MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2015: Uśmiechy mimo wyników w sztabie PO [wideo]

aip
DARIUSZ GDESZ / GAZETA WROCLAWSKA / POLSKA PRESS
Mimo spodziewanej porażki w wyborach parlamentarnych, którą potwierdziły sondy exit poll, w sztabie Platformy Obywatelskiej atmosfera daleka była od grobowej.

– Szanujemy werdykt wyborców. Nie straciliśmy tych ośmiu lat, Polska teraz jest zdecydowanie piękniejsza – powiedziała szefowa partii, premier Ewa Kopacz po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów.

Mimo że sondaże już od tygodni nie dawały Platformie Obywatelskiej większych szans w starciu z PiS-em, Centrum Prasowe Foksal w Domu Dziennikarza, gdzie w oczekiwaniu na ostateczne wyniki wyborów zebrał się sztab PO, pękał w szwach. Pierwsi dziennikarze i wozy transmisyjne zaczęły pojawiać się już po godzinie 15, a na godzinę przed rozpoczęciem konwencji trudno było znaleźć już wolne miejsce, choćby stojące. Relacja z obozu, któremu powszechnie wróżono porażkę okazała się ważnym wydarzeniem nie tylko dla krajowych mediów – pojawili się również dziennikarze zagraniczni, m. in. z Wietnamu.

Członkowie partii rządzącej, a także zaproszeni przez nich goście szybko przeciskali się przez tłum dziennikarzy do wydzielonej strefy, by za zamkniętymi drzwiami wspólnie przeżywać ostatnie chwile oczekiwania. Uwagę przedstawicieli mediów od razu zwrócił poseł z Wielkopolski Jakub Rutnicki, górujący wzrostem nad pozostałymi zebranymi w Centrum Prasowym Foksal. Im bliżej było do godziny 21:00, tym częściej na scenie pojawiał się również Marcin Kierwiński, doglądający ostatnich szczegółów.

– Spokój – odparł uprzedzając pytania senator PO Łukasz Abgarowicz, próbując zaklinać niemal przesądzony wynik wyborów.

Parlamentarzysta w kuluarowych rozmowach potwierdzał plotki o zaskakującym wyniku partii Razem, która zdobywając ponad 3 proc. głosów może przyczynić się do tego, że Zjednoczona Lewica nie przekroczy progu ośmiu proc., ustalonego dla koalicji wyborczych.

– A to marksista, rodem z lat 40-tych – dziwił się Abgarowicz – on jest nawet przeciw własności prywatnej – kręcił głową senator PO.

Po ogłoszeniu wyników wyborów na twarzach prominentnych polityków Platformy widać było uśmiechy, choć nieco smutne i może wymuszone – mimo że, według wstępnych wyników PiS może rządzić samodzielnie, w wypowiedziach często przewijał się temat koalicji mniejszościowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński