Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykopaliska na cmentarzu w Szczecinie. Poszukiwali szczątków działacza podziemia antykomunistycznego

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbyły się akcja poszukiwawcza szczątków Eugeniusza Bednarza, który należał do konspiracyjnej organizacji pod nazwą „Monastyr”, działającej na terenie ówczesnego powiatu ząbkowickiego. Po aresztowaniu trafił do więzienia w Szczecinie, gdzie zmarł w 1953 roku.

W czasie prac natrafiono na szczątki mężczyzny, pochowanego w ziemi bez trumny, którego cechy antropologiczne pozwalają przypuszczać, iż jest to poszukiwana osoba. Potwierdzenie tożsamości będzie możliwe po zakończeniu badań genetycznych.

Celem działań Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN była weryfikacja czy rzeczywiście we wskazanym miejscu znajdują się szczątki Bednarza, a także podjęcie ich celem przeprowadzenia identyfikacji genetycznej i pochowania zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Takie działanie stanowi nie tylko zatroszczenie się o godny pochówek szczątków, ale również zabezpiecza przed ich zbezczeszczeniem i bezpowrotnym utraceniem w przypadku wtórnego pochówku w danym miejscu.

ZOBACZ TEŻ:

Kim był Eugeniusz Bednarz?

Eugeniusz Bednarz urodził się 08.12.1925 r. w miejscowości Marianka (dawny powiat tarnopolski). W czasie II wojny światowej wywieziony na roboty przymusowe do III Rzeszy. Po osiedleniu się wraz z rodziną na Dolnym Śląsku, wstąpił w szeregi konspiracyjnej organizacji pod nazwą „Monastyr”, której dowódcą był Edward Ciupik. Organizacja działała na terenie powiatu ząbkowickiego. Za działalność w organizacji oraz nielegalne posiadanie broni Bednarz Eugeniusz został zatrzymany przez Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Ząbkowicach Śląskich w kwietniu 1948 r. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego we Wrocławiu został skazany na 15 lat więzienia. Karę odbywał we Wrocławiu, a następnie w Rawiczu, Nowogardzie i Szczecinie. Zmarł 2.08.1953 r. w więziennym szpitalu.

Eugeniusz Bednarz jest autorem (przeróbki) wiersza, który (podobnie jak jego pierwowzór z 1939 r.) czytany od góry do dołu jest panegirykiem ku czci Stalina, zaś czytany od lewej do prawej stanowi paszkwil ośmieszający "wodza" i Armię Czerwoną.

ZOBACZ TAKŻE:

Przypomnijmy, że to nie pierwsze poszukiwania na szczecińskiej nekropolii. W sierpniu 2009 roku odnaleziono doczesne szczątki pięciu osób:

  • Zenona Łozickiego,
  • Wacława Kasprzyńskiego,
  • Edwarda Kokotki,
  • Edwarda Kosieradzkiego
  • i Waldemara Klimczewskiego

- żołnierzy BOA, formacji wojskowej Podziemia Niepodległościowego, którzy działali na Pomorzu Zachodnim. Wykonano na nich wyroki śmierci 4 grudnia 1948 roku w celi aresztu śledczego przy ulicy Kaszubskiej. BOA uznawana jest dziś za największą tego typu grupę oporu działającą po wojnie na terenie Pomorza Zachodniego. W jej skład wchodzili głównie ludzie bardzo młodzi. Jej pierwszym dowódcą był Stefan Pabis, a po jego ujawnieniu się w 1947 r., kierownictwo przejął Wacław Borodziuk vel Wacław Kasprzyński ps. "Orzeł". Grupa utrzymywała bliskie kontakty z najsłynniejszym dowódcą podziemia, legendarnym mjr. Zygmuntem Szendzielarzem "Łupaszką". Wyrok śmierci na osoby, które zostały potem pochowane na cmentarzu wydał Wojskowy Sąd Rejonowy, którego składem kierował kpt. Stanisław Wróblewski.

Ówczesna prasa relacjonując proces opisywała młodych ludzi jako bandytów, dla których "każdy członek partii obozu demokratycznego był mu wrogiem". Tytuł jednego z artykułów: Czerwona droga zbrodni przywódcy bandy "Boa".

Stary park na Żelechowej w Szczecinie odkrywa tajemnice. Mar...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński