Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybieramy lokalizację miejsca zamieszkania

Zbigniew Marecki [email protected]
Fot. www.sxc.hu
Lokalizacja jest najczęściej najważniejszym czynnikiem, który decyduje o tym, na jakie mieszkanie się zdecydujemy. Wybór miejsca jednak zwykle zależy od naszych preferencji życiowych.

Tego, jaką lokalizację nowego mieszkania wybrać najlepiej, nie określa żaden wzór, który mógłby być pomocny przy podejmowania decyzji. W tym wypadku najważniejsze są nasze prywatne preferencje i kalkulacje. Dla każdego są one inne w zależności od tego, co dla nas liczy się najbardziej.

Blisko pracy,blisko do szkoły

Dla jednych najistotniejsza jest odległość do miejsca pracy. Wybierają taką lokalizację, która zapewnia łatwy i szybki dojazd. Biorą więc pod uwagę uwarunkowania komunikacyjne.

Inni przede wszystkim zwracają uwagę na bezpieczeństwo i wygodę dzieci. Chcą mieszkać tam, gdzie mają one blisko do placów zabaw i mogą korzystać z osiedlowych boisk. Czasem liczy się również położenie najbliższego przedszkola, bo dziecko trzeba tam sprawnie i szybko zawieźć w dni robocze.

Gdy mamy już starsze dzieci, to rozglądamy się z kolei za szkołami. Sprawdzamy, czy te, które znajdują się blisko miejsca, gdzie chcemy zamieszkać, spełniają nasze wymogi i gwarantują, że dzieci będą się w nich dobrze czuły i rozwijały.

Grunt to rodzina

Coraz częściej na nasze wybory mieszkaniowe wpływ mają także stosunki rodzinne. Młodzi ludzie na dorobku korzystają bowiem ze wsparcia rodziców lub dziadków. Dlatego starają się znaleźć sobie mieszkanie w pobliżu najbliższej rodziny. Taki wybór sprawdza się, gdy chcemy szybko odprowadzić dzieci do dziadków. Podobnie dzieje się, gdy po kilku lub kilkunastu latach role się odwracają, bo przychodzi taki czas, gdy opieki i pomocy wymagają nie wnuki, ale dziadkowie. Wtedy znowu docenia się to, że młodsze i starsze pokolenie mieszka obok siebie.

Niektóre osoby dokonują wyborów mieszkaniowych, kierując się sentymentem do dzielnicy z czasów dzieciństwa, bliskości kościoła, znajomych i przyjaciół z lat młodzieńczych czy stadionu ukochanej drużyny piłkarskiej. Wtedy warto sprawdzić, czy nasze wyobrażenia z przeszłości pokrywają się ze współczesnością. Możemy bowiem przeżyć wielkie rozczarowanie, gdy się okaże, że dawne klimaty już nie istnieją.
Sport to zdrowie!

Inna grupa ludzi stawia natomiast na rekreację. Dla nich liczą się tereny zielone, ścieżki rowerowe, bliska odległość do parków i podmiejskich lasów oraz łatwy dojazd do hali sportowych czy basenu. Tacy inwestorzy powinni przede wszystkim sprawdzić, czy plany zagospodarowania nie zawierają zapisów, które zepsują im ich spełnione marzenie o cudownym i cichym zakątku.

W centrum najdrożej

Ostatecznie jednak zwykle konieczny jest kompromis pomiędzy marzeniami i pragnieniami a naszymi możliwościami finansowymi, bo im atrakcyjniejsza lokalizacja, tym wyższa cena.

Zwykle najdroższe są mieszkania w centrum miast, a im bliżej peryferii tym niższych cen możemy się spodziewać. Czasem jednak warto zaryzykować i wybrać mieszkanie na terenie, który dopiero będzie zagospodarowywany. Wtedy będziemy się musieli pomęczyć, chodząc na przykład w błocie, ale za to w zamian kupimy mieszkanie znacznie tańsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński