Wszystko o naszych śmieciach - informator

Opracował Mariusz Parkitny
Od 1 lipca zmieniają się zasady gospodarowania odpadami. Firmy śmieciowe odbiorą z naszych posesji każdą ilość śmieci, ale za odpowiednią zapłatę. O wszelkich zmianach w temacie, a tych nie brakuje, na bieżąco informujemy na łamach Głosu.
Od 1 lipca zmieniają się zasady gospodarowania odpadami. Firmy śmieciowe odbiorą z naszych posesji każdą ilość śmieci, ale za odpowiednią zapłatę. O wszelkich zmianach w temacie, a tych nie brakuje, na bieżąco informujemy na łamach Głosu.
Od 1 lipca mieszkaniec każdej gminy będzie płacił za śmieci według nowych zasad. Na pewno warto będzie segregować odpady.

Sprawdzamy jakie rozwiązania radni przyjęli w poszczególnych gminach. Okazuje się, że w powiecie goleniowskim mieszkańcy będą płacić w zależności od ilości osób w gospodarstwie domowym. W Szczecinie przyjęto inne rozwiązanie.

SZCZECIN
Dla tych, którzy mieszkają w nieruchomościach jednorodzinnych (domki, bliźniaki) wprowadzono ryczałt. Ci, którzy zadeklarują selektywną zbiórkę śmieci zapłacą 57 zł miesięcznie. Jeśli będą wkładać wszystko do jednego kosza - 85 zł / miesiąc. Z szacunków urzędu wynika, że segregację może zadeklarować ok. 90 procent właścicieli.

Inaczej opłaty za śmieci będą regulować ci, którzy mieszkają w nieruchomościach wielolokalowych (bloki, kamienice itp.). Tu obowiązuje system od ilości zużycia wody. Im więcej jej zużyjemy, tym rachunek będzie wyższy.

A metr sześcienny wody radni wycenili na 4,35 zł (przy segregacji odpadów) i 5,55 zł w przypadku zbiorczego śmietnika.

Do rozliczenia będzie można wziąć jeden z dwóch wariantów.
1. zużycie wody z 12 miesięcy (tak jak w obowiązujących zasadach), lub
2. dwukrotność zużycia z 6 kolejnych miesięcy.
Zarządca, spółdzielnia, wspólnota, które składać będą deklaracje w imieniu mieszkańców nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej mogą wybrać najkorzystniejszy dla danej nieruchomości wariant.

Jeżeli na przykład zużycie wody w okresie jesienno-zimowym jest niższe od zużycia w okresie wiosenno-letnim, to przyjmie się ten okres do naliczania opłaty.

Deklaracje o tym, czy segregujemy śmieci trzeba wysłać do urzędu miejskiego do 16 czerwca. Właściciele domów jednorodzinnych muszą to zrobić sami. W nieruchomościach wielolokalowych zrobi to zarządca. Deklaracje będziemy mogli składać od ok. 15 maja. Wcześniej muszą wejść w życie uchwały dotyczące tego tematu.

GOLENIÓW
Opłata za śmieci jest uzależniona od ilości osób żyjących w gospodarstwie domowym i tzw. stawki opłaty. Jeśli zadeklarujemy selektywną zbiórkę śmieci, stawka opłaty wyniesie 14,03 zł. Jeśli nie - 18 zł. Nasz rachunek będzie więc iloczynem ilości osób w mieszkaniu i stawki opłaty. Np. rodzina dwuosobowa, która będzie segregować odpady zapłaci 28,06 zł miesięcznie (2x 14,03 zł).

W zamian za opłatę gmina odbierać będzie z naszych posesji śmieci z następującą częstotliwością: z obszarów zabudowy jednorodzinnej i zagrodowej:
- odpady zmieszane co najmniej raz na dwa tygodnie,
- zbierane selektywnie papier, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe, metale, szkło - co najmniej raz na dwa tygodnie,
- odpady ulegające biodegradacji - co najmniej raz w tygodniu,
Z obszarów zabudowy wielorodzinnej:
- odpady zmieszane - co najmniej raz w tygodniu,
- zbierane selektywnie papier, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe, metale, szkło - co najmniej raz na dwa tygodnie,
- odpady ulegające biodegradacji - co najmniej raz w tygodniu.
Opróżnianie koszy ulicznych oraz z parków, przystanków -minimum trzy razy w tygodniu.

NOWOGARD
W Nowogardzie mieszkańcy za śmieci będą także płacić od ilości osób żyjących w gospodarstwie domowym. Ale zostało to nieco inaczej rozwiązane niż w sąsiednim Goleniowie.
- gospodarstwa małe (1-2 osoby) 35 zł (bez segregacji) i 27 zł w przypadku segregacji
- gospodarstwa średnie (3-5 osób) 53 zł lub 41 zł
- gospodarstwa duże (6 osób i więcej) 65 zł i 50 zł

OSINA
W gminie opłaty za śmieci będą uzależnione od ilości osób w gospodarstwie domowym. Im więcej domowników, tym opłata wyższa. Więcej zapłacą także ci, którzy nie zadeklarują selektywnej zbiórki odpadów. Uwaga, deklaracje należy złożyć do 15 maja 2013 roku! Składamy ją u sołtysa lub w urzędzie gminy (pok. 108).

Wzór deklaracji do pobrania ze strony urzędu www.osina.pl w zakładce - gospodarka odpadami.
Stawki opłaty miesięcznej (jeśli zadeklarujemy segregację)

11 zł - w przypadku jednoosobowych gospodarstw domowych,
22 zł - dwuosobowe gospodarstwo domowe,
33 zł - trzyosobowe gospodarstwo domowe,
44 zł - czteroosobowe gospodarstwo domowe,
48 zł - pięcioosobowe gospodarstwo domowe
52 zł - w przypadku gospodarstw domowych liczących powyżej pięciu osób
Bez segregacji (miesięcznie)
18 zł - w przypadku jednoosobowych gospodarstw domowych,
36 zł - w przypadku dwuosobowych gospodarstw domowych,
54 zł - w przypadku trzyosobowych gospodarstw domowych,
72 zł - w przypadku czteroosobowych gospodarstw domowych,
79 zł - w przypadku pięcioosobowych gospodarstw domowych,
86 zł - w przypadku gospodarstw domowych liczących powyżej pięciu osób.

MASZEWO
W Maszewie osoby segregujące śmieci zapłacą 10 zł od osoby. Do czwartego i następnego dziecka w rodzinie gmina dopłaca 9 zł, co w praktyce oznacza, że za czwarte i kolejne dziecko w rodzinie płacimy tylko 1 zł. Ci, którzy nie będą chcieli segregować odpadów zapłacą 15 zł od osoby. Nie ma żadnych ulg na dzieci.

Do 30 maja 2013 r. właściciele nieruchomości zamieszkałych takich jak zabudowa jednorodzinna i budynki wielolokalowe (jak również najemcy, dzierżawcy, użytkownicy wieczyści, zarządcy itp.) składają w Urzędzie Miejskim w Maszewie wypełnione deklaracje z wyliczoną opłatą i wymienionymi osobami zamieszkałymi w nieruchomości - pocztą lub osobiście w Urzędzie Miejskim w Maszewie, plac Wolności 2, w pokoju nr 7, I piętro. W miejscu przyjmowania deklaracji pracownicy Urzędu Miejskiego w Maszewie udzielać będą niezbędnych informacji oraz służyć pomocą przy wypełnianiu deklaracji, niezbędne informacje będą również udzielane pod nr tel. (91) 402-33-86.

PRZYBIERNÓW
W Przybiernowie mieszkańcy zapłacą za odpady w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym i stawki opłaty. Dla tych, co nie zadeklarują segregacji stawka opłaty wyniesie 18 zł, a w przypadku segregacji 9,5 zł miesięcznie. Ostateczny rachunek to iloczyn liczby osób w mieszkaniu i stawki opłaty.

Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi trzeba będzie uiszczać z góry w okresach miesięcznych, w terminie do 15 dnia każdego miesiąca, przy czym pierwsza opłata uiszczona będzie nie później niż do 15 lipca 2013 r. Opłatę uiszcza się gotówką w kasie Banku Spółdzielczego w Przybiernowie, przy ul. Cisowej 4, na rachunek Gminy lub przelewem na rachunek bankowy Gminy Przybiernów.

STEPNICA
W Stepnicy każdy mieszkaniec, który nie segreguje odpadów zapłaci 16 zł miesięcznie. Ci, którzy dbają o ekologię będą mieli taniej - 12 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie