MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020. O czym warto pamiętać? Praktyczny poradnik

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Prawie 1,3 mln mieszkańców naszego województwa ma prawo wziąć udział w niedzielnych wyborach prezydenta. Ze względu na pandemię koronawirusa głosowanie będzie przebiegać nieco inaczej niż w ostatnich latach. Dlatego warto pamięć o kilku zasadach. Głosujemy w godzinach 7-21.

Wybory prezydenckie 2020

zobacz więcej:

W piątek o północy rozpoczęła się cisza wyborcza. Potrwa do zamknięcia lokali wyborczych w niedzielę

W wyborach prezydenckich, w przeciwieństwie do parlamentarnych jest mniej okręgów wyborczych. Każde województwo to jeden okręg. W całym kraju prawo do głosowania ma 30 169 558 mln obywateli. W Zachodniopomorskiem - 1 299 922 mln wyborców.

Najwięcej komisji obwodowych jest w Szczecinie - 207. Z reguły znajdują się w tych samych lokalach jak w poprzednich wyborach. Ale nie wyglądają już tak jak w poprzednich latach. Przed wszystkim nie zobaczymy na stołach zielonych obrusów.

ZOBACZ TAKŻE:

Trwa głosowanie...

Wybory prezydewnckie 2020. Czy będziesz głosować?

Zostały zakazane przez sanepid jako te, które ciężko zdezynfekować. Podobnie nie zobaczymy już kabin, które stały w części komisji i też były wykonane z materiału. Wyborca do oddania głosu będzie miał specjalne miejsca siedzące, oddzielone od sięebie drewnianymi przesłonami zapewniającymi tajność głosowania.

Lokale mają być dezynfekowane. Mają się tym zajmować właściciele lokali (np. dyrektorzy szkół) oraz członkowie komisji.
Członkowie komisji będą wyposażeni w maseczki, przyłbice, rękawiczki, środki do dezynfekcji. Dla każdego wyborcy będą mieli długopis. Ale nie będą to długopisy jednorazowe, a dezynfekowane po każdym wyborcy. Dlatego lepiej wziąć ze sobą własny długopis.

Każdy wyborca powinien mieć ze sobą maseczkę na nos i usta oraz oczywiście dokument potwierdzający tożsamość. Może też wziąć ze sobą rękawiczki jednorazowe.

Na jednego wyborcę mają przypadać cztery metry powierzchni komisji obwodowej. To oznacza, że w lokalu będzie przebywać jedynie kilku wyborców jednocześnie. Pozostali będą musieli poczekać przed wejściem do obwodowej komisji wyborczej. Przed wejściem trzeba będzie zdezynfekować dłonie.

Osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z transportu do komisji wyborczych. Szczeciński urząd miasta przypomina o konieczności zgłaszania chęci zorganizowania transportu dla osoby niepełnosprawnej. Można to zrobić telefonicznie w dniu wyborów, od 7.00 do 19.00 oraz w sobotę - między 8 a 14. Numery telefonów to 91 42 43 555 i 697 066 240.

Zasady głosowania

Zasady oddania głosu w komisji nie różnią się od tych z lat poprzednich. Wyborca otrzyma kartę do głosowania na której będzie jedenaście nazwisk kandydatów. Stawiamy krzyżyk w kratce przy nazwisku naszego kandydata.

WIDEO: Wybory Prezydenta RP 2020 - "Jak oddać głos w wyborach Prezydenta?" (j. polski migowy)

W naszym regionie kilka tysięcy osób wybrało głosowanie korespondencyjne. Poczta dostarczyła im pakiety wyborcze, które mają wrzucić do skrzynek na terenie swoich obwodów. Głosy korespondencyjne zostaną dodane do głosów oddanych do urn i policzone razem. Nie wiadomo kiedy poznamy oficjalne wyniki głosowania. Po zamknięciu lokali wyborczych mamy poznać nieoficjalne wyniki opracowane przez ośrodki opinii publicznej na zlecenie telewizji. Aktualne informacje znajdzie też na naszej stronie GS24.pl.

Ze względu na koronawirusa po zakończeniu głosowania i liczeniu głosów, komisje wyborze w Szczecinie przywiozą worki z głosami nie do urzędu miejskiego jak dotychczas, a na galę sportową przy ulicy Wąskiej. Tam w bezpieczniej odległości od siebie komisje będą mogły zdać protokoły i zakończyć pracę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński