Wybory parlamentarne 2019. Konwencja PiS w Gdańsku. Jarosław Kaczyński o podwyżce płacy minimalnej: To polityka racjonalna

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji partii na Politechnice Gdańskiej przypomniał historię „Solidarności” i przekonywał, że dziś również trzeba walczyć o poprawę bytu „zwykłych pracowników”. Temu jego zdaniem ma służyć m.in. podniesienie płacy minimalnej.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji partii na Politechnice Gdańskiej przypomniał historię „Solidarności” i przekonywał, że dziś również trzeba walczyć o poprawę bytu „zwykłych pracowników”. Temu jego zdaniem ma służyć m.in. podniesienie płacy minimalnej. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji partii na Politechnice Gdańskiej przypomniał historię „Solidarności” i przekonywał, że dziś również trzeba walczyć o poprawę bytu „zwykłych pracowników”. Temu jego zdaniem ma służyć m.in. podniesienie płacy minimalnej.

Szef PiS, podczas konwencji wyborczej w Gdańsku, po raz kolejny zapewnił, że minimalne wynagrodzenie będzie sukcesywnie wzrastać. - Już od 1 stycznia 2021 roku będzie to 3000 zł, a od 1 stycznia 2024 roku, ale decyzja zapadnie jeszcze w 2023 roku, jeszcze w tej kadencji, 4000 zł – mówił.

Kaczyński przypomniał, że podwyżka płacy minimalnej „stała się przedmiotem sporu” i pojawiają się głosy, że będzie ona „szkodliwa”. - Czasem mówią o tym, że to szkodzi gospodarce, przedsiębiorcom, czasem że klasie średniej i wreszcie czasem że w ogóle generalnie, całemu państwu, narodowi. Otóż sądzę, że przypominając tamte porozumienia i tamtą drogę, drogę Solidarności, trzeba powiedzieć jedno: to część tej polityki, którą chcemy prowadzić i prowadzimy z całą determinacją – mówił lider PiS.

Quiz preferencji wyborczych

Podkreślił, że jego partia prowadzi politykę „zmierzającą do tego, żeby Polakom się po prostu lepiej żyło, żeby lepiej zarabiali”. - Ale to jest polityka racjonalna i wpisująca się w taki dużo większy, bardziej długoterminowy plan, który ma doprowadzić do tego, że nasz kraj najpierw osiągnie przeciętną Unii Europejskiej , później przeciętną tzw. starej UE, a w końcu dogonimy naszych zachodnich partnerów – przekonywał Kaczyński.

Szef partii rządzącej oznajmił, że jego ugrupowanie jest partią „solidarności społecznej”. - To jest także solidarność między pracodawcą, a pracobiorcą. To jest jedyna dobra podstawa rozwoju naszej gospodarki, rozwoju Polski, wzrostu stopy życiowej. I tego, co nam się jako Polakom należy, nam się należy poziom życia taki jak na zachodzie – mówił.

Jarosław Kaczyński poprosił zgromadzonych o mobilizację i wiarę w zwycięstwo. - Ale nie taką bierną wiarę, bo z takiej biernej wiary nic nie wynika. Tylko o to by do ostatniego dnia, do 11 października, bo to będzie ostatni dzień kampanii, do północy zaciekle walczyć o każdy głos. Ja wiem, że na tych terenach to nie jest łatwe. Ale tu też można. Można ludzi przekonywać. Fakty są za nami i przeciw tym, którzy z nami konkurują. Na koniec, jak w wielu miejscach, powiem tylko jedno słowo. Zwyciężymy – mówił lider PiS.

Płaca minimalna na posiedzeniu Rady Ministrów

Projektem rozporządzenia podwyższającym płacę minimalną zajął się rząd, podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów.

Premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu rządowych obrad poinformował na konferencji w Łowiczu, że minimalne ustawowe wynagrodzeni Polaków wzrośnie od 1 stycznia 2020 roku do 2600 zł brutto.

Dziś najniższe ustawowe wynagrodzenie to na rękę około 1630 zł (2250 zł brutto), a od nowego roku będzie około 1880 zł. - To minimalne wynagrodzenie od przyszłego roku będzie wynosiło 2600 zł, a od 1 stycznia 2021 roku zadeklarowaliśmy 3000 zł, oczywiście jeżeli wyborcy powierzą nam misję kontynuacji rządu, co się rozstrzygnie wkrótce – mówił Morawiecki.

Szef rządu stwierdził, że „propozycja podniesienia płacy minimalnej nie jest niczym niezwykłym”. - Niskie przyrosty we wcześniejszych latach zbudowały przestrzeń, która powoduje zaskoczenie wysokością proponowanej płacy minimalnej – zaznaczył premier.

Pracodawcy obawiają się rządowych podwyżek

Do sprawy zapowiadanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej odniósł się Związek Przedsiębiorców i Prawodawców, który na wstępie swojego oświadczenia stwierdził, że krytycznie ocenia samą instytucję płacy minimalnej.

„Jesteśmy przeciwni temu, by państwo ustalało odgórnie cenę pracy, tym bardziej, że rynek wygląda w poszczególnych regionach zupełnie inaczej i poziom wynagrodzeń może różnić się znacząco nawet w obrębie jednego województwa (doskonałym przykładem jest województwo mazowieckie – w regionie warszawskim stołecznym przeciętne wynagrodzenie wynosiło w I kwartale 2019 roku 6632 zł, podczas gdy w pozostałej części województwa było to 4923 zł (różnica 1700 zł)” - czytamy w oświadczeniu.

Związek podkreśla, że w bieżącej sytuacji demograficznej, w której z pewnością w ciągu kilku najbliższych dekad będziemy mierzyć się raczej z problemem niedostatecznej podaży pracy, niż bezrobocia, utrzymywanie wynagrodzenia minimalnego pozostaje również całkowicie nieuzasadnione społecznie – rynek wymusza wzrost wynagrodzeń.

Dodaje, że „jeżeli z przyczyn politycznych wynagrodzenie minimalne musi istnieć, to jego coroczne korekty powinny być dokonywane w sposób przewidywalny, odpowiedzialny i jakkolwiek skorelowany ze wzrostem produktywności”.

Konwencja PiS w Gdańsku. Jarosław Kaczyński: "Stocznia Gdańs...

Związek przypomina, że nad wysokością wynagrodzenia minimalnego na przyszły rok debatowały strony Rady Dialogu Społecznego. W toku dyskusji, strona pracodawców zaproponowała podwyżkę pensji minimalnej do poziomu 2387 zł, podczas gdy strona związkowa optowała za podwyżką do 2520 zł. Z reguły, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyjmuje propozycję stanowiącą kompromis pomiędzy obiema stronami społecznymi uczestniczącymi w Radzie. Tak było i tym razem – zgodnie z zapowiedziami, pensja minimalna na 2020 roku miała wynosić 2450 zł (podwyżka o 200 zł względem roku 2019).

Rządzący zapowiedzieli jednak ostatecznie wzrost o 150 zł. Zdaniem związkowców rząd „przelicytowując" stronę związkową zmienił rolę pełnioną w ramach negocjacji odbywających się na forum Rady Dialogu Społecznego.

„W tym kontekście trzeba zauważyć dodatkowo, że ogłaszając z góry wysokość wynagrodzenia minimalnego planowanego na kolejne lata, de facto uczyniono przyszłe negocjacje bezprzedmiotowymi. Nie będzie nad czym debatować, skoro konkretne wartości zostały już przez rząd zapowiedziane” - głosi pismo.

Związek podkreśla, że niepokojąca jest sama wysokość proponowanych podwyżek, gdyż jeśli zrealizowane zostaną zapowiedzi z konwencji PiS, w ciągu drugiej kadencji pensja minimalna wzrośnie aż o 77 proc. Innymi słowy – w ciągu jednej kadencji, wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrośnie w niemal takim samym stopniu, jak w ciągu dwóch kadencji w okresie 2007 – 2015.

„Niestety, oznacza to wzrost obciążeń dla pracodawców, a pośrednio również dla konsumentów. Oczywiste jest bowiem, że wzrost kosztów pracy w takiej skali, spowodować musi wzrost cen produktów i usług. Rentowność polskich firm kształtowała się w 2018 roku, wg GUS, na poziomie 4-5 proc. Presja płacowa powoduje, że wynagrodzenia specjalistów, a także pracowników średniego szczebla rosną w kilkuprocentowym tempie. Drastyczne zwiększenie wynagrodzenia minimalnego, a zatem kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników najwyżej wykwalifikowanych, doprowadzi do wzrostu cen, ponieważ z uwagi na powyższe czynniki firmy nie mają finansowego zapasu wystarczającego do tego, by w takim stopniu zwiększyć pensje bez ingerencji w ceny. Rosnąca inflacja stanowi bodaj najpoważniejsze zagrożenie związane z tak dużą podwyżką minimalnego wynagrodzenia – już w tej chwili inflacja CPI sięga w Polsce niemal 3 proc. i przekracza cel inflacyjny NBP ustanowiony na poziomie 2,5 proc.” - głosi treść komunikatu.

Dowiedz się więcej

Czy weźmiesz udział w najbliższych wyborach parlamentarnych?

  1. 90.88%
  2. 5.23%
  3. 3.89%

Szczepionka Johnson&Jonshon w Polsce wcześniej niż zakładano

Wideo

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
13 września, 10:22, Pola:

A co z kryterium dochodowym dla opiekunów osób dorosłych niepełnosprawnych. Mamy żyć za 760 zł!!!! Jak przekroczysz odbiorą ci opiekuńcze 620zł.Czy ktoś nas słyszy!!!!!! My powoli umieramy.!!!! Jak mam zostawić męźa z Alhajmerem. Może redakcja pomoże. Niech zapyta Kaczyńskiego że zdrowe rodziny dostają 500 zł bez kryterium... To niesprawiedliwe

Wierzysz jeszcze w jakąś sprawiedliwość ? Ty to masz sny.

G
Gość

Jeśli ktoś ma ochotę na lekturę z pogranicza polityki i ... "rozrywki" to zapraszam do zapoznania się z tekstem o pupilach pana Jarosława Kaczyńskiego. Ich zachowanie i działania nadają się na fabułę książki z cyklu " Kariera Nikodema Dyzmy 2"...

" ZŁOTE SERCE PANA OBAJTKA" A W TLE WIELKA DOTACJA Z MINISTERSTWA

https://madrapolska.blogspot.com/2019/09/zote-serce-prezesa-w-orlenu-w-tle.html

KLAN OBAJTKÓW - PUPILE PREZESA KACZYŃSKIEGO

https://madrapolska.blogspot.com/2019/09/klan-obajtkow-bartomiej-obajtek-kolejny.html

G
Gość
13 września, 10:22, Pola:

A co z kryterium dochodowym dla opiekunów osób dorosłych niepełnosprawnych. Mamy żyć za 760 zł!!!! Jak przekroczysz odbiorą ci opiekuńcze 620zł.Czy ktoś nas słyszy!!!!!! My powoli umieramy.!!!! Jak mam zostawić męźa z Alhajmerem. Może redakcja pomoże. Niech zapyta Kaczyńskiego że zdrowe rodziny dostają 500 zł bez kryterium... To niesprawiedliwe

Zapytaj Grzesia i całego PŁO oni ci napewno coś obiecają

G
Gość
12 września, 23:56, Gość:

największy szkodnik jakiego ten kraj widział

Tyś większy trolu

G
Gość
14 września, 8:34, SAS:

Całe szczęście że Polska ma takiego Kaczyńskiego i krajem rządzi PIS, bo przy rządach post komunistów i liberałów z PO KO, to byśmy byli w czarnej dupie. Zajął by się nami Putin i z Merkel i moglibyśmy pomarzyć o wolności i dobrobycie, tak jak marzą o tym Ukraińcy, Białorusini, itp kraje.

A tak zajmie się nami tylko Putin

S
SAS

Całe szczęście że Polska ma takiego Kaczyńskiego i krajem rządzi PIS, bo przy rządach post komunistów i liberałów z PO KO, to byśmy byli w czarnej dupie. Zajął by się nami Putin i z Merkel i moglibyśmy pomarzyć o wolności i dobrobycie, tak jak marzą o tym Ukraińcy, Białorusini, itp kraje.

T
Tev

Agent z Torunia ma dobre kwity na ciebie

G
Gość

zobaczymy jakj PO bedzie rzadzilo przez 8 lat nikt nic niedostal jak dojda do wladzy dadza tylko sobie

T
Tev

Toważyszu kacze łajno jakie życie taka śmierć

P
Pola

A co z kryterium dochodowym dla opiekunów osób dorosłych niepełnosprawnych. Mamy żyć za 760 zł!!!! Jak przekroczysz odbiorą ci opiekuńcze 620zł.Czy ktoś nas słyszy!!!!!! My powoli umieramy.!!!! Jak mam zostawić męźa z Alhajmerem. Może redakcja pomoże. Niech zapyta Kaczyńskiego że zdrowe rodziny dostają 500 zł bez kryterium... To niesprawiedliwe

s
sara

zapraszam Panów w wolnej chwili na stronę - sara18.pl

G
Gość

największy szkodnik jakiego ten kraj widział

G
Gość

Obiecują kokosy na niebie a potem okazuje się że cała sprawa śmierdzi podwyżkami ale w sklepie, ludzie oni wszyscy wam daja ale sie zastanówcie z kąd oni to nabiorą jak naszymi pieniędzmi się bawią bo przecież oni nie zarabiają tylko nasze pieniądze między sobą rozdzielają ! Emerytom obiecują a na NFZ nie maja bo kasę zabierają Ksiądz żądzi aborcją a niepełnosprawnych finansowo NIKT FINANSOWO ZABEZPIECZYC NIE CHCE wy obłudne pazerniaki Dług macie i na kolejny kryzys rewaloryzacje tylko czekacie

G
Gość
12 września, 18:14, Emeryt:

Ten pan powinien jak byłby uczciwy i nie miał nic na sumieniu podał by się do dymisji i nie gadał byvgłupot to co od niego chciał pierwszy sekretarz iednoczonejnpartji komunistycznej pis

Obiecują kokosy na niebie a potem okazuje się że cała sprawa śmierdzi podwyżkami ale w sklepie, ludzie oni wszyscy wam daja ale sie zastanówcie z kąd oni to nabiorą jak naszymi pieniędzmi się bawią bo przecież oni nie zarabiają tylko nasze pieniądze między sobą rozdzielają ! Emerytom obiecują a na NFZ nie maja bo kasę zabierają Ksiądz żądzi aborcją a niepełnosprawnych finansowo NIKT FINANSOWO ZABEZPIECZYC NIE CHCE wy obłudne pazerniaki Dług macie i na kolejny kryzys rewaloryzacje tylko czekacie

E
Emeryt

Ten pan powinien jak byłby uczciwy i nie miał nic na sumieniu podał by się do dymisji i nie gadał byvgłupot to co od niego chciał pierwszy sekretarz iednoczonejnpartji komunistycznej pis

Dodaj ogłoszenie