Wybory samorządowe 2018. Sondaż prezydencki GS24.pl. Pogoń za Krzystkiem podjęło dwóch kandydatów

Mariusz Parkitny
Piotr Krzystek, Bezpartyjni, bez zaskoczenia. Zajął pierwsze miejsce w naszym sondażu -  39,6 procentCZYTAJ WIĘCEJ: Sondaż GS24.pl: Krzystek w II turze, to pewne. A z kim?
Piotr Krzystek, Bezpartyjni, bez zaskoczenia. Zajął pierwsze miejsce w naszym sondażu - 39,6 procentCZYTAJ WIĘCEJ: Sondaż GS24.pl: Krzystek w II turze, to pewne. A z kim?
Piotr Krzystek już nie wygrywa w pierwszej turze, ale nadal jest liderem wyścigu o fotel prezydenta Szczecina. Powody do zadowolenia ma też Bartłomiej Sochański, ale po piętach depcze mu Sławomir Nitras.

Kto zostanie prezydentem Szczecina? Wyniki sondażu

To drugi w tym roku sondaż Polska Press Grupy, wydawcy GS24.pl i Głosu Szczecińskiego, we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia.

Na obecnego prezydenta Piotra Krzystka (Bezpartyjni) chce głosować 39,6 procent zdeklarowanych respondentów. To prawie 15 procent mniej niż w sondażu, który przeprowadziliśmy w maju (54 procent). Tamten wynik dawał prezydentowi zwycięstwo w pierwszej turze.

Czytaj więcej: Sondaż GS24.pl i "Głosu": Kogo szczecinianie wybraliby na prezydenta Szczecina

Obecny sondaż skazuje Piotra Krzystka na drugą turę. A w niej może spotkać Bartłomieja Sochańskiego, kandydata PiS. Najnowsze badanie daje mu 23,4 procent poparcia wśród respondentów. To o ponad 5 procent więcej niż w maju.

Na trzecim miejscu jest Sławomir Nitras, kandydat Koalicji Obywatelskiej - 21,6 procent. Jego poparcie także wzrosło od maja z 15,1 procent.

Na kogo oddaliby Państwo głos, gdyby wybory prezydenta Szczecina odbywały się dziś?
(dane w procentach)

Sondaż GS24.pl
Infogram

Pozostali trzej kandydaci cieszą się znacznie mniejszym poparciem respondentów. To Dawid Krystek SLD (5,5 proc. ) oraz Piotr Czypicki (Szczeciński Ruch Miejski) oraz Jakub Kozieł (Koalicja Antysystemowa) - po 5 proc.

To już kolejne badanie zrealizowane przez Polska Press Grupę, wydawcę GS24.pl i Głosu Szczecińskiego, we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia.

Przeprowadzono je od 19 do 21 września na reprezentatywnej kwotowo próbie 400 dorosłych mieszkańców Szczecina w formule bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza.

Przy szacowaniu poparcia dla kandydatów brano pod uwagę jedynie wskazania respondentów deklarujących udział w wyborach samorządowych.

Zobacz także: Nasz sondaż: Wybory samorządowe 2018. Jak zagłosują Polacy? Władza w miastach będzie lokalna

Nasz sondaż: Wybory samorządowe 2018. Jak zagłosują Polacy?

Wybory samorządowe 2018: Nasz sondaż. Jak zagłosują Polacy? ...

Sondaż wyborczy w Szczecinie: Kogo wolą panie i panowie

Ciekawie wypada rozkład głosów w zależności od płci i wieku. Większość osób, które oddałyby głosy na Nitrasa i Krzystka to kobiety (odpowiednio 58,6 procent i 56,6 procent pań).

Pozostali kandydaci cieszą się większą popularnością u panów. Nieco inaczej jest, gdy weźmiemy pod uwagę liczbę głosów oddanych na kandydatów osobno przez kobiety i mężczyzn.

Wśród pań wygrywa Piotr Krzystek (42,5 proc), przed Sławomirem Nitrasem (24,1 proc.) i Bartłomiejem Sochańskim (21,7 proc.). Wśród panów prym wiedzie Piotr Krzystek (36,3 proc.), Bartłomiej Sochański (25,3 proc.) oraz Sławomir Nitras (18,9 proc.).

Spośród wszystkich respondentów, którzy zagłosowali na Piotra Czypickiego oraz Jakuba Kozieła aż 45 procent stanowią osoby w wieku 18-29. Czypicki nie dostał żadnego głosu od osoby powyżej 60 roku życia. Spośród wszystkich osób, które glosowały na Dawida Krystka aż 36,4 procent to osoby powyżej 60.

Zobacz wideo: Rozmowa tygodnia GS24.pl z Piotrem Krzystkiem: Aquapark, stadion, most... Prezydent o śmiałych wizjach

Dziś drugi odcinek naszej akacji „Kandydacie mów konkretnie”. W przeddzień otwarcia ofert na budowę stadionu Pogoni Szczecin zapytaliśmy kandydatów na prezydenta szczecina na temat sensowności tej inwestycji. Oto co usłyszeliśmy. Czytaj więcej >>>____________________________________________________________________________________________________________Stadion w Szczecinie. Zobacz więcej:• 300 mln zł na stadion? To nie są tylko koszty samej inwestycji• Stadion Pogoni Szczecin - obraz nędzy i rozpaczy. Od dawna wymaga rozbiórki [ZDJĘCIA]• Budowa stadionu w Szczecinie. Cena rośnie i rośnie... Prezes Pogoni: "O co ten krzyk?"Umowy podpisane: nowe wiadomości o stadionie Pogoni [wizualizacje]Polecamy także: Jak będzie wyglądał stadion w Szczecinie? Zobacz wideo:

Budowa stadionu: Co o tym sądzą kandydaci na prezydenta Szcz...

Wyborczy wyścig trwa. Kandydaci starający się o miejsce w Radzie Miasta, Sejmiku a nawet w gabinecie Prezydenta Szczecina stają na głowie, by przekonać do siebie wyborców. W raz z nimi uruchamiają się nawet ci którzy do wyborów samorządowych nie podchodzą. Podczas gdy jedni sprzątają ulice, inni zapraszają na nocne konferencje prasowe. Łączy ich jedno - plakat wyborczy (lub chociaż selfie ze starszym, uznanym partyjnym kolegą. Okazuje się, że to właśnie ta najbardziej tradycyjna metoda reklamy budzi największe zainteresowanie... szczególnie wśród pań. Bo choć nie ocenia się książki po okładce, to jednak miło gdy można zawiesić na niej oko. Poznajcie najprzystojniejszych polityków w naszym mieście.

Najprzystojniejsi politycy ze Szczecina, poznaj ich przed wy...

Rozpoczynamy naszą akcję stawiania konkretnych pytań kandydatom na prezydenta naszego miasta. Dziś pytamy o parkingowce i Strefę Płatnego Parkowania.

Parkingowce i SPP w Szczecinie. Gdzie, kiedy i za ile? Pytam...

Polecamy także! >>> Wyniki sondażu komentuje dr Piotr Chrobak z Instytutu Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego:

Zdaniem politologa

Wyniki sondażu komentuje dr Piotr Chrobak z Instytutu Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego:

- Jak Pan ocenia te wyniki?
- W porównaniu z poprzednim sondażem przeprowadzonym w maju przez „Głos Szczeciński” widać, że poparcie deklarowane dla Piotra Krzystka wyraźnie spadło. Zyskali za to Sławomir Nitras oraz Bartłomiej Sochański. Jednak nie zmienia to faktu, że prezydent Krzystek nadal pozostaje niekwestionowanym liderem. Potem mamy długo, długo nic, a następnie na podobnym poziomie poparcie dla pozostałej trójki kandydatów. W tej sytuacji wyraźnie zarysował się podział na faworytów i mówiąc delikatnie statystów, stanowiących jedynie tło dla tych wyborów.

Spadek poparcia dla prezydenta Krzystka może być spowodowany faktem, że w maju nie była jeszcze prowadzona kampania wyborcza. Oczywiście pewne działania promocyjne prowadzili już Sławomir Nitras oraz Piotr Czypicki. Teraz, kiedy konkurencja coraz bardziej rozkręca kampanię, urzędujący prezydent może tracić poparcie, gdyż jest naturalnym celem dla wszystkich pozostałych kandydatów.

- Widać, że pozbycie się Małgorzaty Jacyny-Witt ze szczecińskiej do wojewódzkiej polityki – można to uznać, za tzw. kop do góry – okazało się dobrą strategią PiS. W przeciwnym wypadku część głosów Bartłomieja Sochańskiego przejęłaby wspomniana radna, a to by oznaczało, że Sławomir Nitras miałby zagwarantowane wejście do drugiej tury. Zresztą, dla partii Jarosława Kaczyńskiego jest to podwójny zysk, gdyż wzmocnili w ten sposób listę PiS do Sejmiku, ponieważ Pani Jacyna-Witt jest na tyle rozpoznawalną i wyrazistą osobą, że z pewnością spełni się w roli tzw. lokomotywy wyborczej. A pamiętajmy, że w tych wyborach PiS walczy o przejęcie sprawowania władzy w Sejmiku. Wspomniany transfer opłacił się także samej radnej, bo zagwarantował jej mandat, co w przypadku startu z własnego komitetu do szczecińskiej Rady Miasta nie byłoby już takie oczywiste. Z powyższej sytuacji zadowolony jest zapewne Piotr Krzystek, gdyż wyeliminowano największego krytyka jego działań.

W przypadku kandydata SLD, to taki wynik jest kompletną porażką dla szczecińskiej lewicy. Jeżeli mieszkańcy miasta będą nadal kierować swoje sympatie wyborcze w kierunku prawej części naszej lokalnej sceny politycznej, to możemy się doczekać chwili, że pierwszy raz w historii III RP, lewica (w postaci dawnej PZPR) nie będzie miała żadnego swojego przedstawiciela. Pamiętajmy, że nawet w roku 1990 SdRP udało się zdobyć jeden mandat. Można odnieść wrażenie, że Sojusz ma świadomość swojej trudnej sytuacji, gdyż główne siły rzucił na Sejmik, co skutecznie osłabiło jakość list do szczecińskiej Rady Miasta.
Warto zwrócić uwagę, że mimo słabego poparcia, to Piotr Czypicki – jedyny kandydat startujący bez politycznego zaplecza – zaistniał w świadomości przynajmniej części mieszkańców Szczecina. Jeżeli mimo przegranej, przez najbliższe pięć lat pozostanie aktywny w sferze lokalnej polityki i umiejętnie będzie punktował działania zarówno prezydenta jak i radnych, to w kolejnych wyborach samorządowych będzie miał zdecydowanie większe szanse nie tyle na prezydenturę, co na uzyskanie reprezentacji Ruchu Miejskiego w Radzie Miasta. Jednak będzie to od niego wymagało dużo ciężkiej pracy. Pytanie czy sobie poradzi?

- Czy będzie druga tura?
Druga tura odbędzie się na pewno. Pytanie tylko czy z Piotrem Krzystkiem spotka się Sławomir Nitras czy Bartłomiej Sochański? Na chwilę obecną jest to trudne do przewidzenia. Choć patrząc po wynikach obu sondaży, to kandydat PiS, jest w lepszej sytuacji od pretendenta PO i Nowoczesnej. Natomiast, bez względu na to, kto z wymienionej dwójki zmierzy się w drugiej turze z urzędującym prezydentem, to Piotrowi Krzystkowi zawsze będzie bliżej do elektoratu PO i Nowoczesnej, niż Panu Sochańskiemu, czy do wyborców PiS, w przeciwieństwie do Pana Nitrasa.

- Który z kandydatów ma najwięcej pracy do wykonania?
Ciężką pracę do wykonania ma każdy z trójki liderów, czyli Piotr Krzystek, Bartłomiej Sochański i Sławomir Nitras. Jednak najwięcej pracy musi włożyć w tę kampanię ten ostatni, gdyż cały czas pozostaje na trzecim miejscu. Z drugiej strony pracowitości Panu Nitrasowi nie można odmówić, najszybciej zaczął się promować i postawił duży nacisk na bezpośrednie spotkania z mieszkańcami poszczególnych dzielnic. Jak na razie nie popełnił żadnych poważnych błędów. Dlatego może być to trochę zaskakujące, że podejmowane działania nie przynoszą właściwego efektu. Czyżby sprawa Stanisława Gawłowskiego aż tak nadszarpnęła poparcie dla PO w Szczecinie? To raczej wątpliwe. Problemem szybciej będzie sposób w jaki wypowiada się Pan Nitras. Dlatego faktem pozostaje, że wspomniany kandydat mimo znacznie większej aktywności od Pana Sochańskiego nie może przeskoczyć go w sondażach. Jednak do wyborów pozostały jeszcze trzy tygodnie, a to wystarczająco dużo czasu, aby skutecznymi działaniami przekonać do siebie wyborców. W końcu równica głosów między nimi jest niewielka.

- Czy ten sondaż potwierdza jakiś trend?
Na pewno mamy do czynienia z kształtowaniem się pewnego trendu. Widać, że od maja na pierwszych trzech miejscach nie zaszły większe zmiany. To zdecydowanie bardzo zła informacja dla Sławomira Nitrasa, który dwoi się i troi, ale efektu w postaci przegonienia Bartłomieja Sochańskiego nie widać.

Szansą dla Pana Nitrasa będą debaty, jak tylko popracuje nad sposobem wypowiedzi. Powinien – zresztą tak jak każdy z kandydatów – brać udział w każdej z nich. Polityczne tchórzostwo lub publiczne lekceważenie przeciwników nigdy nie było dobrze odbierane przez wyborców, dlatego zapowiadany brak udziału w najbliższej debacie organizowanej przez redakcję jednej z gazet przez Piotra Krzystka i Bartłomieja Sochańskiego na pewno na dobre im nie wyjdzie. Bez względu na to jak będą usprawiedliwiać swoją nieobecność, wyborcy mogą to odebrać jako wspomniany akt tchórzostwa, lekceważenia konkurencji oraz mieszkańców, a także brak dostatecznej wiedzy w temacie którego ma dotyczyć debata. Wysyłanie swoich zastępców – bez względu na intencje jakimi się kierował prezydent Krzystek – to także fatalny pomysł. Tego typu działania mogą mu drastycznie obniżyć słupki poparcia, a wtedy w drugiej turze będziemy mieli niespodziankę jakiej nikt się nie spodziewał.

Rozmawiał Mariusz Parkitny

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kangur

Kazie nie pojebało.On się urodził z tą ułomnością.

e
eh
W dniu 27.09.2018 o 21:10, Kazik napisał:

Jedynie pan Nitras wypełnia przestanki co do zamierzeń Szczecina resztę panów to niestety wszystko pod dyktando napoleona z Żoliborza i w dodatku kłamstwa gonią kłamstwa, na ulicach coraz więcej  emigrantów, wszystkie urzędy zawodzą nie jest lepiej dla ludzi , stocznia, budowa promu wielki rozwój to wszystko pisowskie kłamstwa .Pan Sochanski już raz był, nie odnotowano zaszczytów to tym razem na szczaw. Pan Krzystek, oceniam raczej wysoko, ale to ścisła wspołpraca z Pisem a pis dla kraju to zło i nie chce dołożyć  swojego głosu do zaprzepaszczenia szans dla Szczecina.Więc powielam wyłącznie pan Nitras

Chyba Cie Kaziu pojebało. Rozumiem że przyjechałeś ze wsi ale nie ściągaj nam tutaj sołtysa z Połczyna na stołek.

e
eh
W dniu 27.09.2018 o 21:10, Kazik napisał:

Jedynie pan Nitras wypełnia przestanki co do zamierzeń Szczecina resztę panów to niestety wszystko pod dyktando napoleona z Żoliborza i w dodatku kłamstwa gonią kłamstwa, na ulicach coraz więcej  emigrantów, wszystkie urzędy zawodzą nie jest lepiej dla ludzi , stocznia, budowa promu wielki rozwój to wszystko pisowskie kłamstwa .Pan Sochanski już raz był, nie odnotowano zaszczytów to tym razem na szczaw. Pan Krzystek, oceniam raczej wysoko, ale to ścisła wspołpraca z Pisem a pis dla kraju to zło i nie chce dołożyć  swojego głosu do zaprzepaszczenia szans dla Szczecina.Więc powielam wyłącznie pan Nitras

Chyba Cie Kaziu pojebało. Rozumiem że przyjechałeś ze wsi ale nie ściągaj nam tutaj sołtysa z Połczyna na stołek.

B
Blazer power
Koziel to sie nadaje nawet potomka nie umie zrobic widac ze tam cos nie trybi
K
Kazik

Jedynie pan Nitras wypełnia przestanki co do zamierzeń Szczecina resztę panów to niestety wszystko pod dyktando napoleona z Żoliborza i w dodatku kłamstwa gonią kłamstwa, na ulicach coraz więcej  emigrantów, wszystkie urzędy zawodzą nie jest lepiej dla ludzi , stocznia, budowa promu wielki rozwój to wszystko pisowskie kłamstwa .Pan Sochanski już raz był, nie odnotowano zaszczytów to tym razem na szczaw. Pan Krzystek, oceniam raczej wysoko, ale to ścisła wspołpraca z Pisem a pis dla kraju to zło i nie chce dołożyć  swojego głosu do zaprzepaszczenia szans dla Szczecina.Więc powielam wyłącznie pan Nitras

w
wiceprezes zarządu

Jestem w szoku, że ludzie nadal chcą głosować za frygami, pękającymi szynami, trójwymiarowymi matami, korkami i wiecznymi opóźnieniami inwestycji. Smutne.

d
dfdfdf

Jesli chcecie emigrantow ,to wlasnie obecny prezydent pracuje nad planem przyjmowania uchodzcow do Szczecina. Zastanowcie sie ,czy wogole jakiekolwiek wybory maja sens?? Wszyscy sa oplacani z "góry". Te wybory jak kazde inne nastepne nie maja sensu Dojdzie do wojny domowej ,zmachow i kit wie czego jeszcze. W II wojne siwtaowa tez nikt nie wierzyl,a wrog w Polsce mial sie dobrze. Historia nic Was nie nauczyla??? 

Dodaj ogłoszenie