Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[WYBORY SAMORZĄDOWE 2018] Rusza batalia o prezydentów miast

Jakub Oworuszko (AIP)
Rafał Trzaskowski
Rafał Trzaskowski brak
Aktualnie trwa wybór kandydatów na prezydentów największych miast. Partiom opozycyjnym nie udało się dotychczas zawrzeć koalicji.

Przyspieszają przygotowania do przyszłorocznych wyborów samorządowych. W czwartek Grzegorz Schetyna ogłosił, że kandydatem na prezydenta Warszawy będzie poseł PO Rafał Trzaskowski. Wybory prezydenta stolicy oraz innych największych polskich miast zaczynają wkraczać w główną fazę i mogą na nowo określić układ sił politycznych w kraju.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom partiom opozycyjnym Nowoczesnej i PO nie udało się dotąd wystawić wspólnych kandydatów w największych miastach. Na razie nie ma porozumienia pomiędzy Platformą a Nowoczesną, czego przykładem właśnie stolica, gdzie kontrkandydatem dla Trzaskowskiego będzie m.in. Paweł Rabiej z Nowoczesnej.

- Nie rozmawiamy z PO o nazwiskach - mówi Agencji informacyjnej Polska Press Katarzyna Lubnauer, szefowa klubu parlamentarnego Nowoczesnej. Zaznacza, że aby dogadywać się w kwestii wspólnych kandydatów na prezydentów dużych miast, trzeba najpierw zawrzeć koalicję.

A w wielu miastach do rozmów koalicyjnych jeszcze nie doszło. Na przykład na szczeblu lokalnym nie było żadnych rozmów PO z Nowoczesną w kujawsko-pomorskim, w kwestii poparcia kandydatów na prezydentów Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, Włocławka i Inowrocławia.

Cień szansy na zawarcie porozumienia w łonie opozycji jest jeszcze w Warszawie. - Paweł Rabiej deklarował, że jeżeli dojdzie do porozumienia, jeżeli będziemy mieli koalicję, to on postąpi wtedy zgodnie z wolą partii - przyznała w rozmowie z AIP Katarzyna Lubnauer.

Generalnie partnerzy PO są niezadowoleni z wystawienia przez tę partię kandydata bez konsultacji. - Platforma powinna zdać sobie sprawę, że jeżeli nie zawrzemy koalicji i przegramy te wybory, to odpowiedzialność za to padnie głównie na aktualnie największą partię opozycyjną - tak będą uważać wyborcy - zaznaczyła Lubnauer.

CZYTAJ TAKŻE: Nowa partia Gowina: Polska Razem, Republikanie i samorządowcy. Kongres założycielski w Warszawie

- W Krakowie PO i Nowoczesna pracowały nad wyłonieniem wspólnego kandydata na prezydenta miasta. Obie strony liczą na to, że nadal będą prowadzić rozmowy. - Czekamy na rozwój wydarzeń w Warszawie, aby obie partie zaczęły się porozumiewać na szczeblu centralnym. Chcielibyśmy z Nowoczesną wspólnego kandydata na prezydenta Krakowa, jest to bardzo możliwe, jak również poparcie takiej osoby przez całą opozycję - przekonuje Grzegorz Lipiec, szef PO w Małopolsce. Przyznaje, że scenariusze mogą być różne: poparcie obecnego prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego albo znalezienie innego kandydata.

W Gdańsku Platforma będzie wybierać spośród trójki: Agnieszka Pomaska, Jarosław Wałęsa i Paweł Adamowicz. PiS jeszcze nie ma kandydata, natomiast start zadeklarowała posłanka.Nowoczesnej Ewa Lieder. Prawdopodobnie wystartuje również Piotr Walentynowicz, jako kandydat Polska Razem.

W Poznaniu niemal pewne jest, że kandydatem PO będzie urzędujący Jacek Jaśkowiak. Na czyje poparcie może liczyć Jaśkowiak? Niewykluczone, że zjednoczonej lewicy. Obecnie jednym z jego zastępców jest Tomasz Lewandowski, lider ruchów lewicowych w stolicy Wielkopolski. Jak wynika z naszych informacji Lewandowski poprze Jaśkowiaka, ale tylko w przypadku wspólnego kandydata PO-Nowoczesnej-Lewicy. Jeśli natomiast wspólnego kandydata nie będzie, to Lewandowski wystartuje w wyborach na czele wspólnej listy ugrupowań lewicowych.

Wynik wyborów lokalnych będzie jasnym sygnałem dla wszystkich ugrupowań politycznych. Zwycięstwo PiS-u ułatwi mu utrzymanie władzy w drugiej kadencji, a przegrana opozycji będzie dla niej ostatnim sygnałem ostrzegawczym.

- W polityce wojny domowe bywają najbardziej zacięte, szczególnie w sytuacji, gdy partie rywalizują o tego samego wyborcę - ocenił w rozmowie z AIP prof. Rafał Chwedoruk.

Brak porozumienia w opozycji służący partii Kaczyńskiego. - Jeśli PiS może mówić o jakichś szansach na zwycięstwo w Warszawie, choć w drugiej turze faworytem zapewne nie będzie, to wynika to właśnie z wewnętrznych podziałów w obozie liberalnym - podsumował Chwedoruk.

To dotyczy też innych miast, w których opozycja się nie dogadała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: [WYBORY SAMORZĄDOWE 2018] Rusza batalia o prezydentów miast - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński