MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2019. Sondaż Polska Press Grupy: PiS może liczyć na samodzielną większość. Tylko cztery partie w Sejmie

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
marek szawdyn/polska press
Pomimo kilku ostatnich wpadek wizerunkowych Prawo i Sprawiedliwość wciąż utrzymuje znaczącą przewagę nad opozycją – wynika z najnowszego sondażu wyborczego Polska Press Grupy. Koalicja Obywatelska traci w stosunku do partii rządzącej aż 15 punktów procentowych. Cztery partie w Sejmie.

Ankietowani w sondażu dla PPG zapytani zostali na jaką partię oddaliby głos, gdyby wybory parlamentarne odbywały się dziś. Okazuje się, że ostatnie wydarzenia, które wydawały się być problematyczne dla wizerunku Prawa i Sprawiedliwości - m.in. dymisja marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w związku z jego rodzinnymi lotami służbowym samolotem – nie wpłynęły znacząco na poziom poparcia dla ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego. Aż 45 proc. Polaków zadeklarowało, że przy urnach wyborczych poprze obecnie rządząca partię. Tym samy PiS miałoby 246 swoich przedstawicieli w nowym parlamencie.

Wybory parlamentarne 2019. Sondaż Polska Press Grupy

  1. 45.00%
  2. 30.00%
  3. 11.00%
  4. 6.00%
  5. 4.00%
  6. 2.50%
  7. 1.00%
  8. 0.50%

Polska Press Grupa/Ośrodek Badawczy Dobra Opinia

Opozycja w tyle

Powodów do zadowolenia nie ma natomiast Koalicja Obywatelska. Pomimo połączenia sił Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych, KO może w październiku liczyć na 30 proc. głosów, co daje jej 155 mandatów.

Miejsce na podium zająłby także Sojusz Lewicy Demokratycznej, który po tym jak lider PO Grzegorz Schetyna zdecydował o zerwaniu koalicji z SLD, skupił wokół siebie partie lewicowe (m.in. partię Razem i Wiosnę Roberta Biedronia), które promowane są logiem „Lewica”. Wszystko wskazuje na to, że SLD z wynikiem 11 proc. poparcia (45 mandatów) będzie trzecią siłą polityczną w parlamencie.

Rzutem na taśmę pięcioprocentowy próg wyborczy przekroczyłoby także Polskie Stronnictwo Ludowe. Po opuszczeniu szeregów Koalicji Europejskiej i nawiązaniu współpracy z posłami Kukiz’15 PSL może liczyć na 6 proc. głosów i wprowadzenie do Sejmu 13 swoich przedstawicieli.

Progu wyborczego nie przekroczyłaby natomiast Konfederacja Wolność i Niepodległość (4 proc. poparcia), Koalicja Bezpartyjni Samorządowcy (2,5 proc.) oraz Skuteczni Piotra Liroya-Marca (1 proc.).

CZYTAJ TEŻ | WYBORY PARLAMENTARNE 2019. DR PIOTR CHROBAK: MIMO AFER POPARCIE DLA PIS-U WCIĄŻ NA WYSOKIM POZIOMIE

Mniejszość Niemiecka cieszy się poparciem na poziomie 0,5 proc., ale jako komitet mniejszości narodowej jest ona zwolniona z pięcioprocentowego progu wyborczego (dostanie w Sejmie 1 mandat).

Kto na kogo głosuje?

Wśród osób zamierzających głosować na PiS - 51,1 proc. to mieszkańcy wsi, a 48,9 proc. to mieszkańcy miast.

Z kolei SLD może liczyć na poparcie swojego elektoratu głownie w miastach - 72,4 proc. Niewiele mniejsze poparcie w miastach wśród własnych wyborców ma Konfederacja Wolność i Niepodległość -71,1 proc.

Także zdecydowana większość osób popierających Koalicję Obywatelską to mieszkańcy miast - 69 proc. (31 proc. to mieszkańcy wsi).

Wśród wyborców PSL – co nie jest zaskoczeniem – dominują osoby pochodzące ze wsi - 56,1 proc.

Wybory parlamentarne 2019. Sondaż Polska Press Grupy: PiS może liczyć na samodzielną większość. Tylko cztery partie w Sejmie

Sondaż pokazuje również preferencje wyborcze naszych rodaków, w zależności od ich wieku. Wśród osób zamierzających głosować na Skutecznych Piotra Liroya-Marca aż 52,3 proc. to osoby pomiędzy 18 a 29 rokiem życia.

Z kolei PiS najwięcej swoich zwolenników ma wśród osób powyżej 60. roku życia - 31,9 proc. Jedynie 16 proc. sympatyków partii rządzącej to Polacy w wieku 18-29 lat.

Podobnie głosy Polaków rozkładają się w przypadku zwolenników SLD. Wśród wyborców partii Włodzimierza Czarzastego 18,8 proc. to osoby w wieku 18-29 lat, a 29,8 proc. to osoby powyżej 60 roku życia.

CZYTAJ TEŻ | WYBORY PARLAMENTARNE 2019. PROF. RAFAŁ CHWEDORUK: NIE MA WŚRÓD POLAKÓW CHĘCI ZMIANY KONSTYTUCJI

Bardziej stabilnym własnym elektoratem w różnych grupach wiekowych poszczycić może się Koalicja Obywatelska: 18-29 lat – 20,5 proc., 30-34 lata – 28,6 proc., 45-45 lat – 25,7 proc. i osoby powyżej 60 lat – 25,2 proc.

Natomiast Polskie Stronnictwo Ludowe spośród swoich wyborców największym poparciem cieszy się wśród osób mających 30-44 lata - 31,2 proc.

Badanie zrealizowane w dniach 23-29 sierpnia 2019 roku przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia na reprezentatywnej kwotowo próbie 8000 dorosłych mieszkańców Polski metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza.

Dowiedz się więcej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory parlamentarne 2019. Sondaż Polska Press Grupy: PiS może liczyć na samodzielną większość. Tylko cztery partie w Sejmie - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński