Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykopaliska na rynku w Myśliborzu. Archeolodzy znaleźli fundamenty pierwszego ratusza, naczynie ze zbożem, czy szkielet konia [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Pozostałości pierwszego miejskiego ratusza w Myśliborzu z zachowanymi fragmentami ceglanych schodów
Pozostałości pierwszego miejskiego ratusza w Myśliborzu z zachowanymi fragmentami ceglanych schodów muzeum.mysliborz.pl
Wiemy, co udało się odkryć w czasie prac archeologicznych w centrum Myśliborza w czasie rewitalizacji rynku. Jest szansa, że część znalezisk będzie wyeksponowana z korzyścią dla miłośników dziejów miasta.

Prace wykopaliskowe na rynku prowadzone były przez cztery miesiące: od czerwca do końca września. W trakcie tych działań, prowadzonych przy współpracy archeologów z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, odkryto wiele cennych zabytków. To fragmenty średniowiecznej i nowożytnej ceramiki, w tym cenne pod wglądem badawczym naczynie wypełnione zbożem. Archeolodzy odnaleźli także elementy drewniane, szklane, metalowe, na przykład zawias, klucz oraz materiał kostny pochodzenia zwierzęcego, w tym szkielet konia.

Jednak najważniejsze jest odkrycie kamiennych murów piwnicy budynku oraz pierwszego miejskiego ratusza z zachowanymi fragmentami ceglanych schodów. Udało się określić przybliżoną datę powstania obu obiektów. Węgiel drzewny pozyskany z badań wykopaliskowych trafił do Laboratorium Datowań Bezwzględnych w Ciechanowicach celem przeprowadzenia analizy C14. Jest to badanie, które umożliwia określenie czasookresu dla danych obiektów. Okazało się, że mury piwnicy powstały między XIV do XVII wiekiem. Znacznie bardziej zawężone jest datowanie pozostałości po ratuszu, bo na okres między XIII-XV wiekiem.

- Wspomniana analiza potwierdziła nasze wcześniejsze przypuszczenia dotyczące chronologii poszczególnych obiektów - mówią muzealnicy. - Wyniki prac archeologicznych doprowadziły do dalszych konsultacji z architektem Marcinem Żurowskim oraz inspektorem ochrony zabytków z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie Magdaleną Sokołowską i Pauliną Kubacką, kierownikiem wydziału ds. Inspekcji Zabytków Archeologicznych WUOZ w Szczecinie, dotyczących dalszego postępowania z zabytkowymi obiektami ich zabezpieczenia i ekspozycji.

Wiemy, jakie są plany związane z przyszłością odkryć. Jeden z nich zostanie zarysowany na nawierzchni rynku. Drugi obiekt, czyli pozostałości ratusza ze schodami mają być częściowo odsłonięte, żeby być atrakcją dostępną dla mieszkańców i turystów.

Zakończono prace archeologiczne na szczecińskim Podzamczu

Koniec wykopalisk na szczecińskim Podzamczu. Zaskakujące odk...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński