Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykonawca spalarni odpadów: spokojnie, zdążymy w terminie

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Radni Szczecina wizytowali dziś plac budowy szczecińskiej spalarni odpadów. Padły uspokajające zapewnienie ze strony wykonawcy, czyli przedstawiciela włoskiej firmy TME.

- Wszystko idzie zgodnie z planem. W połowie listopada obiekt powinien być już oddany do użytku. W sierpniu chcemy dokonać pierwszego próbnego przyjęcia odpadów - zapewniał Teofil Markwitz, przedstawciel TME, czyli włoskiej Termomeccanica Ecologia
Obecnie na placu budowy pracuje ok. stu osób. Za dwa miesiące ma być ich 400. Gdy patrzy się na obiekt z zewnątrz trudno nie mieć wątpliwości, czy optymizm wykonawcy jest uzasadniony. Wątpliwości wyrażała radna Małgorzata Jacyna-Witt.

- Słyszałam od podwykonawców, że nie ma szans, abyście zdążyli w terminie - mówiła.

- Zdążymy - odpowiedział jej przedstawiciel wykonawcy.

Termin jest tak ważny, bo inwestycja jest opóźniona o dwa lata, a ministerstwo infrastruktury zgodziło się przedłużyć termoin bez zwrotu dotacji do końca 2017 r. Gdybyśmy nie zdążyli, wielomilionowa dotacja mogłaby zostać utracona. To ma być jeden z najnowocześniejszych obiektow w Europie. Na razie nie wiadomo, czy po otwarciu wzrośnie cena odbioru odpadów od mieszkańców.

Pierwotny kontrakt na zaprojektowanie i wybudowanie EcoGeneratora o wartości 666 mln zł brutto został podpisany z Mostostalem Warszawa 18 lipca 2012 roku. Prace ziemne rozpoczęły się pod koniec 2013 roku. Zakład miał ruszyć w grudniu 2015 roku. Z powodu nieprzewidzianych problemów na budowie (m.in. zalaniu uległ wykop pod bunkier odpadów, obniżył się poziom Duńczycy, przez co trzeba było przeprojektować pompownię wody) ZUO i Mostostal zgodziły się na przedłużenie terminu do grudnia 2016 roku. Jednak 14 czerwca 2016 roku Mostostal Warszawa odstąpił od umowy z ZUO, powołując się m.in. na rzekomo fikcyjny charakter gwarancji zapłaty wynagrodzenia. Zakład Unieszkodliwiania Odpadów odrzucił argumentację Mostostalu Warszawa jako bezzasadną. Spór prawdopodobnie znajdzie finał w sądzie. ZUO domagać się będzie od Mostostalu Warszawa odszkodowania za niewywiązanie się z kontraktu. Wysokość roszczenia zostanie określona po zakończeniu inwestycji. Do chwili zerwania kontraktu ZUO wypłaciło Mostostalowi 461,5 mln zł za wykonane i odebrane prace oraz urządzenia. Na wniosek ZUO Ministerstwo Środowiska wydało zgodę na wydłużenie terminu realizacji EcoGeneratora.

Unijne dofinansowanie nie jest zagrożone, jeśli inwestycja zostanie zakończona w terminie, czyli do końca 2017 r - mówi Tomasz Lachowicz, prezes ZUO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński