MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyjazd do sanatorium. Uzdrowiska wznowiły działalność. Kto może pojechać na turnus do sanatorium na NFZ? 30.07.2020

SR
Wyjazd do sanatorium znów będzie możliwy, uzdrowiska wznawiają swoją działalność od 15 czerwca. To dobra informacja m.in. dla tych pacjentów, którzy nie mogli wyjechać do sanatorium lub którym pobyt został przerwany z powodu epidemii koronawirusa.
Wyjazd do sanatorium znów będzie możliwy, uzdrowiska wznawiają swoją działalność od 15 czerwca. To dobra informacja m.in. dla tych pacjentów, którzy nie mogli wyjechać do sanatorium lub którym pobyt został przerwany z powodu epidemii koronawirusa. https://www.istockphoto.com/piotr borkowski
Wyjazd do sanatorium znów będzie możliwy, uzdrowiska wznawiają swoją działalność od 15 czerwca. To dobra informacja m.in. dla tych pacjentów, którzy nie mogli wyjechać do sanatorium lub którym pobyt został przerwany z powodu epidemii koronawirusa. Zanim jednak leczenie w uzdrowisku zostanie rozpoczęte, należy spełnić jeden bardzo istotny warunek. Kto może wyjechać do sanatorium, ile kosztuje leczenie uzdrowiskowe i jak długo trzeba czekać na wyjazd do uzdrowiska? 30.07.2020

Uzdrowiska wznawiają działalność. Zanim pojedziesz do sanatorium, musisz zrobić test na koronawirusa

NFZ poinformował, że od 15 czerwca uzdrowiska wznawiają swoją działalność. Oznacza to, że pacjenci, którzy oczekują w kolejce do sanatorium znów będą mogli leczenie rozpocząć lub kontynuować w przypadku, gdy byli zmuszeni przerwać je z powodu epidemii koronawirusa. Jest jednak bardzo ważny warunek, który jeśli nie zostanie spełniony, pokrzyżuje plany związane z wyjazdem do sanatorium.

Warunkiem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. - określa zarządzenie Prezesa NFZ z dnia 1 czerwca 2020 roku.

Co istotne, testy będzie można wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego w punktach pobrań zwanych drive-thru. Podstawą do wykonania tego testu jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.
Informacje dotyczące m.in. tego, gdzie pacjenci mają zrobić test w swoim województwie znajdują się na stronie NFZ.

Kto może jechać do sanatorium? Skierowania NFZ, kolejka do sanatorium - ile trzeba czekać?

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, leczenie uzdrowiskowe na podstawie potwierdzonego w oddziale wojewódzkim skierowania będzie przysługiwać tym pacjentom, którzy:

  • mają potwierdzone skierowanie na leczenie uzdrowiskowe po 15 czerwca - realizacja odbywa się na podstawie tego skierowania,
  • mieli rozpocząć leczenie w okresie od 14 marca do 14 czerwca,
  • musieli przerwać leczenie uzdrowiskowe z powodu pandemii (turnus leczniczy trwał poniżej 15 dni),
  • kolejnym pacjentom oczekującym na rozpoczęcie leczenia.

Kto może jechać do sanatorium na NFZ?

Jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia, aby skorzystać z leczenia uzdrowiskowego konieczne jest skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Ten bierze pod uwagę m.in. stan zdrowia pacjenta, efekty przebytego w przeszłości leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej czy zdolność do samoobsługi i samodzielnego poruszania się.
Dorośli pacjenci mogą skorzystać z leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej nie częściej niż raz na 18 miesięcy.

Ile kosztuje pobyt w sanatorium na NFZ, a ile prywatnie?

Warunki i koszty zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym, różnią się w zależności od standardu pokoju. Dla przykładu, za pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym od 1 października do 30 kwietnia zapłacisz 28,8 zł za dzień pobytu. Zaś w terminie od 1 maja do 30 września, 36,1 zł za dzień.
Dodatkowo, we własnym zakresie pokryjesz:

  • koszty przejazdu do zakładu, w którym odbywa się leczenie;
  • częściowe koszty wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym;
  • opłatę uzdrowiskową – maksymalnie 4,33 zł za dzień (wysokość opłaty jest zmienna);
  • koszty pobytu opiekuna.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyjazd do sanatorium. Uzdrowiska wznowiły działalność. Kto może pojechać na turnus do sanatorium na NFZ? 30.07.2020 - Dziennik Łódzki

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński