Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykładziny miękkie i przytulne

Małgorzata Annusewicz
Wzory wykładzin można dowolnie zaprojektować. Ten, zaprojektowała klientka z Gorzowa. Próbkę o formacie metr na metr wykonano w Danii. Po pięciu dniach od wykonania projektu  trafiła do Szczecina pocztą kurierską. Teraz obejrzy ją autorka i może, jeśli będzie to konieczne, naniesie zmiany.
Wzory wykładzin można dowolnie zaprojektować. Ten, zaprojektowała klientka z Gorzowa. Próbkę o formacie metr na metr wykonano w Danii. Po pięciu dniach od wykonania projektu trafiła do Szczecina pocztą kurierską. Teraz obejrzy ją autorka i może, jeśli będzie to konieczne, naniesie zmiany. Marcin Bielecki
Posadzki w domach i mieszkaniach coraz częściej układa się z płytek ceramicznych i kamiennych, wykładzin naturalnych i sztucznych. Wybierając ich rodzaj musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim przeznaczenie pomieszczenia. Ważna też jest jego wielkość, a także w jaki sposób i z jaką częstotliwością będziemy wybraną posadzkę czyścić.

Posadzka wyłożona wykładziną, dywanem czy matą często jest dominującym elementem dekoracyjnym. Wykładziny są produkowane w tak bogatym asortymencie kolorów, faktur i wzorów, że można nimi udekorować każde pomieszczenie. Ze względów estetycznych i praktycznych najczęściej stosowane są wykładziny pokrywające całą podłogę. Zapewnia to termiczną i akustyczną izolację pomieszczenia oraz komfort poruszania się. Wykładziny mogą też być istotnym elementem tworzenia jednolitego stylu wnętrza, w którym podłoga może harmonizować ze ścianami oraz meblami.

Wojciech Herbert twierdzi, że wzorów jest niezliczona ilość. Można je dowolnie łączyć, tak by utworzyć wzór chodnika,  bordery czy wstążki. I wszystko
Wojciech Herbert twierdzi, że wzorów jest niezliczona ilość. Można je dowolnie łączyć, tak by utworzyć wzór chodnika, bordery czy wstążki. I wszystko w jednym kawałku.

Ewa Ostapko, specjalista do spraw handlowych prezentuje szafę z próbkami wykładzin. To tylko część możliwości w jednej tonacji.

Starannie dobrana wykładzina jest trwałym i łatwym do utrzymania pokryciem podłogi. Wykładziny wysokiej jakości są wytwarzane z mieszanki naturalnych i sztucznych włókien, a te najbardziej trwałe mają gęsto tkany, mocny włos. Także maty z włókien sztucznych są produkowane w rozmaitych wzorach. Ich miękkość można poprawić stosując podkład.
Są wykładziny witonowskie otrzymywane metodą ścisłego przeplatania wełny i podkładu na całej długości, co daje w efekcie wyjątkowo mocną, zbitą i gładką powierzchnię. Są wykładziny aksminterskie produkowane z dużą zawartością wełny na podkładzie z juty. Tkane są z puszystych kępek. Berberyjskie - mają spleciony włos oraz gładką powierzchnię. Produkowane są w szerokim wyborze łagodnych, naturalnych kolorów i z różnorodnych materiałów: od wełny do włókien syntetycznych na podkładzie z tkaniny jutowej albo z pianki. Kępiaste - powstają nie przez tkanie, lecz przez wciskanie włókien w materię podkładu i zabezpieczenie ich klejem.

Wykładziny miękkie i przytulne

Wojciech Herbert twierdzi, że wzorów jest niezliczona ilość. Można je dowolnie łączyć, tak by utworzyć wzór chodnika, bordery czy wstążki. I wszystko w jednym kawałku.

Jeśli podobają się nam wykładziny o szorstkiej powierzchni, powinniśmy wybrać wykładzinę kępiastą z poskręcanym włosiem. Korkowe - powstają przez ciasne umocowanie do podłoża supełków włókien, które tworzą wyraźnie zarysowane prążki. Wykładziny tego typu, wytwarzane niegdyś wyłącznie ze zwierzęcej sierści, obecnie są produkowane z włókien syntetycznych.
W kuchniach, łazienkach, przedpokojach czyli tam, gdzie posadzka musi być odporna na ścieranie, coraz częściej układamy płytki ceramiczne. Produkuje się je z mieszaniny glin, krzemionki, topników oraz barwników. Mogą być szkliwione lub matowe. Płytki kamienne czasami układa się w pokojach dziennych. Wtedy, często stosuje się ogrzewanie podłogowe. Łatwo je utrzymać w czystości, ale trzeba pamiętać by nie były śliskie.
Najbardziej odporne na ścieranie są płytki z gresu. Mają też małą nasiąkliwość. Trzeba je układać na bardzo równej powierzchni, gdyż w przeciwnym razie mogą popękać. Płytki kamienne produkuje się ze zbitego wapienia, marmuru, granitu, sjenitu i twardego piaskowca.

Wojciech Herbert, dyrektor szczecińskiego oddziału "Polmaster"

O tym, co położymy na podłogę decyduje wiele czynników. Współczesne technologie dają ogromne możliwości. Może to być drewno, panele, wykładzina, PCW. Wszystko zależy od naszych oczekiwań.
Wykładziny w światowym standardzie dają gwarancję użytkowania na kilka lat. Nie odbarwiają się, nie odkształcają, nie tworzą się wydeptane ścieżki, są odporne na plamy, nawet z wina czy atramentu, promienie słoneczne im nie szkodzą. Wpływ na jakość wykładziny ma gęstość - ciężar metra kwadratowego. Im wyższa tym komfort użytkowania staje się wyższy. Są kolekcje, z których można czerpać jak z banku wzorów. Można tworzyć mieszankę dowolnej ilości kolorów i wzorów. Wszystko opracowuje komputer. Jak wspaniała jest dziś technologia produkcji wykładzin może świadczyć pokaz Duńczyków na targach w Hanowerze. Zaprezentowano słynne słoneczniki Van Gogha jako wzór wykładziny. Dopiero, gdy podeszło się bliżej okazało się, że wiszący obraz na ścianie to nie płótno lecz dywan.
Koncern Nokia, znany dziś z telefonów komórkowych zaczynał od produktów z drewna i PCW. Dziś produkuje podłogi w technologii laserowej. Materiały tnie się w płaszczu wodnym. Czasy dawnych szaroburych płytek PCW, które notorycznie się odklejały od podłoża można schować do lamusa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński