Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykolejone cysterny z amoniakiem w Szczecinie Dąbiu. Do piątku komunikacja zastępcza

Mariusz Parkitny
Wykolejone cysterny w Szczecinie Dąbiu
Wykolejone cysterny w Szczecinie Dąbiu Sebastian Wołosz
Nowe, szczegółowe informacje dotyczące usuwania cystern z amoniakiem, które w poniedziałek wykoleiły się w Szczecinie Dąbiu. Do piątku zamiast pociągów będzie funkcjonowała zastępcza komunikacja autobusowa.

Dziś zaczęła się akcja przepompowywania amoniaku z wykolejonych cystern. Akcja potrwa do piątku. Do tego też czasu pociągi będą dojeżdżać wyłącznie do stacji Szczecin Dąbie.

Aktualizacja - godz. 18:

Po godz. 18 ma się rozpocząć przetaczanie amoniaku z wykolejonych wagonów do podstawionych już nowych cystern. Przetaczanie ma odbywać się w systemie ciągłym aż do opróżnienia wszystkich cystern.

Według strażaków potrwa to na pewno do piątku.

Miejsce jest zabezpieczone: po ponownej kontroli potwierdziło się, że nie ma żadnych wycieków amoniaku.

Aktualizacja - godz. 17.15:

Do cystern są już podłączone węże. Około godz. 17.30 ma zostać odłączona trakcja elektryczna i wstrzymany zostanie ostatecznie ruch kolejowy.

Przed wypompowaniem amoniaku strażacy sprawdzą jeszcze raz szczelność systemu i zostanie przeprowadzona próba.
Przed 18 powinno się rozpocząć przepompowywanie.

- Wypompowywanie będzie przebiegać w systemie ciągłym aż do opróżnienia ostatniej cysterny, to może nastąpić w piątek - informuje Tomasz Kubiak, rzecznik zachodniopomorskiej straży pożarnej w Szczecinie.

Na dworcu są już pracownicy kolei ubrani w pomarańczowe kamizelki, którzy informują pasażerów o zmianach i alternatywnych sposobach komunikacji.

Autobusy komunikacji zastępczej są oznaczone jako "specjalne".

Szczecin Główny zablokowany. Pociągi tylko do Dąbia

- Akcja usuwania ładunku z wykolejonych cystern na stacji Szczecin Dąbie wymaga zmiany organizacji ruchu pociągów - informuje Mirosław Siemieniec, PKP PLK. - Nowa organizacja zaplanowana została dziś od godz. 17.00 do piątku 19 lutego. O postępie i ostatecznym terminie zakończenia prac będziemy informować.

Jak dodaje Mirosław Siemieniec, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ściśle współpracują z Państwową Strażą Pożarną, która koordynuje działania. Teren zabezpiecza Straż Ochrony Kolei, która czuwa też nad bezpieczeństwem, zostały wprowadzone także dodatkowe patrole.

Zarządca infrastruktury wspólnie z przewoźnikami PKP IC oraz Przewozami Regionalnymi wzmocni informacje dla pasażerów. Będą informatorzy mobilni, dodatkowe komunikaty oraz plakaty, informacja w pociągach, na stacjach i przystankach.

Pociągi Przewozów Regionalnych będą dojeżdżały i odjeżdżały ze stacji Szczecin Dąbie. Do Szczecina Głównego zapewniona będzie zastępcza komunikacja autobusowa.

Od godz. 6.00 do 19.00 autobusy będą odjeżdżały co 15 min. Od godz. 19:00 do godz. 6.00 zgodnie z godzinami odjazdu pociągów. Odjazdy na stacji Szczecin Dąbie sprzed kładki przy budynku dworca, a w Szczecinie przy kładce ul. Kolumba. Komunikacja z przystanków Szczecin Port Centralny i Szczecin Zdroje będzie zapewniona przez komunikację miejską. PR zapewnia informatorów mobilnych w Szczecinie Głównym, Dąbiu, Goleniowie i Stargardzie.

Pociągi PKP IC będą dojeżdżały i rozpoczynały jazdę ze stacji Stargard. Na odcinku Stargard przez Szczecin Dąbie do Szczecina Głównego (ok 40 km) będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Na stacjach Szczecin Główny, Dąbie i Stargard pomocą pasażerom będą służyć dodatkowi informatorzy mobilni.

Dla pasażerów pociągów relacji Poznań – Świnoujście i Świnoujście – Poznań udających się do stacji Szczecin Główny będzie zapewniona zastępcza komunikacja autobusowa. Autobusy PKP IC w Szczecinie odjeżdżają sprzed modernizowanego budynku dworca, a w Stargardzie sprzed dworca.

W autobusach będzie zapewniona obsługa przewoźników.

- Pasażerów przepraszamy za czasowe zmiany w kursowaniu pociągów w aglomeracji szczecińskiej - mówi Mirosław Siemieniec.

Więcej informacji:

Wykolejone cysterny z amoniakiem w Dąbiu

Źródło: TVN24/x-news

Polecamy na gs24.pl:

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński