Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2019. PiS pokona Platformę w kraju i regionie? [ANALIZA, KOMENTARZ]

Dr hab. Piotr Chrobak
Marek Szawdyn/polska press
Analiza i komentarz sondażu wyborczego Polska Press Grupy.

Sondaż: Wyniki ogólnopolskie:

Analizując wyniki sondażu w skali ogólnopolskiej widać, że PiS, w odniesieniu do wyborów do Sejmu z 2015 r., w wyniku których wprowadziło 235 posłów, zwiększyło swoją reprezentację o 11 mandatów, uzyskując 246 mandatów w sondażu.

Natomiast połączone siły PO i Nowoczesnej otrzymując w sondażu 155 mandatów, straciły tym samym 11 mandatów, gdyż w poprzednich wyborach PO i Nowoczesna, wprowadziły kolejno 138 oraz 28 swoich kandydatów, co dało razem 166 posłów.

CZYTAJ TEŻ:

Jeszcze większą stratę odnotowały wspólne siły PSL i Kukiz’15, zdobywając w sondażu 13 mandatów, gdyż w porównaniu do elekcji z 2015 r. ich stan posiadania uszczuplił się o 45 posłów, ponieważ obie formacje zdobyły wówczas w kolejności 16 i 42 mandaty, co dało razem 58 posłów.

Z kolei Lewica, która w 2015 r. startując jako koalicyjny komitet, nie przekroczyła 8 % progu wyborczego, uzyskała w sondażu 45 mandatów.

CZYTAJ TEŻ:

Sondaż: Okręg szczeciński:

W okręgu szczecińskim wyniki sondażu także przedstawiają się na korzyść PiS-u. Przypomnijmy, że w 2015 r. swoją reprezentację w Sejmie zdobyły cztery komitety. PO i PiS po 5 posłów, natomiast Nowoczesna i Kukiz’15 po jednym.

Z kolei w sondażu połączone siły PO i Nowoczesnej otrzymały 5 mandatów, podobnie jak PiS, a Lewica zdobyła dwa.

W tej sytuacji, PiS utrzymało swój stan posiadania, a wspólne siły PO i Nowoczesnej straciły jeden mandat. Natomiast mimo iż Kukiz’15 w 2015 r. wprowadził jednego posła, to w sondażu PSL wspólnie z Kukiz’15 już nie zdobyło tu żadnego mandatu.

Wydaje się, że największą korzyść w stosunku do poprzedniej elekcji odniosła Lewica, gdyż w zeszłych wyborach nie przekroczyła progu w skali kraju, a według sondażu otrzyma w naszym okręgu dwa mandaty.

Sondaż: Podział mandatów w okręgu szczecińskim:

 • KO - 5
 • PiS - 5
 • Lewica - 2
 • PSL - 0

Sondaż: Okręg koszaliński:

W okręgu koszalińskim rezultat połączonych sił PO i Nowoczesnej oraz PiS praktycznie nie odbiega od wyników elekcji do Sejmu z 2015 r. Wówczas PO i PiS wprowadziły po trzech posłów, a Nowoczesna i Kukiz’15 po jednym.

Z kolei według sondażu wspólne siły PO i Nowoczesnej zdobyły 4, a PiS utrzymał 3 mandaty. Natomiast mimo iż Kukiz’15 w 2015 r. miał jednego posła, to według sondażu komitet PSL i Kukiz’15 nie utrzyma tego mandatu, gdyż przypadnie on Lewicy.

Sondaż: Podział mandatów w okręgu koszalińskim:

 • KO - 4
 • PiS - 3
 • Lewica - 1
 • PSL - 0

Mimo iż Pomorze Zachodnie było tzw. bastionem SLD, a następnie uchodziło za bastion PO, to wyniki sondażu pokazują, że PiS od 2015 r. umacnia tu swoją pozycję, a PO traci wyborców.

GS24.pl: Wybory parlamentarne 2019. Sondaż Polska Press Grupy

 1. 38.00%
 2. 36.00%
 3. 16.00%
 4. 4.00%
 5. 3.00%
 6. 2.00%
 7. 1.00%

Polska Press Grupa/Ośrodek Badawczy Dobra Opinia

Badanie zrealizowane w dniach 23-29 sierpnia 2019 roku przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia na reprezentatywnej kwotowo próbie 8000 dorosłych mieszkańców Polski metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza.

Sondaż: Podział mandatów w woj. zachodniopomorskim:

 • KO - 9
 • PiS - 8
 • Lewica - 3
 • PSL - 0

Świadczą o tym m.in. wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego z 2019 r. Wówczas w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim Koalicja Europejska, w skład której wchodziły m.in. PO oraz SLD, zdobyła dwa mandaty, podobnie jak PiS.

Jednak należy zwrócić uwagę, że w poprzednich eurowyborach z 2014 r., w okręgu nr 13 PO, SLD oraz PiS zdobyły po jednym mandacie. Oznacza to, że KE zdobyła tyle samo mandatów, co w 2014 r. PO i SLD startując osobno, a PiS w odniesieniu do poprzednich eurowyborów podwoił liczbę euromandatów.

Jak widać PiS powinno uzyskać reelekcję, jednak wszystko wskazuje na to, że będzie to większość bezwzględna, ale niewystarczająca do zmiany Konstytucji. Okazuje się, że mimo kontrowersji związanych m.in. z reformą sądownictwa oraz szeregiem afer, o których szeroko informowały media, poparcie dla PiS-u nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, jakim do tej pory nie cieszyło się żadne ugrupowanie w III RP. Wydaje się, że duża w tym zasługa programów socjalnych jak np. 500 plus.

Oczywiście, mimo iż kampania wyborcza nie weszła jeszcze w decydujący stan, to jednak wydaje się mało prawdopodobne, aby PiS miało stracić poparcie na tyle, żeby przegrać wybory. Choć zdarzały się przypadki, jak np. podczas elekcji na Prezydenta RP w 2015 r., kiedy to w wyniku błędów w kampanii prezydent Bronisław Komorowski, mimo początkowej dużej przewagi, przegrał z Andrzejem Dudą, któremu sondaże na początku kampanii nie dawały szans na zwycięstwo.

POLECAMY:

Dr hab. Piotr Chrobak
Instytut Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński