Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszyscy czekają teraz na maszynę, która ma drążyć tunel pod Świną

Bogna Skarul
Bogna Skarul
tunel-swinoujscie.pl
Wykop pod strop górny, wiercenie studni odwadniających i piezometrów, montaż inklinometrów w ścianach szczelinowych, odwadnianie wykopu, a także roboty przy bloku wejściowym – to najważniejsze prace, które w minionym tygodniu toczyły się przy powstającej komorze startowej maszyny TBM. Maszyna już wkrótce będzie transportowana z Chin do Polski.

Na budowie trwają przygotowania do jej montażu, których niezbędnym elementem jest właśnie szyb startowy, z którego w marcu przyszłego roku rozpocznie się wiercenie tunelu. Właśnie zakończono wykonywanie bloku jet-grouting zabezpieczającego wyjście maszyny z komory startowej tzw. plug-in. Oprócz tych prac – po stronie Wyspy Uznam – wykonywane są kolejne segmenty ścian szczelinowych rampy dojazdowej do tunelu. W segmencie 8 i 9 zakończono roboty ziemne dla górnego stropu.

Wszyscy czekają teraz na maszynę, która ma drążyć tunel pod Świną

Wykonano wieniec ścian szczelinowych a także podłoże pod zbrojenie stropu. Po obu stronach ulicy Karsiborskiej trwa przebudowa sieci gazowych wysokiego ciśnienia, wodociągu oraz kanalizacji. Po stronie Wyspy Wolin trwa przebudowa linii napowietrznej WN 110 kV – część kablowa oraz przebudowy sieci wodno – kanalizacyjnej i gazowej wzdłuż ulicy Fińskiej i w rejonie komory odbiorczej.

Na budowę transportowane są kolejne materiały budowlane: kruszywa, cement, stal zbrojeniowa, gotowe kosze dla wykonywania sekcji ścian szczelinowych, rury dla przebudowy sieci oraz materiały pomocnicze.

Natomiast maszyna, która ma posłużyć do wiercenia tunelu pod Świną jest przygotowywana do transportu z Chin, będzie składana i wystartuje do wiercenia w specjalnie do tego celu zbudowanej komorze.

Zobacz także: Tunel w Świnoujściu. Co z maszyną do wiercenia pod Świną? Zobacz ZDJĘCIA

Tunel w Świnoujściu. Co z maszyną do wiercenia pod Świną? Zo...

W Świnoujściu natomiast kontynuowane jest tu zbrojenie, deskowanie i betonowanie wieńca ścian szczelinowych. Wiercone są studnie odwadniające wewnątrz komory, dla odwadniania przy robotach ziemnych, montowane są inklinometry w ścianach szczelinowych do kontroli przemieszczeń podczas głębienia komory. Trwają prace przy powstającym bloku wejściowym od strony ściany szczytowej wschodniej komory startowej TBM – tu powstają m.in. kolumny cementowo – gruntowe. W części budowy po stronie wyspy Uznam, na zachód od ulicy Karsiborskiej, budowane są też ściany szczelinowe dla rampy dojazdowej do tunelu.

Z kolei na wschód od ulicy Karsiborskiej kontynuowane są roboty ziemne dla wykonania wieńca i stropu na ścianach szczelinowych tunelu odkrywkowego. Trwa także przebudowa sieci gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych.
Po stronie Wyspy Wolin przebudowywane są sieci wodno-kanalizacyjne wzdłuż ulicy Fińskiej oraz w rejonie komory odbiorczej. Trwa też przebudowa sieci energetycznych tj. linii napowietrznej WN 110 kV i część kablowej. Na budowę transportowane są m.in. kruszywa, cement, stal zbrojeniowa, gotowe kosze dla wykonywania sekcji ścian szczelinowych, rury dla przebudowy sieci.

W okresie od 29 czerwca do 5 lipca 2020 roku (na wyspie Uznam) kontynuowano budowę ścian szczelinowych dla tunelu odkrywkowego i odcinka rampy dojazdowej (na zachód od ulicy Karsiborskiej). Wykonano tu także – w części komory startowej TBM – zbrojenie, deskowanie i betonowanie wieńca ścian szczelinowych.

W tej części Świnoujścia usuwano również kolizje gazu wysokiego ciśnienia, wodociągu, jak również kanalizacji tłocznej.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

Co się dzieje na budowie tunelu pod Świną? Zobacz zdjęcia z ...

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński