Wycinka w Krzywym Lesie pod Szczecinem. Internauta: Wygląda to strasznie. Leśnicy uspokajają - 22.01.2021

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Krzywy Las pod Szczecinem
Krzywy Las pod Szczecinem Sebastian Wołosz
Udostępnij:
Kilka wyciętych i ogołoconych z gałęzi drzew napotkał w trakcie weekendowego spaceru po Krzywym Lesie nasz Czytelnik. Leśnicy uspokajają, że jest to element próby utrzymania całego kompleksu w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń.

- Kilka drzew zostało całkowicie wyciętych, a z innych zostały jedynie krzywe konary. Wygląda to strasznie. Tym bardziej, że jest to pomnik przyrody i nie powinno się w niego ingerować - zauważa pan Adam, który o wycince poinformował naszą redakcję.

Nadzór nad Krzywym Lasem sprawuje Nadleśnictwo Gryfino. Rzecznik prasowa gryfińskich leśników informuje, że w dniu 12 stycznia 2021 roku na terenie powierzchniowego pomnika przyrody Krzywy Las rozpoczęły się prace polegające na usunięciu dwóch obumarłych drzew (sosny zwyczajne - 1 szt. prawidłowo ukształtowana, 1 szt. z deformacją).

- Drzewa stanowiły zagrożenie dla osób odwiedzających obiekt. Usunięte drzewa zostaną pozostawione do naturalnego rozkładu na terenie Krzywego Lasu - podkreśla Lidia Kmiecińska z Nadleśnictwa Gryfino.

ZOBACZ TEŻ:

Obszar Krzywego Lasu podlega stałym przeglądom, w trakcie których weryfikuje się m.in. żywotność rosnących tu drzew, i ocenę ewentualnego zagrożenia dla ruchu turystycznego, związanego z możliwością obłamywania się uschniętych wierzchołków, konarów bocznych lub obalania się całych drzew (nie tylko „krzywych sosen” ale również innych drzew, prawidłowo ukształtowanych, które rosną na powierzchni stanowiącej pomnik przyrody).

- W przypadku zaobserwowania zagrożenia drzewa takie lub ich fragmenty są usuwane i pozostawiane do naturalnego rozkładu na terenie pomnika. Działanie to jest zgodne z ustawą o ochronie przyrody, której art. 45 ust. 2 pkt 4 mówi o możliwości ingerencji w pomnik przyrody w sytuacji, gdy stanowi on zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego - podkreślają gryfińscy leśnicy.

Niebawem, zgodnie z projektem rewitalizacji obiektu w jego pobliżu założone zostaną dwie 10-arowe powierzchnie zastępcze dla starzejącego się drzewostanu Krzywego Lasu. Na powierzchniach prowadzone będą próby odtworzenia krzywizn drzew, poprzez naśladowanie sposobów, jakie wykorzystali protoplaści tworzący niegdyś ten niezwykły dziś pomnik przyrody.

Krzywy Las pod Gryfinem zyska nowe, lepsze oblicze! Co się zmieni?

Drugim z planowanych sposobów będzie wysianie nasion pozyskanych z drzew Krzywego Lasu i obserwacja ewentualnych powtórzeń cech u potomstwa.

- Wszystko po to, aby zachować ciągłość istnienia tej niezwykłej atrakcji na turystycznej mapie Polski - podkreśla Lidia Kmiecińska.

Powierzchniowy pomnik przyrody „Krzywy las” zlokalizowany w Nadleśnictwie Gryfino to skupisko osobliwie zdeformowanych sosen, których wiek szacowny jest na około 80-90 lat. Z dużym prawdopodobieństwem uznać można, że specyficzne wygięcia pni zostały zainicjowane ręką człowieka, który poprzez odpowiednie metody ich formowania osiągnął ten wyjątkowy kształt.

CZYTAJ TAKŻE: Jan Balewski przedstawia: Kościół w Gryfinie oraz krzywy las w Nowym Czarnowie NA ZDJĘCIACH

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie