Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjazd pod namiot, co koniecznie trzeba spakować?

red.
Wyjazd pod namiot, co koniecznie trzeba spakować?
Wyjazd pod namiot, co koniecznie trzeba spakować? Pixabay
Pogoda wręcz zachęca do aktywnego spędzania wolnego czasu na dworze. Rozrywek jest mnóstwo. Jedni wolą wyjazd w góry, inni nad morze. A jeszcze inni gdziekolwiek – byle na łono natury, byle pod namiot. I właśnie o tym, co koniecznie trzeba spakować, jak przygotować się do biwaku przeczytacie w naszym poradniku.

Wyjazd pod namiot – o czym warto wiedzieć planując biwak?

Choć coraz więcej osób planując wypad wypoczynkowy – czy to na kilka dni, czy na dłużej, raczej wybiera hotele i udogodnienia z tym związane, to nadal jest grupa osób, którzy wolą kontakt z przyrodą. W tym celu typują sobie miejsce, zabierają namiot i niezbędne akcesoria i jadą – we wcześniej upatrzone miejsce.

Śpij tam, gdzie tylko chcesz

Materiały promocyjne partnera

Czy jednak wszędzie namiot można ustawić? W naszym kraju są do tego wyznaczone specjalne pola namiotowe. Znajdują się one w większości turystycznie atrakcyjnych miejsc. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że przygotowano na takich polach udogodnienia dla biwakujących. Minusem na pewno to, że część z nich wymaga opłaty i wcześniejszej rezerwacji miejsca. Pola namiotowe są, ale… nie są one obowiązkiem, bo w Polsce nie ma aktualnie zakazu biwakowania poza takimi polami. Nie oznacza to jednak, że wszędzie można rozbić obóz. Tereny poza do tego wyznaczonymi, zazwyczaj mają jakiegoś właściciela – albo są prywatne, albo należą do jakiegoś samorządu, czy innej instytucji. Warto więc, przed wybraniem miejsca na biwak wcześniej uzyskać zgodę na pobyt w takim charakterze, by uniknąć późniejszych negatywnych konsekwencji naszego postępowania.

Warto też zwracać uwagę na miejsce, gdzie nasz namiot stawiamy – tak by nie uszkodzić, czy naruszyć fauny i flory tego miejsca.

Co zabrać pod namiot, planując nasz wyjazd?

Podstawowym elementem takiego wypadku jest posiadanie samego namiotu. O ile dawniej dużego wyboru nie było, o tyle dziś biwakowicze i wszyscy fani biwakowania mają ogromny wybór i kilka rodzajów sprzętu.

Śpij tam, gdzie chcesz

Materiały promocyjne partnera

Jednym z nich jest namiot samorozkładający się. Jest to opcja dla tych, którzy niekoniecznie wierzą w swoje surwiwalowe możliwości, boją się, że z klasycznymi „śledziami” sobie nie poradzą, a namiot będzie wyglądał, niczym prowizorka na brazylijskich fawelach. Dlatego dla wszystkich opornych, jak i niecierpliwych biwakowiczów wymyślono i stworzono namiot nierozkładający się. Działa on tak, że wystarczy wyjąć go z pokrowca – a ten powinien po niedługiej chwili rozłożyć się, za pomocą systemów, które go tworzą – opartych na naprężonych prętach. Naszym zadaniem jest późniejsze przymocowanie go do podłoża, by zapewnić stabilność całej konstrukcji.

W tej kategorii „szybkich namiotów” znajdziemy również takie, które można napompować za pomocą powietrza. W tym wypadku zrezygnowano z metalowych stelaży, a całość działa podobnie, jak na przykład ponton. Stawiając taki namiot, najpierw musimy pomyśleć o tym, by odpowiednio przytwierdzić go do podłoża, dopiero potem wtłoczyć do środka powietrze, do uzyskania żądanego kształtu.

Namioty turystyczne – klasyka gatunku biwakowiczów?

I choć dziś czas jest ważny, to odpoczynek na łonie natury zwykle związany jest z tym, że chcemy tak zwany „wyścig szczurów” choć na chwilę zatrzymać, wyłączyć. Zwykle na biwaku odkładamy komórki, czy inne sprzęty i poświęcamy się bez reszty wypoczywaniu. A jedną z form relaksu może być właśnie rozbicie namiotu – klasycznego.

Zabierz kawę w drogę

Materiały promocyjne partnera

I w tym wypadku wybór dostępnych na rynku namiotów jest ogromny. Do wyboru, do koloru, jak to zwykło się mówić. Można wybierać namiot zgodnie z przeznaczeniem, uwzględniając choćby to, w ile osób wybieramy się na naszą eskapadę. I tak – są namioty jedno, ale i wieloosobowe. Są takie klasyczne turystyczne, są ekspedycyjne, czy nawet rodzinne.

Rozbicie wiąże się z zapoznaniem z instrukcja obsługi, dopóki nie wyrobimy sobie swoich nawyków z tym związanych. Zazwyczaj rozkłada się je według utartych schematów, z wykorzystaniem stelaży, kotwic, czy „śledzi” mocujących do podłoża, czy systemu naprężających konstrukcję linek. Dzisiejsze namioty są jednak komfortowe, pozwalające nam na pełną swobodę podczas spędzania w nim nocy, czy czasu wolnego. Mają różne udogodnienia, które na pewno warto wziąć pod uwagę, planując wyjazd.

Zabierz ze sobą wszystko, czego potrzebujesz

Namiot mamy, co jeszcze warto zabrać? Poniżej wskazujemy, jakie przydatne rzeczy i akcesorai warto ze sobą mieć, wyjeżdżając na biwak:

  • karimata, mata, materac – coś, co pomoże nam wygodniej położyć się w namiocie;
  • koc, śpiwór – nawet gdy na biwak jedziemy latem, należy pamiętać, że noce na łonie na natury bywają chłodne, zimne. Warto mieć coś, czym w razie potrzeby możemy się przykryć;
  • plecak – akcesorium niezbędne na każdą wyprawę, nie tylko pod namiot. Zapakujemy w niego wszystkie potrzebne rzeczy, np. na wędrówkę;
  • woda, jedzenie
  • latarka czołowa, latarka ręczna – nigdy nie wiadomo, kiedy przyda nam się światło. Warto mieć również zestaw dodatkowych baterii;
  • nóż, scyzoryk, multi-tool – zawsze się przydaje;
  • apteczka – dobrze wyposażona w podstawowe opatrunki i m.in. koc termiczny;
  • mapa, kompas, gps – aby nie zaginąć w nieznanym nam terenie;
  • akcesoria do higieny, ale też bielizna na zmianę – biwak i obcowanie z przyrodą to jedno, ale warto jednak o siebie zadbać, nawet pod chmurką.
  • opcjonalnie toporek, siekierka, powerbank, czy dla najbardziej stęsknionych za cywilizacją – turystyczna kuchenka gazowa.

Udanego biwakowania!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wyjazd pod namiot, co koniecznie trzeba spakować? - Strona Podróży

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński