Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wygodne siedzisko

Redakcja
Wielogodzinne siedzenie za biurkiem może przynieść więcej szkód niż się powszechnie wydaje. Nieodpowiednie siedzisko oraz złe ułożenie ciała w pozycji siedzącej może bowiem powodować poważne problemy zdrowotne.

W ciągu całego życia siedzimy za biurkiem nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin, często na niedostosowanym do naszych cech fizycznych fotelu czy krześle. W związku z tym, zapewne niejednokrotnie odczuwaliśmy tego nieprzyjemne skutki.

Bóle kręgosłupa, szyi czy barków, spuchnięte łydki to tylko niektóre z efektów długiego przebywania w niewygodnej dla organizmu pozycji. Pochyleni nad klawiaturą komputera lub notatnikiem, nie używając oparcia czy podłokietników, narażamy kręgosłup na szereg niebezpieczeństw. A stąd niedaleko już do poważnych chorób układu mięśniowo - szkieletowego, które mogą odezwać się w przyszłości. I choć już coraz więcej wiemy dziś o zasadach ergonomii, niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak dotkliwe mogą być skutki nieprawidłowo siedzenia.

Ergonomia, czyli co?

Ergonomia jest interdyscyplinarną dziedziną nauki, która zajmuje się dostosowaniem szeroko pojętego otoczenia do możliwości psychofizycznych człowieka. W ujęciu praktycznym przekłada się niemal na każdą sferę ludzkiego życia, również na pracę. W tym kontekście celem ergonomii, jako dyscypliny badawczej, jest stworzenie takiego środowiska pracy, które jest przyjazne dla zdrowia i tym samym eliminuje źródła chorób zawodowych.
Zdrowe… krzesła w domu i pracy

Obecnie na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów spełniających choćby
w niewielkim zakresie zasady ergonomii. Tylko nieliczni traktują jednak problem kompleksowo, biorąc pod uwagę funkcjonalność i prozdrowotność mebli biurowych, ale przede wszystkim indywidualne potrzeby każdego użytkownika. - Ergonomiczny fotel musi sprostać wymaganiom osób o bardzo różnych parametrach ciała.

Zakres regulacji fotela czy krzesła powinien umożliwiać wygodne i nie obciążające kręgosłupa ani nóg siedzenie, zarówno osobom bardzo wysokim, jak i bardzo niskim oraz tym o dużej i małej masie ciała - tłumaczy Edyta Kmiecik z firmy Bejot, producenta ergonomicznych krzeseł i foteli . - Przykładem takiego krzesła jest String. To zaawansowany pod względem technologii model fotela, który idealnie dopasowuje się do kształtu ciała siedzącej na nim osoby, dzięki doskonale wyprofilowanemu oparciu - mówi Edyta Kmiecik. Oparcie Stringa pokryte zostało specjalną elastyczną membraną. Połączenie tego elementu z mechanizmem synchronicznym odchylającym oparcie, daje poczucie maksymalnego komfortu oraz pozwala na tzw. "dynamiczne siedzenie", odciążające kręgosłup podczas długiego przebywania w jednej pozycji. Ponadto fotel został wyposażony m.in. w mechanizm regulujący głębokość siedziska, blokadę oparcia w pionie lub odchyleniu, sprężynę regulującą siłę nacisku na oparcie, podłokietniki regulowane skokowo (do 100 mm) oraz stabilną 5-ramienną podstawę wykonaną z polerowanego aluminium lub plastiku. - String powstał z myślą o wygodzie i dobrej kondycji fizycznej użytkowników. Dzięki swojej designerskiej formie, innowacyjnej i lekkiej konstrukcji oraz możliwości regulacji wszystkich parametrów, daje gwarancję zdrowego i bezpiecznego siedzenia - podsumowuje Edyta Kmiecik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński