Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystko o rentach i emeryturach

Marek Rudnicki
Czesława Lange (z lewej) z wydziału zmiany uprawnień oraz Czesława Dżaman z wydziału przyznawania rent i emerytur odpowiadały na pytania Czytelników.
Czesława Lange (z lewej) z wydziału zmiany uprawnień oraz Czesława Dżaman z wydziału przyznawania rent i emerytur odpowiadały na pytania Czytelników. Andrzej Szkocki
Podczas redakcyjnego dyżuru nasi Czytelnicy zadawali pytania specjalistkom z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oto niektóre z pytań i odpowiedzi.

- Jak wylicza się emeryturę? Dla mnie jest to proste - zarabiałem tyle i tyle, pracowałem określoną liczbę lat i koniec. A ciągle słyszę, że to takie skomplikowane.

- Wbrew pozorom, nie jest to proste. Najpierw obliczamy podstawę wymiaru emerytury. Stanowi ją stosunek wynagrodzenia w odpowiednich latach do przeciętnego wynagrodzenia w tych latach w gospodarce uspołecznionej. Wysokość emerytury oblicza się biorąc 24 procent kwoty bazowej (to jest 100 procent przeciętnego wynagrodzenia z dnia złożenia wniosku), po 1,3 podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych oraz 0,7 proc. podstawy za każdy rok okresów nieskładkowych.

- Czy funkcjonują jeszcze emerytury pomostowe?

- Nie. Są świadczenia przedemerytalne i emerytury.

- Pracowałem w rybołówstwie dalekomorskim. Mam 51 lat. Czy mogę iść na emeryturę?

- Jeżeli spełnia pan wymogi "Wykazu B dział 4", tj. musi pan mieć 55 lat życia, 25 lat pracy, w tym co najmniej 10 lat w szczególnych warunkach. Z tego, co pan podał, pan nie może iść na emeryturę.

- Czy mogę przejść z renty na emeryturę? Pracowałam od lipca 1968 r. do grudnia 1994 r. Wówczas przeszłam na rentę. Jestem do tej pory na stałej rencie. Kiedy mogę starać się o emeryturę? Mam 57 lat i 26 lat pracy oraz częściową niezdolność do pracy.

- Przy częściowej niezdolności do pracy nie może pani w wieku 55 lat przejść na emeryturę. Musiałaby być pani uznana za całkowicie niezdolną do pracy.

- Dzwonię z Dobrej Nowogardzkiej. 3 grudnia kończę 60 lat, a obecnie jestem na rencie. Czy mogę przejść na emeryturę? Mam 28 lat pracy. Jaką będę miała emeryturę?

- Musi pani złożyć wniosek o emeryturę. Na miesiąc przed nabyciem praw emerytalnych, by nic nie stracić. A wysokość? Podstawą do naliczenia emerytury może być podstawa wymiaru renty. Można też emeryturę wyliczyć z wynagrodzenia z 10 kolejnych lat kalendarzowych z okresu ostatnich 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o emeryturę albo też wybrać 20 lat pracy z całego okresu ubezpieczenia. Jeśli więc ma pani jakieś dokumenty o zarobkach, których nie załączała pani starając się o rentę, to należy je teraz przedstawić. Wszystkie formalności może pani załatwić w inspektoracie ZUS w Łobzie.

- Jeżeli mam przepracowane 38 lat, to czy gdy osiągnę 40 lat pracy będę mógł przejść na emeryturę? Choć nie będę miał 65 lat życia?

- Nie będzie mógł pan uzyskać emerytury. Mężczyzna nadal musi mieć ukończone 65 lat i mieć 25 lat pracy.

- Mam 54 lata. Prowadzę działalność gospodarczą, która zamierzam zlikwidować. Mam 35 lat pracy. Czy mogę przejść na emeryturę?

- Niestety, nie ma pani prawa do emerytury. Nabędzie ją dopiero w wieku 55 lat.

- Jestem na zasiłku przedemerytalnym. Skończyłem 60 lat. Pracowałem 35 lat, ale nie w szkodliwych warunkach. Nie jestem też całkowicie niezdolny do pracy. Czy mogę już przejść na emeryturę?

- Emerytura przysługuje panu tylko w wieku 65 lat. Innej możliwości nie ma.

- Od 1 lipca 1980 r. do 30 kwietnia 1993 r. pracowałem w państwowym gospodarstwie rolnym na samodzielnym stanowisku. Prowadziłem różnego rodzaju szkolenia. Od września 1993 r. zacząłem uczyć w szkole podstawowej, gdzie nadal pracuję. Decyzją ówczesnego dyrektora szkoły lata pracy w PGR zostały mi zaliczone jako lata pracy pedagogicznej. Czy mogę skorzystać z przepisu Karty Nauczyciela i ubiegać się o przejście na wcześniejszą emeryturę?

- Musi pan nam dostarczyć dokument wystawiony przez dyrektora szkoły. Jeżeli pan przechodzi z Karty Nauczyciela z art. 88, musi pan mieć bez względu na wiek 30 lat pracy, w tym 20 przy tablicy w szkolnictwie. Dokumentu, który jest w pańskim posiadaniu, nie mogę ocenić zaocznie. Muszę go zobaczyć. Proszę z nim przyjść do ZUS do sali obsługi interesantów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński