MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybudowali ścieżkę rowerową w Stargardzie. Biegnie wzdłuż parku. Nowy chodnik i zatoka autobusowa

Grzegorz Drążek
Grzegorz Drążek
Jeszcze w te wakacje zakończy się przebudowa ulicy Spokojnej w Stargardzie. Od ronda Pionierów Stargardu do Ronda Żołnierzy Wyklętych będzie ścieżka rowerowa. Jest już gotowa wzdłuż parku Batorego. Pasażerowie miejskiej komunikacji zyskają zatokę autobusową.

Inwestycja rozpoczęła się jesienią 2020 roku. Dzisiaj niemal wszystkie zaplanowane prace zostały już wykonane. Ścieżka rowerowa na ulicy Spokojnej została wytyczona wzdłuż parku Batorego, na odcinku od skrzyżowania z ulicami Bema i Różaną (rondo Pionierów Stargardu) do skrzyżowania z ul. Kościuszki (rondo Żołnierzy Wyklętych). Nowa ścieżka rowerowa to inwestycja miasta. Wykonawcą robót jest firma Ben-Bruk.

Obecnie roboty trwają od ronda Pionierów Stargardu do wejścia do parku. Dalej, w stronę ulicy Kościuszki, ścieżka jest zrobiona i rowerzyści z niej nawet korzystają. Przydaje się ona także dla biegaczy, którzy biegają przez park Batorego.
Mieszkańcy dopytują, kiedy całość będzie gotowa. W tym momencie są utrudnienia w ruchu pieszych od strony skrzyżowania ulic Bema i Spokojnej. Trzeba chodzić dookoła, a najbliższe przejście dla pieszych jest daleko za wiaduktem kolejowym.

- Planowany termin zakończenia prac to sierpień tego roku, być może będzie to połowa sierpnia - informuje Piotr Styczewski, rzecznik prezydenta Stargardu.

Jest więc szansa na to, że za trzy tygodnie rowerzyści będą mogli korzystać z całej nowej ścieżki rowerowej od jednego ronda do drugiego, wzdłuż parku Batorego. Piesi będą mieli tam do dyspozycji nowych chodnik od ronda Pionierów Stargardu do wejścia do parku.

Inwestycja nie kończy się na wytyczeniu ścieżki rowerowej i ułożeniu nowego chodnika. Wzdłuż ścieżki rowerowej stanęły latarnie. A przy wejściu do parku Batorego powstała zatoka autobusowa. Jeszcze jednak nie może być wykorzystywana, dlatego na ulicy Spokojnej przy wejściu do parku nie zatrzymują się autobusy jadące w stronę ul. Kościuszki. Przed zatoką autobusową od strony ronda Pionierów Stargardu powstaje dodatkowy pas jezdni, tak zwany buspas. Ułatwi on zjazd autobusu na zatokę.

Przebudowa drogi wzdłuż parku Batorego to jedna z większych inwestycji drogowych realizowanych w ostatnim czasie na terenie Stargardu.

- Ta inwestycja doskonale uzupełni istniejące już drogi dla cyklistów - uważa Rafał Zając, prezydent Stargardu. - Ścieżka przebiegnie po linii parku. Po modernizacji wiaduktu przy ul. Bogusława IV - pod którym też ma być przejazd dla jednośladów - będzie tworzyła coraz większą i lepiej połączoną sieć dróg dla wybierających przemieszczanie się na rowerze. Cały czas pracujemy nad tym, aby system ścieżek rowerowych powiązać układem wewnętrznym.

Koszt inwestycji to blisko 1 mln zł.

- Dzięki inwestycji bezpiecznie dojedziemy jednośladem do drogi rowerowej w kierunku Giżynka, ronda Golczewo, a stamtąd już na kolejne kilometry w parku przemysłowym - informuje stargardzki magistrat. - Specjalnie na ten cel pozyskaliśmy prawie 85 procent dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński