Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjazdy za pracą

Piotr Jasina, 16 maja 2006 r.
Ponad 600 tysięcy Polaków podjęło pracę za granicą od chwili wejścia Polski do krajów Wspólnoty. Najwięcej wyemigrowało do Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania, Szwecja i Irlandia swoje rynki dla Polaków odblokowały już przed dwoma laty. Od maja bieżącego roku rynki pracy dla Polaków otworzyły: Finlandia,Grecja, Portugalia, Islandia (Europejski Obszar Gospodarczy).

- Stopniowe otwierania rynków w niektórych branżach deklarują już Francja i Włochy - mówi Monika Ulatowska ze Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. - Na ten rok Francuzi zapowiedzieli zwiększenie limitu do 250 a Włosi do 170 tysięcy osób. Głównie w gastronomii, budownictwie, handlu, hotelarstwie.

Choć Belgia i Luksemburg nie otworzyły swoich rynków pracy dla Polaków i pozostałych członków Unii, to deklarują ułatwienie procedur przyznawania pozwoleń na pracę w wybranych sektorach: rolnictwie, uprawie winorośli, hotelarstwie i usługach restauracyjnych.

Holandia w 2007

Holendrzy zapowiedzieli, że swój rynek krajom członkowskim Unii udostępnią od 1 stycznia przyszłego roku. Zapewniają również, że już teraz nie będą utrudniać osobom starającym się o pozwolenia na pracę.

Wśród najbardziej popularnych krajów, jeśli chodzi o emigrację zarobkową są Niemcy, do których wyjechało 300 tys. Polaków,do Wielkiej Brytanii 205 tys., Irlandii - 120 tys., a do Włoch 100 tys.

Cenią certyfikaty, doświadczenie

Najchętniej w krajach Unii zatrudniani są Polacy specjalizujący się w zawodach nie wymagających certyfikacji kwalifikacji i z doświadczeniem. W cenie są mechanicy, spawacze, hydraulicy, cieśle, elektrycy.

- Ponieważ popyt na tych specjalistów jest duży dochodzi do sytuacji, gdy początkujący mechanik samochodowy zarabia 2-3 razy więcej niż początkujący pracownik po studiach - dodaje przedstawiciel Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. - Już dzisiaj agencje pracy tymczasowej naszego Stowarzyszenia mają problemy z rekrutacją pracowników sektora budowlanego, np. spawaczy elektrycznych/gazowych, ślusarzy, elektryków, mechaników ciężkiego sprzętu budowlanego.

Coraz trudniej też o operatorów frezarek, tokarek, kierowców samochodów ciężarowych z uprawnieniami ADR i na naczepy, operatorów wózków widłowych czy tez wykwalifikowanych pracowników sektora stoczniowego.

Potwierdzeniem popytu na wybrane specjalności są aktualne oferty WUP w Szczecinie. Podajemy kilka dla przykładu.

Pomoc domowa

Do prowadzenia domu poszukiwana jest kobieta 50-60 lat, z dobra znajomością języka niemieckiego. Praca na rok. Płaca - ponad 1074 euro miesięcznie brutto. Zakwaterowanie - 167 euro, wyżywienie - 202 euro.

Spawacze do Hiszpanii

Pracę 33 spawaczom na co najmniej rok oferują Hiszpanie. Wiek - poniżej 45 lat.
Płaca brutto - 15 250 euro rocznie. Transport i zakwaterowanie na koszt firmy.

Murarz do Francji

Murarz z 2-letnim stażem poszukiwany do pracy we Francji na rok. Wiek 20-35 lat. Znajomość języka francuskiego bądź angielskiego. Płaca - 965 euro miesięcznie, bez podatku, wyżywienie i kwatera na koszt własny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński