Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory w Niemczech. Wyniki wyborów: 25,7 proc. poparcia dla SPD. Na drugim miejscu CDU/CSU

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
THILO SCHMUELGEN/AFP/East News
Wybory w Niemczech. Zwyciężyli socjaldemokraci z SPD. Uzyskali oni wynik 25,7 proc. Na drugim miejscu CDU/CSU z poparciem 24,1 proc.

W niedzielę w Niemczech odbyły się wybory parlamentarne. Obywatele na swoich kandydatów mogli głosować od godziny 8 rano. Lokale zostały zamknięte dziesięć godzin później.

Zgodnie z sondażami, do Bundestagu dostało się 6 partii: socjaldemokratyczna SPD, Unia CDU/CSU z której wywodzi się obecna kanclerz, Zieloni, liberalna FPD, skrajnie prawicowa AfD oraz Lewica.

Wstępne wyniki wyborów w Niemczech

  • CDU/CSU – 24,1 proc.
  • SPD – 25,7 proc.
  • Zieloni – 14,8 proc.
  • FDP- 11,5 proc.
  • AfD – 10,3 proc.
  • Lewica – 4,9 proc.

Po raz pierwszy od 1949 roku mandat w parlamencie uzyskała partia duńskiej mniejszości w Niemczech, Związek Wyborców Południowego Szlezwiku

Oczekuje się, że po raz pierwszy od 1957 roku tylko sojusz złożony z trzech partii zapewni konieczną większość do utworzenia koalicji rządowej.

Eksperci podkreślają, że w grę wchodzą dwa modele koalicji: unia CDU/CSU-Zieloni-FDP, albo SPD-Zieloni-FDP. W tym drugim wariancie członkowie takiej koalicji rządowej musieliby jednak przezwyciężyć duże różnice programowe.

Sojusz z AfD nie wchodzi w rachubę, ponieważ wszystkie pozostałe partie go kategorycznie wykluczają.

W zależności od sformowanej koalicji, na fotelu kanclerza może zasiąść jeden z dwóch kandydatów: Olaf Scholz z socjaldemokratycznej SPD oraz Armin Laschet z CDU.

Frekwencja wyborcza

Szacowana frekwencja według pracowni Forschungsgruppe Wahlen to 78 procent.

Dla porównania w 2017 roku było to 76.2 procent, w 2013 roku 71.5 procent, a w 2009 roku 70.8 procent.

Nie zabrakło incydentów

Komisje z dwóch okręgów w Berlinie musiały skorzystać z pomocy straży pożarnej, aby dostać się do lokali wyborczych – podał „Der Spiegel”. Problemem był elektroniczny system zabezpieczeń.

Natomiast w Wuppertalu późnym wieczorem ewakuowano ok. 1,5 tys. osób z dzielnic Langerfeld-Mitte i Bockmuehle, gdzie znaleziono bombę z czasów II wojny światowej. Na zabezpieczonym terenie znajduje się pięć lokali wyborczych. Saperzy rozpoczęli rozbrajanie bomby w niedzielę ok. godz. 10.

Proces wyborów

Wybory do Bundestagu odbywają się co cztery lata. Około 60 milionów ludzi w 299 okręgach wyborczych w Niemczech jest uprawnionych do oddania głosu.

Lokale wyborcze otwierają się w niedzielę o godzinie 8, a zostają zamknięte o godzinie 18. Możliwe jest także głosowanie korespondencyjne. W ostatnich wyborach w 2017 roku głosy oddane w taki sposób stanowiły 28,6 procent.

Bezpośrednio po zamknięciu lokali wyborczych opublikowany został sondaż exit poll, a później prognozowane wyniki na podstawie obliczeń w okręgach wyborczych. Po kilku godzinach zazwyczaj publikowane są pierwsze, oficjalne wyniki.

Kanclerza wybierają członkowie Bundestagu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory w Niemczech. Wyniki wyborów: 25,7 proc. poparcia dla SPD. Na drugim miejscu CDU/CSU - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński