Spis treści
Ścieżki rowerowe po woj. zachodniopomorskim
We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 10 tras rowerowych w woj. zachodniopomorskim, które wypróbowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.
Sprawdź wybrane trasy o różnym stopniu trudności. Spokojna wyprawa malowniczym szlakiem, a może coś szalonego i trudnego? W wybranych przez nas trasach każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierz plan wycieczki i przygotuj się do wyjazdu.
Zanim wyruszysz na wyprawę, sprawdź, jaka będzie pogoda.
🚲 Trasa rowerowa: Ostróg forteczny
- Początek trasy: Dębno
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 54,78 km
- Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 42 min.
- Przewyższenia: 82 m
- Suma podjazdów: 1 133 m
- Suma zjazdów: 1 148 m
Rowerzystom trasę poleca Kys30
Niedzielny trip w okolice fortu sarbinowskiego w poszukiwaniu ostróg fortecznych. Pogoda dziś dopisała na samym początku miałem temperaturę -3 a już pod koniec wycieczki +4. Warunki w terenie ciężkie oblodzone drogi co poskutkowało zaliczeniem trzech gleb.
Ostrogi forteczne są częścią pierścienia okalającego Twierdzę Kostrzyn.
W rejonie Fortu Sarbinowo znajduje się 5 Ostrogów, które powstały w latach 1913-15. Część z nich miała pełnić funkcję magazynów amunicji, a część przeznaczono na podziemne koszary polowe.
Na dzisiaj zaplanowałem sobie odnaleźć 4 Ostrogi - znalazłem 3.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Trutwiniec
- Początek trasy: Dębno
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 104,48 km
- Czas trwania wyprawy: 7 godz. i 43 min.
- Przewyższenia: 90 m
- Suma podjazdów: 745 m
- Suma zjazdów: 745 m
Trasę rowerową mieszkańcom poleca Kys30
Majówkowa trasa do Siekierek i Cedyńskiego Parku krajobrazowego. Dziś postanowiliśmy odwiedzić nie istniejącą już dziś osadę Trutwiniec. Najciekawszymi obiektami które możemy w niej zobaczyć są ruiny średniowiecznego młyna i ruiny przedwojennej kruszarni.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Jezioro Białe
- Początek trasy: Dębno
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 71,2 km
- Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 17 min.
- Przewyższenia: 153 m
- Suma podjazdów: 2 210 m
- Suma zjazdów: 2 232 m
Kys30 poleca tę trasę
Niedzielna przejażdżka nad Jezioro Białe.
Pogoda dziś prawie dopisała - jest ciepło 15°C, ale wieje silny wiatr i miejscami trzeba się sporo nakręcić.
Trasa prowadzi głównie drogami asfaltowymi, a odcinki dróg leśnych są w miarę dobrym stanie. Z Jeziora Białego kieruję się do Myśliborza, gdzie postanowiłem znaleźć ruiny wiatraka typu holenderskiego. Na rynku jest mapka, która wskazuje położenie wiatraka, lecz mimo kilku prób nie udało mi się go odnaleźć. Myślibórz jest w miarę ładnym miastem, ma wiele zabytków, jedyne co w nim mnie razi, to architektura PRL-u w postaci bloków.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Kołobrzeskie klimaty
- Początek trasy: Koszalin
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 101,89 km
- Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 22 min.
- Przewyższenia: 44 m
- Suma podjazdów: 565 m
- Suma zjazdów: 565 m
Trasę dla rowerzystów poleca Forum_Koszalin
Najdłuższa wycieczka poprowadzona do Kołobrzegu nadmorską trasą EuroVelo 10 z pięknym odcinkiem widokowym w Kołobrzeskim Ekoparku Wschodnim. Jej celem jest Kołobrzeski port morski i znajdująca się w nim latarnia morska. Propozycja dla zdeterminowanych i żądnych przygód rowerzystów – ponad stu kilometrowa całodniowa przygoda.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Kraina w Kratę, część 2
- Początek trasy: Sławno
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 85,19 km
- Czas trwania wyprawy: 8 godz. i 45 min.
- Przewyższenia: 89 m
- Suma podjazdów: 507 m
- Suma zjazdów: 477 m
Rowerzystom trasę poleca GR3miasto
”Kraina w Kratę” to obszar nadmorskich gmin Pomorza Środkowego, gdzie dominującym elementem krajobrazu jest budownictwo szachulcowe. W stylu tym do dziś podziwiać można przeróżne zabudowania zarówno wiejskie jak i miejskie, a wśród nich przepiękne domy, budynki inwentarskie, stodoły, kuźnie, szkoły, a także kościoły, kamienice i dwory. Nasza rowerowa wycieczka skupiła się jednak tylko na pewnej części tego malowniczego obszaru, w końcu nie sposób zobaczyć wszystkiego w ciągu jednego dnia. Kolejne ciekawe zabudowania w tym stylu zobaczymy w następnych wizytach, które mamy już w planach.
Trasa naszej jednodniowej wycieczki rowerowej zakładała przede wszystkim aktywny wypoczynek, dlatego nie spiesząc się zbytnio pozwoliliśmy sobie na wiele przyjemności, przy minimum wysiłku. Na naszej trasie podziwialiśmy malownicze wsie oraz miasteczka, gdzie co rusz robiliśmy liczne postoje. Przemierzając Krainę w Kratę mieliśmy okazję zapoznać się ze stylem szachulcowym i to nie tylko oglądając go z zewnątrz. Sporo uwagi poświeciliśmy także zabytkowej wsi Kluki, w której znajduje się Muzeum Wsi Słowińskiej.
Trasa drugiej edycji jednodniowej wyprawy przez „Krainę w Kratę”:
Chcąc delektować się pięknem tutejszego krajobrazu i relaksować na jego łonie, trasę ułożyliśmy tak, by wiodła przede wszystkim z dala od wzmożonego ruchu drogowego. Wykorzystując więc znajomość lokalnych dróg gruntowych, którymi wyznakowano szlaki turystyczne, pozwoliliśmy sobie na spokojną jazdę w bardzo różnorodnym terenie. Na naszej trasie dominowały utwardzone drogi gruntowe oraz leśne dukty, tylko w mniejszym stopniu drogi asfaltowe. Ważnym czynnikiem wpływającym na wypoczynek był także dystans. Tym razem udało nam się zamknąć go w 85 km, a liczne przerwy co 10-20 km pozwoliły szybką regenerację i chęć dalszej jazdy z uśmiechem na twarzy.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Sławno - Darłówko - Jarosławiec - Słupsk
- Początek trasy: Darłowo
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 90,72 km
- Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 24 min.
- Przewyższenia: 63 m
- Suma podjazdów: 360 m
- Suma zjazdów: 365 m
Max_c74 poleca tę trasę rowerzystom
Wycieczka rowerowa na trasie Sławno - Darłówko - Jarosławiec - Słupsk. Pogoda dziś się zlitowała i zamiast upału była mgła. Po drodze sporo ciekawych miejsc w trochę mlecznym wydaniu. Trasa wycieczki jest łatwa do pokonania, podjazdów jak na lekarstwo. Polecam tą wycieczkę.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie
🚲 Trasa rowerowa: z Dębna do Parku Ujście Warty
- Początek trasy: Dębno
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 45,09 km
- Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 6 min.
- Przewyższenia: 65 m
- Suma podjazdów: 1 129 m
- Suma zjazdów: 1 131 m
Trasę rowerową mieszkańcom poleca Kys30
Wycieczka z Dębna do Parku Narodowego "Ujście Warty". Trasa dojazdowa prowadzi asfaltem przez okoliczne wioski. Ciekawym miejscem na trasie jest wieś Dąbroszyn. Dąbroszyn jest miejscem gdzie możemy zobaczyć wiele zabytków min. kościół z 1825 roku, zespół pałacowo-parkowy z XVIII W, pawilon ogrodowy, tzw. Świątynia Cecylii, z 1860 r. Z Dąbroszyna kierujemy się do Parku Ujście Waty, a tam poruszamy się już szlakiem (drogi polne). Park Narodowy „Ujście Warty” – najmłodszy z 23 parków narodowych na terenie Polski. Park został założony 1 lipca 2001 roku zajmuje powierzchnie 8074 ha obejmuje rozlewiska u ujścia rzeki Warty do Odry.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Dębno-Gorzów-Dębno
- Początek trasy: Dębno
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 111,86 km
- Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 51 min.
- Przewyższenia: 183 m
- Suma podjazdów: 2 633 m
- Suma zjazdów: 2 640 m
Kys30 poleca tę trasę rowerzystom
Wycieczka z Dębna do Gorzowa przez Świerkocin. Początek i koniec trasy w Dębnie. Po drodze mijam takie miejscowości jak Mostno dojeżdżam tam kostką brukową (droga nr 186). Z Mostna kieruję się do Mosiny już asfaltem, a tam już na skróty przez las drogą pożarową nr5 do Sosen. Sosny, Stare Dzieduszyce i odcięte od świata Nowe Dzieduszyce w których to zaczyna się bruk. Kocie łby prowadzą mnie do drogi asfaltowej a stamtąd do Nowin Wielkich i Świerkocina. W Świerkocinie przejeżdżam przez most na Warcie i jadę wzdłuż wałów przeciwpowodziowych w stronę Gorzowa.
Temperatura na trasie 32 °C
Całą trasę przejechałem hardkorowo w klapkach :)
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Cedynia- rajd niepodległościowy
- Początek trasy: Moryń
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 67,58 km
- Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 56 min.
- Przewyższenia: 108 m
- Suma podjazdów: 1 290 m
- Suma zjazdów: 1 298 m
Rowerzystom trasę poleca Kys30
W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Cedyński klub rowerowy zorganizował rajd. Ciekawi ludzie i ciekawa trasa do tego piękna pogoda umilała nam dzisiejszy dzień.
Meta rajdu i poczęstunek znajdował się u podnóża góry Czcibora.
Bitwa pod Cedynią jest w polskiej historii wspominana jako pierwsze zwycięstwo oręża polskiego nad niemieckim. Będąc dokładnym jest to zwycięstwo Piastów pod wodzą Mieszka I nad wojskami Marchii Łużyckiej dowodzonej przez Hodona. Źródeł pisanych na temat początków naszych dziejów jest niewiele. Przyjmuje się, że o historii mówią kamienie i drewno. W przypadku bitwy pod Cedynią odnajdujemy wzmianki aż w dwóch kronikach.
W „Żywocie Świętego Wojciecha” Brunon z Kwerfurtu wspomina zwycięstwo Mieszka I nad Hodo, który „z poszarpanym proporcem rzucił się do ucieczki”. Thietmar z Merseburga pisze o walce Mieszka z Hodonem w miejscu zwanym Cidini w dniu św. Jana Chrzciciela 972 roku (24 czerwca 972 roku). Najwspanialsi żołnierze Hodona zostali zabici przez brata Mieszka – Czcibora.
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Spontan po pracy (jezioro Smoleń)
- Początek trasy: Dębno
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 18,59 km
- Czas trwania wyprawy: 50 min.
- Przewyższenia: 101 m
- Suma podjazdów: 582 m
- Suma zjazdów: 654 m
Rowerzystom trasę poleca Kys30
Krótka trasa po lesie zaraz po pracy. Dzisiaj temperatura niezbyt zachęca do dłuższej jazdy 1,7°C i do tego jeszcze wieje. Pogoda i brak pomysłu zaprowadziły mnie nad jezioro Smoleń.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Przygotowanie do wycieczki rowerowej
Przed rozpoczęciem sezonu rowerowego pamiętaj, by zadbać o swój jednoślad. Przegląd powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. Można samodzielnie dbać o sprzęt, lub oddać go w ręce specjalistów. W serwisach rowerowych oferowane są kompleksowe usługi serwisowe.
Im lepiej będziesz dbać o rower, tym dłużej Ci on posłuży. Poza tym dobry stan techniczny przekłada się na bezpieczną jazdę. Jest to więc bardzo istotne.
Co najmniej raz na rok powinno się sprawdzić:
- napęd, przerzutki, linki, hamulce
- koła
- łańcuch
Wydawałoby się, że dbanie o rower to prosta sprawa. Nic bardziej mylnego. Jeśli chcesz odpowiednio dbać o swój jednoślad, potrzebny jest szereg czynności. Jednak na pewno przełoży się to na komfort jazdy oraz długotrwałą sprawność roweru.
Jeśli zadbałeś już o rower, pozostało Ci jedynie zaplanowanie trasy i można ruszać w drogę!
Co zabrać na wyprawę rowerową?
W zależności od tego, jak długą planujesz wycieczkę, będzie zależeć Twoja lista rzeczy do zabrania ze sobą. Oczywiście na krótkie, jednodniowe wycieczki rowerowe, nie potrzebujemy wielu rzeczy. Sprawa komplikuje się jednak, jeśli planujemy dłuższą wyprawę.
Na wycieczkę rowerową warto ze sobą zabrać:
- wodę
- czapkę z daszkiem lub zwykłą
- rękawiczki na rower
- uchwyt na telefon do roweru
- kask
- okulary
Oczywiście lista rzeczy na rower będzie zależeć od indywidualnych preferencji. Podstawą będzie wygodny strój sportowy oraz buty. Bardzo wygodną opcją są specjalne majtki, spodenki lub legginsy na rower, które są bardzo miękkie, dzięki czemu możemy uniknąć obtarć i większego bólu.
Czapka z daszkiem świetnie sprawdzi się w słoneczny dzień, natomiast zwykła w chłodniejsze dni. Rękawiczki rowerowe zapobiegną obtarciom rąk, a okulary będą chronić Twoje oczy nie tylko przed promieniami słonecznymi ale również przed owadami.
Uchwyt na telefon będzie przydatny, jeśli chcesz swoją trasę śledzić w aplikacji. Kask jest istotny dla Twojego bezpieczeństwa.
Inne przydatne akcesoria: uchwyt na bidon oraz bidon na wodę, nóżka do roweru, zapięcie do roweru, plecak lub saszetka, a także oświetlenie.
Jeśli wybierasz się na dłuższą wycieczkę lista będzie znacznie dłuższa. Musisz pomyśleć, choćby o ubraniach na zmianę czy podstawowych narzędziach, które będą przydatne, jeśli rower ulegnie małej usterce (np. łyżki do opon cyz dętka zapasowa).
Najciekawsze trasy rowerowe Zachodniopomorskiego
Najlepszą trasą rowerową w woj. zachodniopomorskim jest bez wątpienia Velo Baltica, która prowadzi wzdłuż całego wybrzeża od Świnoujścia do Jarosławca. Piękne widoki i fascynujące zabytki sprawiają, że trasa zapewnia mnóstwo wrażeń i świetnie nadaje się na dłuższą wyprawę w czasie urlopu lub wakacji.
Wycieczkę po Velo Baltica można połączyć ze zwiedzaniem Szlaku Latarń Morskich, który łączy zabytkowe latarnie Świnoujścia (tutejsza jest najwyższa w Polsce, liczy 64,5 m), Kikuta, Niechorza, Kołobrzegu, Gąsek, Darłowa i Jarosławca.
Miłośnicy historii XX w. mogą wybrać się na wycieczkę trasą bunkrów Wału Pomorskiego. Wiele z nich udostępnianych jest turystom do zwiedzania, w okolicy szlaku nie brak też atrakcji przyrodniczych, jak piękne Jezioro Zbiczno. Po drodze warto odwiedzić nieco niepokojące Borne Sulinowo – największe opuszczone miasto w Polsce.
Szczególnie piękne są trasy rowerowe Pojezierzy Zachodnich. Na pewno zachwyci was odcinek z Trzcińska-Zdroju do Siekierek.
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?