Wybory 2019. Lokal wyborczy – jak się w nim zachować? Jak głosować w lokalu wyborczym?

asz

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Wybory parlamentarne 2019 już w niedzielę, 13 października. Zanim pójdziesz oddać swój głos, dowiedz się, jak zachować się w lokalu wyborczym. Czego potrzebujesz, by otrzymać karty do głosowania? Ile kart otrzymasz i jak oddać ważny głos w wyborach? Kto ma prawo przebywać w lokalu wyborczym w trakcie głosowania? Sprawdź swoje prawa i obowiązki w lokalu wyborczym.

13 października w Polsce odbędą się wybory parlamentarne. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21 i w tym czasie będziemy mogli udać się do nich, by oddać głos na wybranych kandydatów. Warto wiedzieć, jak zachować się w lokalu wyborczym i co zrobić, by oddać ważny głos.

Kto ma prawo głosować w wyborach parlamentarnych?

Prawo wyborcze przysługuje wszystkim obywatelom Polski, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończą 18 lat oraz prawo to nie zostało im odebrane prawomocnym wyrokiem sądowym lub Trybunału Stanu i nie są ubezwłasnowolnieni.

Cisza wyborcza

Wybory 2019. Gdzie głosować? Znajdź swój lokal wyborczy

By głosować w wyborach parlamentarnych, musisz udać się do lokalu wyborczego właściwego dla twojego miejsca pobytu, w godzinach jego otwarcia. Nie wiesz, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy? Skorzystaj z wyszukiwarki obwodów głosowania na stronie wybory.gov.pl

Jakie dokumenty trzeba zabrać na wybory?

By otrzymać karty do głosowania, udaj się do komisji wyborczej z dokumentem umożliwiającym potwierdzenie twojej tożsamości. Najlepiej weź dowód osobisty, a jeśli to z jakiegoś powodu niemożliwe, możesz okazać paszport, prawo jazdy albo legitymację szkolną lub studencką. Pamiętaj, że bez okazania dowodu tożsamości, komisja wyborcza nie wyda ci kart do głosowania. Nie ma możliwości, by twoją tożsamość potwierdzał np. świadek, gdy nie masz odpowiedniego dokumentu.

Jeżeli chcesz głosować poza miejscem zamieszkania i nie dopisałeś się wcześniej do spisu wyborców w miejscu, w którym będziesz przebywać w dniu głosowania, możesz udać się do dowolnego lokalu wyborczego, jeśli posiadasz zaświadczenie o prawie do głosowania. Jest ono wydawane przez urząd gminy, w której jesteś ujęty w rejestrze wyborców, najpóźniej w 2. dniu przed dniem wyborów.

Wniosek o wydanie zaświadczenia możesz zgłosić osobiście, pisemnie lub elektronicznie. Pamiętaj, że samo zaświadczenie o prawie do głosowania nie wystarczy – do lokalu wyborczego zawsze musisz zabrać dowód tożsamości ze zdjęciem. Jeśli masz już zaświadczenie, zadbaj o to, by go nie utracić – jest ono wydawane tylko raz przed danymi wyborami.

Wybory 2019. Karta głosowania. Jak wygląda?

Kiedy komisja wyborcza potwierdzi twoją tożsamość i znajdzie cię w spisie wyborców, wyda ci karty do głosowania, których odbiór potwierdzisz podpisem. W wyborach parlamentarnych 2019 otrzymasz dwie karty do głosowania – z jednej skorzystasz, by oddać głos w wyborach do Sejmu, z drugiej – do Senatu.

Po odebraniu kart do głosowania od komisji, znajdź w lokalu wyborczym ustronne miejsce, które pozwoli ci w spokoju zapoznać się z kartami oraz oddać głos na wybranych kandydatów w sposób niewidoczny dla innych.

Jak oddać ważny głos w wyborach?

W wyborach do Sejmu możesz głosować tylko na jedną listę, stawiając przy nazwisku jednego kandydata z wybranej listy znak „x”.
W wyborach do Senatu możesz głosować tylko na jednego kandydata.

Pamiętaj, że zgodnie z przepisami znak „x” to co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki.

Twój głos będzie nieważny, jeżeli:

  • w wyborach do Sejmu oddasz go na więcej niż jedną listę (postawisz „x” przy nazwiskach kandydatów z więcej niż jednej listy)
  • nie oddasz żadnego głosu (nie postawisz znaku”x” przy żadnym kandydacie)
  • postawisz w kratce znak inny niż co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki
  • postawisz znak „x” poza kratką”

Zgodnie z przepisami, nieważne są także karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub te, które nie zostały opatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.

Przezroczysta urna wyborcza a tajność wyborów. Wyborco, sprawdź swój obowiązek!

Od 1 lipca 2016 r. w polskich lokalach wyborczych urny wyborcze są przezroczyste. Nie stoi to jednak w sprzeczności z tajnością głosowania. To wyborca jest zobowiązany wrzucić kartę ze swoim głosem do urny w taki sposób, by zadrukowana strona była niewidoczna. By twoje głosowanie było tajne, przed wrzuceniem karty do urny, możesz zgiąć ją na pół. Urna w lokalu wyborczym musi znajdować się w miejscu widocznym i dostępnym dla wszystkich głosujących.

Kto może być w lokalu wyborczym? Obwodowa komisja wyborcza

Kogo możesz spotkać w lokalu wyborczym? Oprócz innych głosujących, w lokalu wyborczym na pewno spotkasz obwodową komisję wyborczą. Jej zadaniem jest potwierdzanie tożsamości wyborców i wydawanie kart głosowania.

Dodatkowo przewodniczący komisji czuwa nad porządkiem i spokoju w lokalu wyborczym i zapewnieniem tajności głosowania. Ma on prawo wyprosić z lokalu wyborczego osoby, które naruszają porządek. To do niego powinieneś też zgłosić się, jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w przebiegu głosowania – np. osobę trzecią przeszkadzającą innym wyborcom w oddawaniu głosów.

Wszyscy członkowie komisji wyborczej powinni mieć w widocznym miejscu identyfikatory z imieniem nazwiskiem i pełnioną w komisji funkcją.

Dowiedz się więcej

Kto może być w lokalu wyborczym? Dziennikarze i obserwatorzy

Poza tym w lokalu wyborczym mogą znajdować się też:

  • obserwatorzy społeczni – są oni wyznaczani przez stowarzyszenia i fundacje zarejestrowane w Polsce, które w swoich celach statutowych mają troskę o prawa obywatelskie i demokrację oraz rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Obserwator społeczny ma prawo być obecny przy wszystkich czynnościach komisji wyborczej. Może być w lokalu podczas przygotowań do głosowania, samego głosowania, a także w czasie ustalania wyników głosowania i sporządzania protokołu.
  • dziennikarze – swoją obecność powinni zgłosić przewodniczącemu komisji, okazując ważną legitymację dziennikarską lub dokument, który potwierdza reprezentowanie danej redakcji. W lokalu wyborczym nie mogą przeprowadzać wywiadów ani wykonywać czynności zakłócających porządek głosowania i naruszających przepisy prawa, zwłaszcza tych, które dotyczą tajności głosowania. Mogą natomiast wykonywać filmy i zdjęcia z przebiegu głosowania, szanując przy tym prawo do ochrony wizerunku wyborców.

Pamiętaj, że w lokalach wyborczych jest zabroniona agitacja wyborcza. Również na terenie budynku, w którym znajduje się lokal wyborczy, nie może być materiałów wyborczych. Kontrola tego jest w gestii komisji wyborczej, która ma obowiązek sprawdzić to dzień przed wyborami oraz tuż przed rozpoczęciem głosowania. W razie potrzeby komisja wyborcza sprawdza to także w trakcie głosowania. Jeśli na terenie lokalu wyborczego lub budynku, w którym się znajduje, pojawią się jakiekolwiek materiały wyborcze, komisja ma obowiązek ich usunięcia.

Materiał oryginalny: Wybory 2019. Lokal wyborczy – jak się w nim zachować? Jak głosować w lokalu wyborczym? - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 25

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

Ł
Łodzianin
11 października, 22:50, Gość:

Wolę zostać "przekupiona" przez PIS niż okradana przez PO. PIS NA BIS!

11 października, 23:50, nie cierpię przygłupów:

- ty nie "wolisz", ty musisz być '"przekupiona" chciwa babo. A co ci ukradli "ci drudzy"? Jeśli wogóle wiesz co ci ukradli to podaj "ich" do sądu.

OFE, moje OFE, Polskość i VAT

G
Gość

Polacy dobrze wybiorą. Polskość to normalność. Nie boję się. "chciwa baba" cmoknij mnie :)

n
nie cierpię przygłupów
11 października, 22:50, Gość:

Wolę zostać "przekupiona" przez PIS niż okradana przez PO. PIS NA BIS!

- ty nie "wolisz", ty musisz być '"przekupiona" chciwa babo. A co ci ukradli "ci drudzy"? Jeśli wogóle wiesz co ci ukradli to podaj "ich" do sądu.

G
Gość

Nie słuchacie go. Jeden X na jednej karcie. Inaczej głos jest nieważny! Ten niżej to TROLL!

G
Gość

Trzeba zakreślić na karcie więcej naszych z pis to więcej ich wejdzie!

G
Gość

Wolę zostać "przekupiona" przez PIS niż okradana przez PO. PIS NA BIS!

G
Gość

Jak głosować w lokalu wyborczym ?

Nie świrować.

R
Rzeszowak
11 października, 20:26, Gość:

Nigdzie nie idę mam to w dupie

Tylko później nie miej pretensji do całego świata że jest źle, no chyba że będziesz kandydował na następne wybory w przyszłym roku ... prezydenckie

J
Jon

Ci co rzádzili przez8 latto złodzieje widać to po 4 latach rzádów Pis,głosować trzeba na Pis

J
Jon

Pastuchy z tego portalu nie chcą wydrukować komentarza idzcie sié powieście to najlepsze dla was wyjście

c
cryo

A jeśli ktoś ma jeszcze wątpliwości, niech rozważy następujące słowa wysokiego działacza Porozumienia Centrum (formacji prekursorskiej wobec dobrej zmiany), który miał powiedzieć: „Oni mają kasę, spółki nomenklaturowe, kontrolują biznes. My z tą naszą moralną postawą przegramy. Musimy robić to co oni, tylko mocniej. Trzeba przejąć państwowe przedsiębiorstwa, stworzyć finansowe podstawy partii, zmusić komuchów, by dali nam kasę, wykorzystać ich, by pracowali dla nas. My jesteśmy dobrzy, oni źli. Dla Polski lepiej, byśmy my wygrali”.

.....

c
cryo

cyt"Jan Klata: Zapłacimy z lichwiarskim procentem. Wszyscy .

Następny polski Nobel będzie z ekonomii, dla Jarosława Kaczyńskiego. Za stymulację gospodarki przy pomocy obiecywania wszystkiego każdemu. A minister kultury nawet książki Olgi Tokarczuk doczyta, żeby uciułać głosy w urnie wyborczej. Paranoja? Nie, po prostu nie ma takiej rzeczy, której obecnie rządzący nie powiedzą, żeby się utrzymać u władzy – mówi reżyser teatralny Jan Klata." ..... Staniszkis o rządach PiS: Bolszewizm, infantylny autorytaryzm. Za ciągłym powoływaniem się na "lud" kryje się pogarda dla narodu .

P
PIS

Witold Gadowski głosuje na PIS

PS: Ale posłuchajcie co planuje potem ! Ostry pressing i krytykę, pilnowanie PIS-u i stworzenie nowei siły społecznej

"To bardzo ważne wybory. Nie układa się wszystko

jakbyśmy chcieli, ale zawsze jest wyjście. Z każdej

sytuacji. Z takiej wyborczej też. Zagłosujecie państwo

tak jak będziecie chcieli. Zagłosujecie zgodnie z

odruchem własnego serca, poczuciem patriotyzmu.

Wreszcie poczuciem interesu naszego kraju (...) Ja na

pewno nie będę głosował na przedstawicieli obozu

szkodzącego Polsce (...) Nie będę głosował na SLD, bo

to ideowi potomkowie zdrajców, namiestników

stalinowskich, sowieckich, ruskich. To potomkowie

Rzewuskich, Branickich, Targowicy.W tym

wielowiekowym obozie Targowicy sytuuję także PSL,

które tylko się przemalowało, udaje partię centrową,

chłopską. Bzdura, to nieprawda. To najbardziej

prorosyjska partia w Polsce.(...) Nie będę głosował na

Pawlaka i kolegów powiązanych z Rosją. Nie będę

głosował na Platformę Obywatelską i wszystkie jej

przybudówki, bo to siły ancien regime'u, siły republiki

okrągłego stołu (...) Ja będę głosował na Prawo i

Sprawiedliwość. Dlaczego? Bo chcę złamać kark PSL-

owi, SLD, Platformie Obywatelskiej (...) Teraz trzeba

złamać całkowicie kark temu instytucjonalnemu PRL-

owi, który tu jeszcze tkwi

- mówi Witold Gadowski

https://www.youtube.com/watch?v=92ajhL9fk9Y

😯😯😯

.

Mieliście w miarę poukladaną tę lewacko-gejowską zabawę w Opolu. Jedynym obciachem byly prostytutki do wzięcia.

To co popsuliście ....że się zajmujecie włażeniem w rowa za darmo.

T
Tfu! Tfu! Tfu!

Na złodzieja Kaczyńskiego i czerwonych nie głosujemy. Jest nas z mamą i tatą i same mamy i same taty 15%.

Niech sobie wygrywają.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3