Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Powiadamiana Ratunkowego zostanie przekształcone w stanowisko dyspozytorskie

Zdzisław Surowaniec
Dyspozytornia pogotowia ratunkowego w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Stalowej Woli.
Dyspozytornia pogotowia ratunkowego w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Stalowej Woli. Zdzisław Surowaniec
Mija pięć lat, od kiedy w Stalowej Woli utworzone zostało Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W budynku komendy straży pożarnej przy Alejach Jana Pawła II utworzone zostało stanowisko dyspozytora pogotowia ratunkowego, z karetką wypadkową.

11 stanowisk medycznych

Aktualnie na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje 24 stanowiska dyspozytorów medycznych, które są zlokalizowane w 22 dyspozytorniach. Po wejściu w życie odpowiednich aktów prawnych oraz po zbudowaniu łączności radiowej PRM w regionie planuje się pozostawienie 11 stanowisk medycznych.

Centrum powstało dzięki unijnemu wsparciu. Kosztowało 331 tysięcy złotych, unijne dofinansowanie wyniosło 248 tys. zł. Urządzono pomieszczenia, zakupiono sprzęt komputerowy. Wystarczy wykręcić numer 112, żeby w razie konieczności na nogi postawieni zostali strażacy, ratownicy medyczni i policja.

SZYBCIEJ DOJECHAĆ

To, że dyspozytor pogotowia ratunkowego w komendzie straży pożarnej w Stalowej Woli jest niemal po drugiej stronie miasta niż szpital, ma taki efekt, że lekarz może szybciej dojechać do zdarzeń w północnej części miasta i powiatu. - Centrum zdało egzamin i dowiodło, że nasza koncepcja okazała się słuszna - ocenia dyrektor szpitala Edward Surmacz.

Jednak stalowowolskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego prawdopodobnie zostanie zakwalifikowane do niższej kategorii. Zgodnie z założeniem na Podkarpaciu planowane jest utworzenie jednego CPR-u na 1 mln mieszkańców.

DLA TURYSTÓW

Od 1 stycznia na terenie województwa działa Centrum Powiadamiania Ratunkowego, pełniące funkcję Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, usytuowane w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. Obejmuje teren zamieszkały przez 1,2 mln ludzi. Na terenie województwa zostanie utworzony drugi CPR w Krośnie. Obejmie 800 tys. ludności i około 300 - 400 tysięcy turystów przebywających w Bieszczadach w okresie letniego i zimowego wypoczynku

CPR w Stalowej Woli będzie działać do końca 2011 roku, na mocy porozumienia wojewody podkarpackiego i komendanta wojewódzkiego straży pożarnej. Od 2012 roku pełnić będzie funkcję stanowiska dyspozytorskiego straży pożarnej oraz przejściowo stanowiska dyspozytora medycznego do czasu zbudowania łączności radiowej systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.

MNIEJ STANOWISK

Zapadły decyzje o zmniejszeniu liczby stanowisk medycznych z 24 do 11 (zgodnie z założeniami projektu zmian do rozporządzenia w sprawie CPR i WCPR - 1 stanowisko na 200 tys. mieszkańców). Zmniejszona zostanie liczba dyspozytorni medycznych z 22 do 4. Dyspozytornie zlokalizowane będą w Rzeszowie, Krośnie, Sanoku oraz Mielcu. Do tych miejscowości będą przekierowywane zgłoszenia o zdarzeniu przez operatorów numerów alarmowych CPR/WCPR zlokalizowanego w Rzeszowie i Krośnie.

- Wszelkie procedury i standardy pozwalające zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców zostaną zachowane. Planowane zmiany mają na celu efektywne wykorzystanie potencjału ratownictwa medycznego - powiedziała rzecznik prasowy wojewody Małgorzata Oczoś.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie