Paweł Wiśniewski
Do bogatej kolekcji medali, Aleksandra Mirosław dołożyła tym razem złoto mistrzostw Europy PAP/Paweł Skraba
W finale wspinaczki sportowej na czas podczas mistrzostw Europy w Monachium, Aleksandra Mirosław (6.922) pokonała Aleksandrę Kałucką (7.085) i po raz pierwszy w karierze wywalczyła prymat na Starym Kontynencie. Medal brązowy wywalczyła Natalia Kałucka, która okazała się lepsza od... kolejnej reprezentantki Polski, Patrycja Chudziak. Srebrny medal w rywalizacji panów wywalczył Marcin Dzieński, który w finale musiał uznać wyższość Ukraińcem Daniła Bołdyrewa.

Aleksandra Mirosław to dwukrotna mistrzyni świata we wspinaczce na szybkość (speed climbing), trzykrotna mistrzyni świata juniorów i uczestniczka Igrzysk XXXII Olimpiady (4. miejsce). Jest aktualną rekordzistką świata we wspinaczce na szybkość. Podczas majowych zawodów Pucharu Świata w Salt Lake City poprawiła własny rekord świata czasem 6.53.

W Monachium, Aleksandra Mirosław była bezkonkurencyjna, podobnie, jak cała nasza reprezentacja. Srebrny medal mistrzostw Europy wywalczyła Aleksandra Kałucka, a brąz jej siostra bliźniaczka, Natalia Kałucka.

Czwarte miejsce zajęła Patrycja Chudziak, która w "małym finale" uległa Natalii Kałuckiej. W ćwierćfinale Chudziak wyeliminowała Annę Brożek. Polki zajęły pięć czołowych lokat w eliminacjach.

W finale panów, mistrz Europy sprzed dwóch lat - Ukrainiec Danił Bołdyriew pokonał naszego trzykrotnego medalistę ME Marcina Dzieńskiego.