Wybory do sejmiku - ostateczne wyniki. Władza w rękach...

  Wybory do sejmiku - ostateczne wyniki. Władza w rękach PO-PSL [podsumowanie]

  Andrzej Szkocki

  Głos Szczeciński

  Głos Szczeciński

  Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego.

  Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego. ©Andrzej Szkocki

  Dopiero w piątek po południu poznaliśmy wyniki głosowania na kandydatów startujących do wojewódzkiego samorządu. Ostatecznie okazało się, że koalicja PO-PSL zdobyła łącznie 19 mandatów i nadal będzie rządzić sejmikiem.
  Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego.

  Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego. ©Andrzej Szkocki

  Wyniki wyborów do sejmiku

  Wyniki wyborów do sejmiku


  PO - 31,96 proc. głosów.
  PSL - 20,57 proc.,
  PiS - 19,29 proc.,
  SLD - 11,82 proc.,
  Komitet Bezpartyjni - 9,84 proc.  PO zdobyła 12 mandatów, czyli o 4 mniej, niż do tej pory miała w sejmiku, a PSL aż 7 mandatów - o 4 więcej, niż w poprzedniej kadencji. Razem mają więc znów 19 na 30 mandatów. To pozwala dotychczasowej koalicji dalej rządzić sejmikiem.

  PiS przypadło 6 mandatów, o 1 więcej niż miał poprzednio, a SLD - 4 mandaty, czyli o 2 mniej, niż w minionej kadencji. 1 mandat zdobyła kandydatka Bezpartyjnych, komitetu popieranego przez prezydenta Szczecina Piotra Krzystka.

  Nowe rozdanie, to wzmocnienie pozycji PSL, które być może nie sięgnie po stanowisko marszałka, jak chcieliby tego szeregowi działacze ludowców, ale zamiast dotychczasowego jednego członka zarządu (na cztery osoby rządzące województwem) być może dostanie wicemarszałka i członka zarządu. Przy czym tym drugim może być osoba, która nie jest radnym. Tak było w poprzedniej kadencji, gdy członkiem zarządu został Jarosław Rzepa po wyborze na szefa PSL w regionie.

  W piątek wyniki miały być już rano, ale Wojewódzka Komisja Wyborcza znalazła błędy w protokołach aż trzech komisji, tj. gryfickiej, stargardzkiej i białogardzkiej.

  - Tym samym będą musiały zebrać się raz jeszcze, ustalić wyniki i sporządzić nowe protokoły - poinformował Piotr Brodniak, przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Szczecinie.

  Dwie komisje szybko znalazły błędy liczbowe i uporały się z problemami, natomiast stargardzka miała kłopoty. Publikację wyników przesunięto.

  Poszczególne partie czekały w napięciu, szczególnie PiS i SLD, bo dla nich ważyły się losy liczby mandatów. PiS brakowało 91 głosów, aby dostać dwa mandaty z powiatu stargardzkiego (wówczas liczba mandatów PiS w sejmiku wzrosłaby do 7, a SLD zmalała do 3). Ostateczny wynik, ogłoszony przez komisję wojewódzką, rozwiązał dylematy.

  Radnymi PO zostali w dużej części nowi ludzie. Wśród "starych" jest Olgierd Geblewicz, dotychczasowy marszałek (Szczecin) i Anna Mieczkowska (Kołobrzeg), dotychczasowa wicemarszałek. To działacze znani z poprzedniej kadencji, podobnie jak Andrzej Niedzielski i Teresa Kalina ze Szczecina oraz Artur Łącki z Rewala. Pozostali, nowi radni, to Henryk Zajko z Goleniowa, Krystyna Kołodziejska - Motyl z Wałcza, Jan Kuriata z Koszalina, Adam Wyszomirski ze Szczecinka, Rafał Zając ze Stargardu, Ewa Dudar z Gryfina i Joanna Żurowska z Polic.

  Do ostatniej chwili nie był pewny wszystkich nazwisk radnych SLD, prócz Dariusza Wieczorka ze Szczecina, szefa klubu partii w poprzedniej kadencji w sejmiku oraz byłego radnego Jerzego Kotlęgi z Białogardu. W końcu wyjaśniło się, że dwaj pozostali radni SLD, to Artur Nycz z Gryfina (wieloletni szef Regionalnego Związku Rewizyjnego Spółdzielczości Mieszkaniowej) oraz koszaliński prawnik, Adam Ostaszewski.

  Przepadł natomiast Tomasz Lepper z Zielnowa, syn Andrzeja Leppera, któremu wróżono, że zostanie radnym, bo zyskał w powiecie sławieńskim bardzo dobry wynik.

  Pewnikami z PiS byli tylko Paweł Mucha (szef komisji rewizyjnej w poprzedniej kadencji), Kazimierz Drzazga (były radny sejmiku, orędownik przywrócenia stoczni do życia) i Krzysztof Zaremba (były senator RP). Po ostatecznym ogłoszeniu wyników trzema kolejnymi radnymi okazali się Halina Szymańska z Łobza (niegdyś zwolniona ze stanowiska dyrektora ARiMR przez koalicjanta PO na rzecz działacza Samoobrony), prawnik Paweł Szefernaker z Koszalina i Henryk Carewicz z Kołobrzegu.

  PSL-owscy radni, to szef partii w regionie Jarosław Rzepa ze Szczecina, wieloletni radny Zygmunt Dziewguć z Gryfic (często miał zdanie przeciwne do PO), Robert Grzywacz ze Świerszczewa, Olgierd Kustosz z Przelewic, Witold Ruciński z Marianowa, Cezary Szeliga z Wałcza i Ryszard Mićko z Lubiany.

  Jedyną spoza partyjnych komitetów jest Maria Ilnicka-Mądry z Bezpartyjnego Komitetu Wyborczego Wyborców Pomorze Zachodnie (była dyrektor szpitala przy Unii Lubelskiej, radna pierwszej kadencji sejmiku).

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.gs24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Galerie zdjęć

  Najnowsze wideo

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  NAUCZYCIEL i SZKOŁA NA MEDAL Głosowanie zakończone, poznaj laureatów

  NAUCZYCIEL i SZKOŁA NA MEDAL Głosowanie zakończone, poznaj laureatów

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone

  SPORTOWIEC ROKU | Zgłoś najlepszego sportowca!

  SPORTOWIEC ROKU | Zgłoś najlepszego sportowca!