MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Najważniejsze informacje, terminy, zasady głosowania

ow
Szymon Starnawski /Polska Press
Kiedy odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego? Gdzie można głosować i na jakich zasadach? Oto zbiór podstawowych informacji, które przydadzą się każdemu wyborcy.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

Do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego uprawnionych jest ponad 360 mln obywateli Unii Europejskiej. Głosowanie na terenie Unii trwa w sumie 4 dni - w każdym kraju są inne zwyczaje związane z głosowaniem.

Na razie ugrupowania z Wielkiej Brytanii wystawiają swoich kandydatów, ale gdy dojdzie do Brexitu, ci utracą mandaty.

Terminy

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się co pięć lat. Zgodnie z ordynacją wyborczą, pochodzącą z 1976 roku, wybory odbywają się zawsze w pierwszym pełnym tygodniu czerwca. Zorganizowane mogą być od czwartku do niedzieli, zależnie od zwyczajów w danym kraju.

Tym razem jednak będziemy mieć zmianę. Już rok temu ustalono, że w 2019 roku wybory odbędą się nieco wcześniej. I tak w całej Unii Europejskiej wybory parlamentarne przeprowadzone będą od 23 do 26 maja.

W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja 2019. Głosowanie w lokalach wyborczych rozpocznie się o godz. 7 rano, a zakończy o godz. 21.

Gdzie głosować?

Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego odbywa się podobnie, jak w przypadku wyborów krajowych czy samorządowych, dlatego większość osób nie powinna mieć problemu ze znalezieniem lokalu wyborczego. Zazwyczaj są to najbliższe budynki szkół czy przedszkoli.

Nie będąc zameldowanym w danej gminie, można w niej głosować pod warunkiem, że najpóźniej na 5 dni przed wyborami złoży się wniosek do urzędu gminy o dopisanie do tutejszej listy wyborców.

Zasady głosowania

Maksymalna liczba posłów, którzy mogą zasiadać w Parlamencie Europejskim, to 751 osób, razem z przewodniczącym. To, ilu posłów ma konkretne państwo, wyliczane jest na podstawie specjalnego algorytmu opartego na liczbie ludności kraju. W poprzedniej kadencji Polskę reprezentowało 51 posłów. W 2019 roku wybierzemy 52 przedstawicieli.

Aby zagłosować, trzeba mieć ukończone 18 lat oraz posiadać przy sobie aktualny dowód osobisty. Głosowanie przebiega podobnie jak w przypadku wyborów krajowych - po okazaniu dokumentów otrzymujemy kartę do głosowania. Poprawne oddanie głosu to postawienie znaku X przy wybranym nazwisku kandydata. Złożoną na pół kartę należy wrzucić do urny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Najważniejsze informacje, terminy, zasady głosowania - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński