Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenta Stanów Zjednoczonych a relacje z Polską [KOMENTARZ]

Dr hab. Piotr Chrobak
Biały Dom w Waszyngtonie.
Biały Dom w Waszyngtonie. Źródło: pixabay.com/pl
Nie tylko wybory prezydenta w Polsce potrafią rozpalić atmosferę do czerwoności. Także emocje podczas wyboru głowy państwa w USA sięgają zenitu.

W naszym kraju już dawno nie było tak emocjonującej i nieprzewidywalnej kampanii wyborczej na najwyższy urząd w państwie. W drugiej turze nowy kandydat PO nadał kampanii wyborczej ponownie wysokiego tempa, w wyniku czego rywalizacja trwała do ostatniej minuty przed ciszą wyborczą. W końcówce kampanii pojawił się także amerykański akcent, gdyż doszło do złożenia wizyty przez prezydenta Andrzeja Dudę w Białym Domu. Część komentatorów oraz polityków odebrała to jako wsparcie udzielone przez Donalda Trumpa wobec prezydenta Dudy. Na ile wspomniana wizyta przyczyniła się do uzyskania reelekcji przez Andrzeja Dudę, tego nie wiemy, ale z pewnością miał być to sygnał, że obu panów łączą dobre relacje.

W USA, mamy już końcówkę ostatniej przedwyborczej prostej. 3 listopada (wybory w USA odbywają się zawsze w pierwszy wtorek po pierwszym poniedziałku listopada) okaże się, czy mimo ponownie niesprzyjających sondaży zwolennicy Donalda Trumpa po raz drugi nas zaskoczą i prezydent uzyska reelekcję. Ciekawe jest też to, na kogo oddadzą swoje głosy przedstawiciele Polonii. Zważywszy na relacje, jakie łączą prezydentów Dudę oraz Trumpa, uzyskanie przez niego reelekcji raczej powinno być dla Polski korzystne. Z kolei ważnym pytaniem w przypadku zwycięstwa Joe Bidena, jest to, w jakim stopniu USA będą kontynuowały m.in. politykę dalszego rozmieszczania swoich żołnierzy na terenie naszego kraju. Warto zauważyć, że w niektórych stanach, głosowanie korespondencyjne już trwa.

ZOBACZ TEŻ:

Tak samo jak w Polsce, także w USA kampania toczy się w cieniu pandemii koronawirusa. Podobnie jak w wyborach poprzednich Hillary Clinton, tak w obecnych Joe Biden, może się cieszyć przewagą w większości sondaży przeprowadzanych w tzw. swing states (należy do nich m.in. Floryda), w których zwycięstwo, zdecyduje o tym kto ostatecznie zasiądzie na fotelu przywódcy największego mocarstwa na świecie. Jednak mimo sprzyjających sondaży, to kandydat demokratów nie może być pewny zwycięstwa, gdyż cztery lata temu wspomniana Hillary Clinton była w podobnej sytuacji, a mimo to przegrała.

Dla nas najważniejszą sprawą są oczywiście przyszłe relacje z USA. Przypomnijmy, że za prezydentury Donalda Trumpa Polska zwiększyła współpracę z USA w obszarze wojskowym (ciekawe ilu ostatecznie znajdzie się żołnierzy USA na terenie Polski), a także zniesiono nam wizy.

Zdaniem ekspertów, ponowne zwycięstwo Trumpa utrzyma dobre stosunki na linii Warszawa-Waszyngton i jeszcze bardziej wzmocni współpracę w dziedzinie obronności. Pytanie tylko co ze współpracą gospodarczą? Wydaje się, że obecne władze w Polsce mocno skoncentrowały się na dobrych relacjach z Donaldem Trumpem, co powinno zaprocentować w przypadku uzyskania przez niego reelekcji. Z kolei zwycięstwo Joe Bidena, zdaniem ekspertów, nie wpłynie znacząco na osłabienie współpracy militarnej, ale może wzmocnić opozycję w Polsce, odnośnie jej protestów dotyczących przebiegu reformy sądownictwa przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński