MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2015: PiS z 232 mandatami w Sejmie [sondaż late poll]

Mariusz Parkitny
aip
Wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość - wynika z sondażu late poll (pracowni IPSOS), który dzisiaj opublikowało TVN24. Partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby liczyć na 232 mandaty, co wciąż pozwala na samodzielne rządy. To o 10 mandatów mniej, niż przewidywano na podstawie sondażu exit poll.

>>> Wybory parlamentarne 2015. Więcej informacji w serwisie specjalnym »

Badanie late poll to sondaż uzupełniony o wyniki z protokołów wywieszonych przez wybrane komisje, przed którymi pracowali ankieterzy Ipsos. Dane pochodzą z 90 procent badanych komisji.

- To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich. Jeśli PiS obejmie władzę, to będą to rządy odpowiedzialne i mądre. Musimy ciężko pracować, aby nie zawieść zaufania wyborców. Przed nami długa droga - mówił wczoraj Joachim Brudziński, poseł z zachodniopomorskiego, który na pewno znajdzie się w nowym parlamencie i będzie jednym z najbliższych współpracowników Kaczyńskiego.

Drugie miejsce dla Platformy Obywatelskiej. Zagłosowało na nią 23,6 procent wyborców, co daje 137 mandatów.

- Dziękuję tym, którzy nas dwukrotnie poparli i z nami zostali. Zostawiamy Polskę piękną nowoczesną tym, którzy wygrali - mówiła premier Ewa Kopacz.

Do parlamentu weszłaby jeszcze partia Kukiz`15 ( 8,7 procent poparcia, 42 mandaty) Nowoczesna Ryszarda Petru (7,7 proc., 30 mandatów) oraz PSL (5,2, proc, 18 mandatów).

Jeśli te wyniki się potwierdzą, to oznacza, że poza Sejmem znajdzie się Zjednoczona Lewica (6,6 procent ), KORWiN (4,9 procent) i partia Razem (3,9 prc. poparcia). Gdyby KORWiN przekroczył próg, partia otrzymałaby 8 mandatów i PiS nie miałby większości w Sejmie.

Znamy też sondażowe nieoficjalne wyniki z zachodniopomorskiego. Potwierdzają wyniki trzech naszych sondaży przedwyborczych, które wskazywały zwycięstwo PiS nad PO, w okręgu, który do tej pory był matecznikiem Platformy. Według IPSOS na PiS zagłosowało 30,4 procent mieszkańców regionu, a na Platformę 30 procent wyborców. Na kolejnych miejscach są Kukiz’15 (9,5 proc.), Nowoczesna (8,4 proc.) Zjednoczona Lewica (8,1 proc.), KORWiN (5,8 proc.), PSL ( 3,8 proc.), Partia Razem (4 proc.).

Według nieoficjalnych informacji w naszym okręgu PiS może otrzymać 5 mandatów, PO- 4, a pozostałymi trzema mandatami podzielą się Kukiz’15 i Nowoczesna.

To wyniki nieoficjalne, ale badanie przeprowadzono na 90 tysiącach wyborców.

Czytaj także:

Zobacz również:

>>>  Wybory parlamentarne 2015. Więcej informacji w serwisie specjalnym »Radość sztabu w PiS-ieWedług sondażowych wyników przygotowanych dla TVP, Polsat i TVN24 Prawo i Sprawiedliwość uzyskało większość polskim parlamencie. Tak pokazują sondaże ogólnopolskie. Zobacz więcej: Wybory 2015. Wyniki w Szczecinie, regionie i w kraju. Nowe informacjeSondaż: Zdecydowane zwycięstwo PiS. Szansa na samodzielne rządyTVN24/x-news

Wybory 2015. PiS będzie rządził samodzielnie? [komentarze]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński