Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycinka drzew w Puszczy Bukowej. Leśnicy: To wymiana pokoleń [ZDJĘCIA]

Anna Folkman
Anna Folkman
Obrońcy Puszczy Bukowej podnoszą alarm. Trwa wycinka drzew w rejonie Podjuch. Usuwane są bardzo stare drzewa. Nadleśnictwo tłumaczy, że to legalne działania, które mają pomóc w zachowaniu walorów Puszczy i jej długowieczności.

- Stało się - weszli w 174 letni drzewostan, który pamięta czasy, kiedy w Polsce szykowano się do powstania styczniowego. Padają jedne z największych buków w Puszczy Bukowej o obwodzie w pierśnicy nawet 3,3 m - informuje Klub Kniejołaza. - Wspaniały szpaler najstarszych buków koło Podjuch był do tej pory nie ruszany, ale jego czas najwyraźniej dobiega końca, bo Nadleśnictwo Gryfino musi wykonać plan, który przewiduje zwiększenie pozyskania.

Obrońcy Puszczy wierzą, że wreszcie będzie ona wolna od wycinki.

- Musi się to stać jak najprędzej. Będziemy działać - my też mamy plan - zapowiada Paweł Herbut z KK. - Zaktywizujemy społeczność. Wracamy do rajdów, sprzątania śmieci, edukacji w lesie.

Kolejne drzewa zniknęły z miejskiego krajobrazu za sprawą dewelopera

Okazuje się, że w rejonie Podjuch (Leśnictwo Klucz) trwają prace związane z pozyskaniem drewna, prowadzone na podstawie Planu Urządzenia Lasu (PUL) dla Nadleśnictwa Gryfino na lata 2017-2026.

- Nie jest to więc działanie nielegalne i niezgodne z planem - podkreśla Marcin Łuczak, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Gryfino i dodaje, że Puszcza Bukowa odnawia się sama.

Opadające z drzew nasiona kiełkują, a rosnące siewki, a później młode drzewa tworzą kolejne drzewostany Puszczy.

- Ta przemiana pokoleń pozwala od wieków na to, aby z walorów tego lasu mogli korzystać i cieszyć się nimi wszyscy jego miłośnicy - przekonuje Marcin Łuczak. - I tego faktu nie należy ignorować i o nim zapominać. Oczywistym jest, że aby młode rośliny mogły bujnie rosnąć potrzebują w uproszczeniu - poza substancjami odżywczymi i dwutlenkiem węgla, energii słonecznej. Wniosek nasuwa się sam - drzewa, które są wycinane stanowią tak zwany okap, czyli dach zacieniający rosnące, młode pokolenie.

Szczecin testuje worki do podlewania drzew. Gdzie zostały za...

Drewno pozyskane w procesie wycinki jest sprzedawane.

- Trafia do odbiorców w postaci dobrze znanych tysięcy przedmiotów wykorzystywanych w codziennym życiu. Informacja o zwiększeniu pozyskania kosztem masowych wycinek „wszystkiego co się da”, w domniemaniu celem zwiększenia zysków jest nieprawdziwa - podkreśla nadleśniczy Marcin Łuczak. - Warto również pamiętać, że zysk pochodzący ze sprzedaży drewna trafia w znacznej mierze z powrotem do lasu (Puszczy Bukowej). Wynika to z ponoszenia przez nadleśnictwo ogromnych kosztów na pielęgnację lasu, jego ochronę, turystyczne zagospodarowanie, ochronę przeciwpożarową, prace porządkowe, edukację, inwestycje i wiele innych elementów finansowanych z budżetu każdego nadleśnictwa.

Zobacz też: Wilk w Puszczy Bukowej! Takie nagranie to szczęście [WIDEO]

Wilk w Puszczy Bukowej! Takie nagranie to szczęście [WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński