Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020. ZASADY głosowania korespondencyjnego. Jak poprawnie oddać głos w wyborach prezydenckich

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Wybory prezydenckie 2020. W tym roku nie zagłosujemy w lokalach wyborczych?
Wybory prezydenckie 2020. W tym roku nie zagłosujemy w lokalach wyborczych? Lucyna Nenow / Polska Press
Sejm w poniedziałek późnym wieczorem przyjął ustawę wprowadzającą głosowanie korespondencyjne w najbliższych wyborach na prezydenta RP. Będzie to jedyna możliwa forma głosownia. Nadal podtrzymywana jest data 10 maja, mimo że w kraju szaleje epidemia koronawirusa. Jak będzie wyglądać głosowanie korespondencyjne, które ma być jedyną dostępną formą głosowania?

Wybory prezydenckie 2020. Sejm uchwalił ustawę ws. głosowania korespondencyjnego

Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 230 posłów, 226 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. Ustawą zajmie się teraz Senat i może próbować zmienić zasady poprawkami. Ma na to maksymalnie 30 dni. Oznacza to, że ustawa najpóźniej może wrócić do Sejmu 7 maja, czyli trzy dni przed terminem wyborów 10 maja.

Głosowanie korespondencyjne w wyjątkowych przypadkach

Do tej pory głosowanie korespondencyjne było wykorzystywane w wyjątkowych przypadkach - dla osób o wysokim stopniu niepełnosprawności lub tych, które z wyjątkowych powodów nie mogły stawić się w lokalu wyborczym. Wyborcom wystarczyła rejestracja przez internetowy profil zaufany lub urząd gminy. Po wypełnieniu karty do głosowania wyborca oddawał ją listonoszowi lub dostarczał, np. z pomocą rodziny, do urzędu pocztowego.

Wybory prezydenckie 2020. Zasady głosowania korespondencyjnego

Według nowej ustawy głosować będzie można bez przerwy od godziny 6 do godziny 20. Każdy z uprawnionych do głosowania (według spisu wyborców) otrzyma specjalny pakiet - karty do głosowania. Poczta Polska ma na jego dostarczenie do nas 7 dni, w tygodniu poprzedzającym datę wyborów. Pakiety trafią do naszych skrzynek. Co ważne, pakiety trafią na nasze adresy zameldowania (takie figurują w spisie wyborców), a nie zamieszkania.

Co może się stać z pakietami leżącymi w naszych skrzynkach, na klatkach schodowych bloków, przed domami? Czy będą one bezpieczne? Ustawodawca określił w nowym prawie utworzenie specjalnych skrzynek nadawczych.

Skład pakietu wyborczego:

  • koperta zwrotna;
  • karta do głosowania;
  • koperta na kartę do głosowania;
  • instrukcja głosowania korespondencyjnego;
  • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.

Wybory prezydenckie 2020. Jak poprawnie oddać głos

Wyborca będzie musiał podpisać to oświadczenie i wpisać swoje imię i nazwisko oraz numer PESEL. Po wypełnieniu karty do głosowania włoży ją do koperty na kartę do głosowania, którą zaklei, a następnie tę kopertę włoży do koperty zwrotnej łącznie z podpisanym oświadczeniem i umieścić ją sam lub za pośrednictwem innej osoby, nie wcześniej niż o godzinie 6 i nie później niż do godziny 20 w dniu głosowania, w specjalnie przygotowanej do tego celu nadawczej skrzynce pocztowej operatora wyznaczonego na terenie gminy, w której wyborca widnieje w spisie wyborców.

Głosujemy, stawiając znak "x" w polu obok nazwiska kandydata, którego chcemy poprzeć. Ważne, by postawić znak "x" przy jednym z kandydatów. Postawienie go przy nazwiskach kilku kandydatów lub niepostawienie go w ogóle oznaczać będzie głos nieważne

Zgodnie z nową ustawą, koperty zwrotne są dostarczane przez pocztę do gminnej obwodowej komisji wyborczej w dniu wyborów sukcesywnie od rozpoczęcia głosowania do godziny 23. W tym czasie poczta nie musi wykonywać innych usług, może je zawiesić, ma na to zgodę w ustawie.

Zgodnie z ustawą, w wyborach prezydenckich w 2020 r. w każdej gminie - zamiast obwodowych komisji wyborczych - tworzy się gminną obwodową komisję wyborczą właściwą dla wszystkich obwodów utworzonych na obszarze danej gminy. W Warszawie gminną obwodową komisję wyborczą tworzy się odrębnie dla każdej dzielnicy.

WYBORY SĄ OBOWIĄZKOWE - KARA WIĘZIENIA?

Wyborca będzie musiał kartę do głosowania wrzucić do specjalnej skrzynki nadawczej. Jeśli tego nie zrobi, bo na przykład zniszczy kartę albo zostawi ją w domu, naraża się na karę do trzech lat więzienia. Kartę można odesłać pustą, ale trzeba ją zwrócić - biorąc w ten sposób udział w wyborach, ale oddając nieważny głos. W praktyce oznacza to więc, że udział w wyborach staje się obowiązkowy. Skąd będzie wiadomo, kto nie zwrócił karty do głosowania i nie wziął udziału w wyborach? Wraz z nią do koperty trzeba będzie włożyć oświadczenie. WAŻNE! Takie były założenia ustawy o wyborach korespondencyjnych, ale zostały zmienione poprawką. Wybory nie są obowiązkowe. Kara do trzech lat więzienia będzie tylko grozić za kradzież kart wyborczych i oświadczeń lub wrzucenie do skrzynki nadawczej sfałszowanej karty wyborczej lub oświadczenia.

Wybory prezydenckie 2020. ZASADY OGÓLNE

Wybory, w których wybiera się Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, odbywają się co 5 lat na zarządzenie marszałka Sejmu, chyba że z jakiegoś powodu (głównie z powodu śmierci lub rezygnacji z urzędu prezydenta) kadencja prezydenta zakończy się szybciej. Ta sama osoba może sprawować urząd prezydenta jedynie przez dwie kadencje. Bierne prawo wyborcze przysługuje wszystkim obywatelom Polski, którzy ukończyli 35 lat, nie są pozbawieni praw wyborczych do Sejmu i zbiorą przynajmniej 100 tysięcy podpisów osób popierających ich kandydaturę. Czynne prawo wyborcze posiadają wszyscy pełnoletni obywatele Polski, również ci zamieszkali na stałe za granicą (od 2000 roku mogą głosować również w drugiej turze).

Prezydentem zostaje ten kandydat, który otrzyma ponad połowę wszystkich ważnie oddanych głosów. Frekwencja wyborcza nie wpływa na ważność wyborów (trzeba dodać, iż w Polsce podczas wyborów prezydenckich jest ona najwyższa). W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie otrzyma wymaganej liczby głosów, dwa tygodnie później odbywa się II tura głosowania, w której uczestniczą dwaj kandydaci z największą liczbą głosów z I tury. Dla zwycięstwa w II turze wystarczy otrzymać więcej głosów niż inny kandydat. Jeżeli przed II turą którykolwiek z dwóch kandydatów, którzy do niej przeszli, wycofa zgodę na kandydowanie, utraci prawo wyborcze lub umrze, w jego miejsce do wyborów w II turze dopuszcza się kandydata, który otrzymał kolejno największą liczbę głosów w I turze. W takim przypadku datę ponownego głosowania odracza się o kolejne 14 dni.

MOŻLIWE ODROCZENIE

Z ustawy wynika też, że jeśli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszono stan epidemii, Marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów określonego w wydanym wcześniej postanowieniu. Nowy termin wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej określony przez Marszałka Sejmu musi odpowiadać terminom przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej określonym w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Z Konstytucji wynika, że wybory prezydenckie mogą odbyć się 3, 10 lub 17 maja, gdyż wybory prezydenta RP zarządza marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta. Kadencja Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia 2020 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński