MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wszyscy ludzie Antoniego Macierewicza

Cezary Jaszczyk
Piotr Smolinski
MON Antoniego Macierewicza od początku wzbudzało powszechne zainteresownie. Także z powodu ludzi, którymi szef tego resortu się otoczył. Niektórzy już się jednak wycofali.

W resorcie obrony nie zabrakło również nowych twarzy, do niedawna był nią 20-letni student z amerykańskiego uniwersytetu, Edmund Janniger. Kim są współpracownicy szefa MON, odpowiedzialni za obronność i bezpieczeństwo naszego kraju?

Krótka kariera
Od 1 grudnia Edmund Janniger nie jest już doradcą ministra obrony narodowej. Po niespełna tygodniu od objęcia funkcji, 20-latek sam zrezygnował ze stanowiska i bez pobrania odprawy, wrócił kontynuować studia do USA. „Myślę, że są dziś sprawy ważniejsze w Polsce niż to” - komentuje sprawę rzecznik prasowy MON Bartłomiej Misiewicz na Twitterze. Janniger nominację otrzymał pod koniec listopada. Miał zajmować się problematyką stosunków międzynarodowych i pracą w zespole prasowym resortu. „Mianowanie na urząd Doradcy Ministra Obrony Narodowej to dla mnie wielki zaszczyt i zobowiązanie. Dziękuję ministrowi Antoniemu Macierewiczowi za zaufanie, jakim mnie obdarzył” - pisał młody student po objęciu nowej posady. Po wyborze Jannigera w internecie zawrzało od złośliwych komentarzy na jego temat. 20-latek stał się obiektem hejtu, szyderstw i bohaterem licznych memów.

Nie pomogła mu wcale prof. Jadwiga Staniszkis, która w TVN 24 mówiła:- Mundek to świetny nabytek. Na bazie znajomości oglądanych komputerowych gier wojennych, będzie przybliżał ich meandry szefowi MON, pomagał mu w zrozumieniu rządzącej nimi logiki i nowoczesnej strategii.

Jak ten młody człowiek znalazł się w otoczeniu obecnego szefa MON? Były już doradca Antoniego Macierewicza po zdaniu matury rozpoczął studiowanie stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Rutgersa w stanie New Jersey. Aktywnie udzielał się w życiu uniwersytetu. Był prezesem Rady Uniwersytetu ds. Publicznych i Międzynarodowych, senatorem Uniwersytetu Rutgers i założycielem studenckiego koła zajmującego się stosunkami międzynarodowymi.

Janniger w polskiej polityce nie pojawił się jednak znikąd. Już wcześniej obracał się w bliskim otoczeniu Antoniego Macierewicza - był jego asystentem i wicedyrektorem biura poselskiego. Później awansował na wiceszefa piotrkowskiego okręgu wyborczego PiS. Pracował również przy organizacji wykładów obecnego szefa MON w Stanach Zjednoczonych.

Czterej wiceministrowie
Znacznie mniej kontrowersji wzbudzają zastępcy Antoniego Macierewicza. Bartosz Kownacki od szefa MON otrzymał tekę wiceministra i stanowisko sekretarza stanu. Kownacki związany jest z PiS od 2011 roku, z małym przerywnikiem. Mianowicie po otrzymaniu mandatu z ramienia PiS, przeszedł do Solidarnej Polski i zaczął tworzyć bydgoskie struktury ugrupowania. W 2012 roku został zawieszony jako członek SP po czym wystąpił z klubu i powrócił do PiS. W poprzedniej kadencji został wiceprzewodniczącym sejmowej komisji obrony narodowej. Nowemu wiceministrowi podlegają sprawy związane z uzbrojeniem i modernizacją polskiej armii. Warto więc przypomnieć, że Kownacki reprezentował grupę posłów, która była sceptycznie nastawiona co do wyboru przez MON zagranicznych śmigłowców w przetargu dla wojska z tego roku. Z osobą Antoniego Macierewicza, Kownackiego łączy udział w komisji weryfikacyjnej WSI.

Podsekretarzem stanu jest też Tomasz Szatkowski. Odpowiada m.in. za politykę obronną i sprawy związane z udziałem wojska w strukturach NATO. Posiada polskie i zagraniczne dyplomy renomowanych uczelni w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa kraju. Autor wielu publikacji dotyczących służb specjalnych i przemysłu zbrojeniowego. Tak jak Kownacki uczestniczył w likwidacji WSI. Był wiceprezesem Bumaru i p.o. prezesa Telewizji Polskiej.

Kolejnym podsekretarzem w resorcie Antoniego Macierewicza jest Bartłomiej Grabski, funkcję tą pełni już drugi raz (poprzednio przez dwa miesiące w 2007r.) człowiek związany z Agencją Mienia Wojskowego. W latach 2009-2010 działał jako doradca szefa BBN.

Ostatnim z wiceministrów jest prof. dr hab. Wojciech Fałkowski. Był on zaufanym współpracownikiem Lecha Kaczyńskiego. To on opracował kosztorys strat poniesionych przez Warszawę w czasie II wojny światowej - polskiej odpowiedzi na teorie Eriki Steinbach. Fałkowski był prężnie działającym opozycjonistą z czasów komunistycznych i współpracownikiem KOR-u.

W mediach
Szefem gabinetu politycznego ministra i jednocześnie rzecznikiem prasowym MON został Bartłomiej Misiewicz. Jeden z najbliższych współpracowników Antoniego Macierewicza. Pełni również funkcję Szefa Biura Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Smoleńskiej i Szefa Komisji Skutków Likwidacji WSI.

W służbach specjalnych
W listopadzie na wniosek Macierewicza, premier Beata Szydło powierzyła pełnienie obowiązków szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego - Piotrowi Bączkowi, a na szefa Służby Wywiadu Wojskowego- płk. Andrzejowi Kowalskiemu.

Bączek, jak większość współpracowników Macierewicza również należał do komisji weryfikacyjnej WSI i był szefem doradców zespołu parlamentarnego ds. katastrofy smoleńskiej. Po objęciu posady, jedną z pierwszych jego decyzji była zmiana logo SKW polegająca na dodaniu symbolu Polski Walczącej. Poprzednie logo - jak twierdzi - było za mało patriotyczne.

Płk Kowalski ma za sobą 15-letnie doświadczenie w kontrwywiadzie i służbach bezpieczeństwa. W 2007 r. pełnił obowiązki szefa SKW. Odwołano go w związku ze sprawą zabezpieczenia i przewożenia dokumentów Komisji Weryfikacyjnej b. WSI z kierowanego przez Bogdana Klicha MON-u do prezydenckiego BBN-u.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wszyscy ludzie Antoniego Macierewicza - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński