Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych. Wspominamy tych, którzy odeszli

mdr

Prof. Tadeusz Mieczkowski (88 l.)

nauczyciel akademicki

Jeden z pionierów wychowania fizycznego w Szczecinie. Urodził się w Wilnie. W czasie wojny był członkiem Szarych Szeregów, a następnie Armii Krajowej. Do Szczecina przyjechał w latach 50-tych. W 1985 r. dzięki jego staraniom powstał Instytut Kultury Fizycznej. Był dziekanem Wydziału Wychowania Fizycznego w Wyższej Szkole Nauczycielskiej. Był trenerem kadry narodowej w gimnastyce sportowej. Jeden ze współtwórców Polskiego Związku Akrobatyki Sportowej. Autor ponad 130 publikacji o kulturze fizycznej. Ojciec chrzestny sztandaru 12. Brygady Zmechanizowanej. Zmarł 31 grudnia 2015 r.

Edmund Kieszkowski (86 l.)

dziennikarz

W roku 1956 w Poznaniu był współorganizatorem i szefem pierwszego w Wielkopolsce, niezależnego od RSW „Prasa” tygodnika ilustrowanego „Magazyn Poznański”. Po przeprowadzce do Szczecina pracował w „Kurierze Szczecińskim”, następnie w „Głosie Szczecińskim”, a później przez wiele lat kierował oddziałem PAP. To on, podczas strajku w stoczni szczecińskiej w 1971 r. przekazał do Warszawy list protestujących, odciętych od świata stoczniowców. Był bardzo blisko związany z sygnatariuszem szczecińskich porozumień sierpniowych, Marianem Jurczykiem. Był członkiem Prezydenckiej Rady Kultury przy prezydencie Szczecina. Zmarł 19 stycznia 2016 r.

Zbigniew Zychowicz (63 l.)

senator, samorządowiec

Był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a po przemianach Socjaldemokracji RP, SLD i SdPl (przeszedł do tej nowej partii lewicowej w 2004 r., rok później wystąpił z klubu senackiego SdPl). Był radnym Szczecina, a po reformie samorządowej został pierwszym marszałkiem województwa zachodniopomorskiego (1998 - 2000). W latach 1995-99 pełnił funkcję prezydenta Euroregionu Pomerania. Był też redaktorem naczelnym periodyku „Przegląd Samorządowy”. W marcu 2000 został doradcą Prezydenta RP ds. samorządowych. Był założycielem i kierował Instytutem Rozwoju Regionalnego w Szczecinie przez 20 lat. Zmarł 6 stycznia 2016 r.

Gerhard Kuligowski (74 l.)

przewodniczący OPZZ

Do 1983 r. pracował w Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Policach, gdzie był zatrudniony jako specjalista ds. administracyjnych. Następnie rozpoczął pracę w Wojewódzkim Porozumieniu Związków Zawodowych na stanowisku sekretarza Rady Wojewódzkiej. W latach 1994 - 2001 był wiceprzewodniczącym Zachodniopomorskiej Rady OPZZ. PO wyborach w 2001 r. został jej przewodniczącym. Działał aktywnie w Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego. Był członkiem Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Zwolennik dogadywania się z innymi związkami w walce o prawa zwykłych ludzi pracy. Zmarł 20 marca 2016 r.

Mec. Jerzy Chmura (91 l.)

prawnik

W czasie wojny był członkiem wywiadu AK pod pseudonimem „Frater”. Legenda powojennej szczecińskiej palestry. Po sierpniu 1980 r. został doradcą „Solidarności”. W latach 80. bronił w procesach politycznych kilkudziesięciu działaczy solidarnościowej opozycji. Współpracował z Komitetem Helsińskim w Polsce. Za swoją działalność rozpracowywany przez SB i represjonowany orzeczeniami karno - skarbowymi. W latach 1989 - 1990 był członkiem Obywatelskiego Komitetu Porozumiewawczego „Solidarności”. W latach 1991 - 1993 był senatorem z listy Unii Demokratycznej. W latach 1997 - 2001 był sędzią Trybunału Stanu. Zmarł 31 marca 2016 r.

Piotr Jania (64 l.)

wojewoda zachodniopomorski

Uczestnik strajków w porcie w 1980 r. i 1988 r. (wiceprzewodniczący komisji wydziałowej Solidarności). Organizator w stanie wojennym pomocy dla rodzin osób represjonowanych. Współpracował z niejawnymi strukturami związku jako skarbnik TKZ. Brał udział w dystrybucji wydawnictw drugiego obiegu. Pod koniec lat 90. był dyrektorem terminalu, następnie szefem wolnego obszaru celnego, dyrektorem ds. eksploatacyjnych i dyrektorem ds. marketingu w Zarządzie Morskich Portów. Jeden z założycieli Porozumienia Centrum na Pomorzu Zachodnim, a następnie Prawa i Sprawiedliwości. Na jego pogrzebie była Beata Szydło i Jarosław Kaczyński. Zmarł 14 sierpnia 2016 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński