzić i modliłam się, żeby wyszła ze mną inna kobieta, najlepiej dwie. Teraz weszłabym w ciemne osiedle…

Czy te 5 godzin jest tego wszystkiego warte? Podejrzewam, że jest wiele lepszych sposobów na oszczędności w gminie. Może warto wyłączyć co drugą latarnię, dając nam mieszkańcom światło, a gminie oszczędność? Mam tylko nadzieję, że podczas tych prób nic złego się nie stanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński